Asuinalueelleni Hattulassa rakennetaan valokuituverkkoa jo toista vuotta. Tilasin sellaisen Valokuitunen Oy:ltä. Sen luvattiin toimivan elokuun alussa 2023 ja tänäänkin se on edelleen työn alla. Ei toimi.
Lasku, noin viistonnia, kyllä toimitettiin jo aikoja sitten - tottakai. Kuituyhteyttä ei toimitettu.
Kannattaa visusti miettiä minkälaisia sopimuksia allekirjoittaa ja mitä laskuja maksaa. Sellaista sopimusta ei kannata allekirjoittaa, jossa palvelun toimittajan kohtuuttomasta viivästymisestä ei ole minkäänlaista seuraamusta. Minä hölmö allekirjoitin, koska koin Telian tytäryhtiön Valokuitusen olevan luotettava toimija.
Kannattaa tarkoin miettiä 5G yhteyden hankintaa, jos sellainen vain on saatavilla. Valokuitusen kanssa ei kannata tehdä juuri mitään muuta kuin heittää pojat pihalle.
Valokuitunen on muutenkin hankala kumppani: puhelimella ei saa yhteyttä, sähköposteihin ei vastata, jos joku vastaa hän ei tiedä asiasta mitään ja taho joka tietää on varattuna tai lomalla.
Mietin tässä minkälaista homma mahtaakaan olla jatkossa.
VALOKUITUA
5
728
Vastaukset
- Anonyymi
Valokuitunen on luotettava ja erinomainen operaattori. Suurimmat syyt löytyy asiakkaasta.,.
- Anonyymi
Parempi on hankkia modeemi ja siihen sim kortti ja modeemista saa yhteyden 10 koneelle ja jos lähtee matkalle, niin modeemi mukaan "paidan taskuun tai autoon/veneeseen" sulla on netti mukana eikä maksa paljoa.
- Anonyymi
Puhelin hoitaa sen..
- Anonyymi
Me tilattiin valoolta netti eikä maksanut yhtään mitään vaikka matkaa on naapureihin. Kuukausi maksu on jotain siinä 30e. Ei liittymismaksua.
Miksi ihmeessä te noin huikeita summia olette maksaneet???
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?82688Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh1632600- 1842461
Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n121984Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari181965Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa511806Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo691538Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?
Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?681099Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http101093Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta63950