Olen ensimmäistä kertaa lähdössä perheen kanssa lomalle ulkomaille. Lapsilla siitepöly- ja ruoka-allergiaa, mikä asettaa vaatimuksia hotellihuoneiden pölyttömyyden ja ruokailunkin suhteen. Emme haluaisi, että ensimmäinen yhteinen ulkomaanmatka menisi pilalle allergian takia. Olisiko teillä antaa vinkkejä hyvistä kohteista ja ajankohdasta matkustaa?
Täältä Suomesta tekisi mieli pois juuri toukokuuksi, pakoon koivun kukkimista, mutta Välimeren maissa kukkivien kukkien määrä lienee runsasta myöskin?
Neuvoista kiitollinen äiti
Täältä Suomesta tekisi mieli pois juuri toukokuuksi, pakoon koivun kukkimista, mutta Välimeren maissa kukkivien kukkien määrä lienee runsasta myöskin?
Neuvoista kiitollinen äiti
Vastaukset 2
Vanhimmat
Minulla on kaikenlaista siitepölyallergiaa ja sitä esiintyy Euroopassa kaikkialla toukokuusta heinäkuulle. Välimeren alueella hotellihuoneiden lattiat yleensä pestään (voi pestä helposti itsekin), kun ovat kiveä, mutta toisaalta huoneet eivät ole tiivitä, joten siitepölyltä ei voi välttyä. Välimeren maissa on todella kuiva kesä, joten siitepölyn määrä laskee huomattavasti kesällä, touko- ja kesäkuu taitavat olla pahimpia, ainakin minulla.
Tai ainain melkein. Siitepölyt, yleensä huonepöly, kissankarvat ym. Laktoosi, silakka, yleensä raaka kala ym.
Kun majoitus on meren rantaviivalla, ei ole siitepölyistä haittaa, tuuli hoitaa ne.
Laktoosin suhteen tulee välimeren alueella hyvin juttuun koska ne eivät tunge maitojauhetta joka paikkaan. Muita ruoka-aineita pystyy muutenkin varomaan.
Tee ruuat itse niin tiedät mitä niihin laitat.
Lattiat välimeren alueella todellakin hiottua kiveä, eivät pölise. Katso sellainen majapaikka ettei myöskään liikenne nosta pölyä. Toukokuussa on jo hyvä tuulettaa.
Allergiselle kaikkein varottavinta aluetta ovat Saksa, Itävalta, Unkari, Slovenia, Kroatia ja muutama muu. Harrastavat haahkanuntuvatäkkejä ja tyynyjä, ihania käytössä mutta meidän penskoille ja muijalle tulee lähtö. Yleensä saa kyllä vaihdettua.
Samoin kannattaa välttää maatilamajoitusta Balkanilla. Niillä on hieman toisenlainen käsitys kotieläimistä ja niiden pitämisestä kuin meillä.
Saksassa, Sveitsissä enkä Itävallassa ole havainnut tätä.
Kuitenkin, heti kun pääsemme toisentyyppisen apteekkipalvelun pariin, ostamme reilun pullon yhdistelmälääkettä, omat ovat tietysti mukana, sisältäen antihistamiinin, efedriinin ja kodeiinin.
Tosin Suomeen tullessa kerran se tullissa takavarikoitiin koska olin valinnut pitoisuudet siihen tasoon, lähinnä kodeiinin, että tullari uhkasi minua huumausainesyytteellä. Mutta oli tehokasta.