Leivontaohjeita

Jauhopeukaloita liikkeellä - näköjään.

Kertoisiko joku teistä, mitä kannattaisi leipoa kun tekee mieli jotain oikein hyvää?

Onko hyviä ohjeita?

Mieluiten sellainen laiskan helppo ja herkullinen, kiitos.
121817
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Sopivasti pullasorminen, hiukan lihaa luitten päällä.
Tietysti vaan ammattimielessä!

Turhaanko tässä oltais kouluja, kursseja käyty.
Kukapa sitä pakkopullaa.

pizzayrittäjä jyri

Äänestä

Hiekkakakkumaisteri suosittelee jävenrannassa lasten seurassa tehtyjä oikeita fillerihiekkakakkuja.Ne onnistuvat melko varmasti kunhan muistaa ne maagiset sanat kakkua kumotessa.
Niiden maku muistaakseni oli oiva ja pieninä annoksina pöpöt estävät allergia oireet ja ovat todella vähäjoulisia leivonnaisia.

Hyvää kakkuista kesää vain kaikille.

Äänestä
  • leipoa sellasta makkarapötköä kämmenien välissä. Tietenkin sitä makkaraa tai nakkia pitäis sit olla niinku saatavilla, mutta sehän ei ole nykyaikana ongelma, kun tarjontaa on yllinkyllin.

    Äänestä

Einari-enon kakkuhelvetti

1 muna (kanan)
1 dl hapanta kaakaota
Voita niin vähän kuin mahdollista
Sokeria
Ei yhtään helkatin mantelia kuiteskaan
2 dl leivinjauhetta
1 paketti rumia rusinoita
1,5 dl allergiapähkinöitä

Täyte:

1 dl vanhaa vaniljasokeria
1 melooni tai jotain muuta semmosta
Alkomahoolia

Kaada kaikki ainekset pirun taikina-astiaan ja sekoita sähkövispilällä vähintään varttitunti.
Paista suoraan taikina-astiassa. Älä missään nimessä voitele tai jauhota astiaa. Kakkupiru tarttuu kuitenkin reunoihin.
Hakkaa koko paska pöydälle jos pystyt.
Koristele murskatulla meloonilla ja alkomahoolilla. Väliäkö tuolla. Paiskaa pöytä ikkunasta ulos. Juo alkomahooli loppuun.

Äänestä
  • taidan ottaa ohjeen ylös, kun en todellakaan ile mmikään jauhopeukalo, niin ohje vaikuttaa todella piristävältä:))
    Kun noita vieraitakin on tulossa niin voiskin ensin koeilla niille:-D

    Äänestä

korvapuusteja on helppo leipoa.
Reipas käden heilautus ja...LÄPSS. Siinähän tulikin jo ensimmäinen puusti.
Jatkat vain niin monesti kuin arvelet *pellille* sopivan.

:DDDD

Äänestä

kakkuresepti!:))) Ihan oikeasti!

Mutta ihan oikeasti myös; vaikka tänään mitään täällä en ole tänään edes kunnolla lukenut, tuntui, että tähän on pakko kertoa oma, salainen vinkkini - vaikkapa pikaista vieraitten tuloa varten... Itse kirjoitin jostakin lehdestä tuon jo 70-luvulla ylös nimellä Ompeluseuran marjapiiras, mutta ainahan nimeä voi vaihdella...;)

3 kananmunaa
2 dl sokeria
(2-3 tl vanilliinisokeria)
1,5 dl vettä, maitoa, kermaa, ananaslientä... tai kaikkia sikinsokin
4,5 dl vehnäjauhoja
2-3 tl leivinjauhetta
n. 50 g sulatettua, jäähtynyttä rasvaa

2-3 dl marjoja, omenasosetta, omenalohkoja, rusinoita, persikan lohkoja, ananaslohkoja - mitä kaapistasi löytyykään...

Vatkaa munat ja sokeri kuohkeaksi vaahdoksi. Lisää neste, jonka olet oman makusi mukaan valinnut. Sekoita. Lisää keskenään sekoitetut kuivat aineet. Jos pidät suklaan mausta, lisää kaakaojauhetta pari ruokalusikallista mukaan! Sekoita. Lisää sulatettu rasva. Sekoita.

Jos haluat käyttää marjoja, omenasosetta, ananasmurskaa tms. jo taikinaan, sekoita ne jo tässä vaiheessa joukkoon.

Levitä taikina leivinpaperilla vuoratulle 'puolikokoiselle' uunipellille. Jos omistat vain isomman uunipellin, saat tietenkin noilla määrillä matalamman tortun. Jos haluat korkeamman, kuohkean tortun, lisää kaikkia aineksia noin kolmanneksella edellä mainituista.

Levittele päälle marjoja, ananaslohkoja, omenalohkoja, persikkalohkoja, rusinoita... Jälleen siis sitä, mitä pakastimestasi tai kaapistasi löydät.

Paista noin 200-225 asteessa 20-30 minuuttia. Ihanaa! Herkullista! Ennen kaikkea: nopeaa tehdä, onnistuu varmasti, ja maku on sen mukainen kuin itse halusit...;)

Itse muuten teen nykyisin jopa täytekakun pohjan tuolla ohjeella! Munia käytän silloin 4 kpl, ja nesteenä pelkästään vettä...

Äänestä
  • Tuohon edelliseen ohjeeseen vielä loppuun:
    Ripottelet tietenkin valmiin tortun pinnalle hienoa sokeria - ikään kuin 'näön vuoksi'.

    Ihan näistä 'oikeista', pikaisista ohjeista... Oletkos koskaan kokeillut valmiista torttutaikinalevyistä erilaisia versioita?

    Joskus 'hätätapauksessa' - jos niitä torttutaikinalevyjä pakastimessani on - teen niistä joko makeita tai suolaisia herkkuja. Hiukan sulaneet levyt puoliksi, keskelle taas joko sitä omenasosetta, sokeroitua marjamössöä, mitä kaapista sitten taas löytyykään. Neliö kulmittain kaksinkerroin veden kanssa lutraten kiinni ja leivonnaiset ilman voitelua uuniin aivan sinne alimmalle tasolle. Suolaisista täytteistä käytettävissä olevan ajan mukaan hyviä ovat ruskistettu jauheliha esimerkiksi keitetyn riisin ja pilkotun sipulin kanssa sekoitettuna, sienet, savukala, pilkotut kananmunat... Kaikkea jälleen vaikka sikinsokin keskenään sekoitettuna varastojen ja omien tai vieraiden makumieltymysten mukaan.

    Muuten, meille oli kakaroina suurta herkkua, jos saimme luvan tehdä 'sokerikakkutaikinaa' ja - syödä se sellaisenaan! Siis: vain kaksi juomalasia, kulho ja vispilä käyttöön. Yksi tai kaksi kananmunaa rikottiin yhteen lasiin, toiseen hienoa sokeria tuo samainen määrä yläreunaan katsoen. Ensin sokeri kulhoon, samaiseen lasiin vastaavasti tuo määrä vehnäjauhoja odottamaan. Munat sokerin päälle ja - vatkaamaan. Lopuksi vehnäjauhot sekoittaen joukkoon. Aijai, kun oli hyvää! Vähään aikaan vain ei mitään hyvää kyllä sitten tehnytkään mieli sen annoksen syötyään...;)

    Äänestä

Kakkuja on monenlaisia - kuten tekijöitäkin! (En ole vielä kokeillut tätä ohjetta.)Eräs ystävällinen työtoveri lahjoitti tämän minulle vapuksi. Kuvitteli tietenkin, että olen jotain muuta kuin tiukkapipo...

Juhlakakku

1 dl sokeria.
4 munaa.
2 dl kuivattuja hedelmiä.
1 tl suolaa.
1 dl fariinisokeria.
4 rkl sitruunamehua.
pähkinöitä.
2 l viskiä.

- - -

1. Ota esiin suurehko kulho. Tarkasta maistamalla viskin laatu:
Kaada mittaan 1 dl viskiä ja juo se.

2. Toista.

3. Laita sähkövatkain päälle.

4. Maista viskiä uudelleen varmistaaksesi, että se on korkealaatuista.

5. Sekoita 1 dl voita laajassa, sameahkossa kulhossa, lisää 1 rkl sokeria ja
vatkaa taas.

6. Varmista, että viski on vielä hyvää, kuo uusi jupillinen.

7. Käännä vatkaaja poish päältä.

8. Riko kaksi kanaa ja lishää kulhoon, shamoin kuivatut hedelmät.

9. Vatkaa kääntäjä taash päälle.

10. Jos heivatut kudelmat jäävät kiinni kulhoon, väännä irti muuvireisshelillä.

11. Maishta shitten, onko vishki vielä herkeälaatuishta.

12. Shitten shiivilöi 2 dl shuolaa, tai jotain. Ei oo nniin nöpönnnuukaahhh.

13. Tsekkaa vishki.



14. Shiivilöi shitruuamehu, lishää yksi ruoka. Lushikka. Shokeria tai jotain, aivan shama perkkules.

15. Voitele uuni. Käännä kakkuvuoka 220 asteesheen, älä unohda käännyttää vatkainta poish!

16. Tshe...tshekkaa taas vishhki….

Mee nnukkummaaan.

(Kuka pöllö ylipäättään viittii shyyä jottain pershkusheeln hhetelmäkakkua???)

- - - Tämä ei sitten ole mikään epäasiallinen häirikköviesti, vaikka siltä näyttää. Täyttä asiaa alusta loppuun!

Äänestä
  • pitipäs nauraa ihtesä kippeeks.:)), taas, nimittäin olen joskus saanut tuon saman kakkuohjeen, mutta siitä on niin pitkä aika että en muistanutkaan miten hyvä se oli, kiitos nauruista...

    Äänestä

Samaa sanon tuosta Titin kakkuohjeesta kuin Pirrekin; itsellänikin se jossain on, mutta en edes muistanut sen olemassaoloa! Todella hauska!;)))

Tässä hiukan erilainen resepti...

--- RESEPTI KAIKILLE ---

Ole oma itsesi.
Kuori itsekkyytesi ja itsesäälisi.

Poista epäystävällisten ajatusten ja onnettomien tunteiden siemenet.

Karsi kaikki ennakkoluulot ja murheet; lisää tähän vankka usko, että elämä on elämisen arvoista.

Sekoita joukkoon hyvin ajatus siitä, että olet joku.

Mausta huumorilla ja optimismilla ja makeuta rakkaudella.

Lisää lopuksi luja päätös elää täysillä päivän jokainen tunti, tulkoon mitä tahansa.

Anna paistua 365 päivää, koristele hymyllä ja ystävällisillä sanoilla.

Tarjoile hyväntahtoisuuden ja rohkeuden kera.

Pane merkille vaikutus.

Äänestä
Aloittaja

Kiitos ihanista ja todella hauskoista viesteistä. Aloitukseni sai arvokkaamman jatkon kuin olisi ansainnut.

Kesäkuu alkoi ja aurinko paistaa :)

Ilo ja hyvä mieli kuplii, upeata, että on ihmisiä, jotka haluavat jakaa ja kierrättää ;)

Heti ensi tilassa olen päättänyt kokeilla ainakin joitain antamistanne ohjeista.

Hauskaa päivää.:))

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sa4ru5 kirjoitti:

Jauhopeukaloita liikkeellä - näköjään.

Kertoisiko joku teistä, mitä kannattaisi leipoa kun tekee mieli jotain oikein hyvää?

Onko hyviä ohjeita?

Mieluiten sellainen laiskan helppo ja herkullinen, kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu