Asuinalueelleni Hattulassa rakennetaan valokuituverkkoa jo toista vuotta. Tilasin sellaisen Valokuitunen Oy:ltä. Sen luvattiin toimivan elokuun alussa 2023 ja tänäänkin se on edelleen työn alla. Ei toimi.
Lasku, noin viistonnia, kyllä toimitettiin jo aikoja sitten - tottakai. Kuituyhteyttä ei toimitettu.
Kannattaa visusti miettiä minkälaisia sopimuksia allekirjoittaa ja mitä laskuja maksaa. Sellaista sopimusta ei kannata allekirjoittaa, jossa palvelun toimittajan kohtuuttomasta viivästymisestä ei ole minkäänlaista seuraamusta. Minä hölmö allekirjoitin, koska koin Telian tytäryhtiön Valokuitusen olevan luotettava toimija.
Kannattaa tarkoin miettiä 5G yhteyden hankintaa, jos sellainen vain on saatavilla. Valokuitusen kanssa ei kannata tehdä juuri mitään muuta kuin heittää pojat pihalle.
Valokuitunen on muutenkin hankala kumppani: puhelimella ei saa yhteyttä, sähköposteihin ei vastata, jos joku vastaa hän ei tiedä asiasta mitään ja taho joka tietää on varattuna tai lomalla.
Mietin tässä minkälaista homma mahtaakaan olla jatkossa.
VALOKUITUA
5
650
Vastaukset
- Anonyymi
Valokuitunen on luotettava ja erinomainen operaattori. Suurimmat syyt löytyy asiakkaasta.,.
- Anonyymi
Parempi on hankkia modeemi ja siihen sim kortti ja modeemista saa yhteyden 10 koneelle ja jos lähtee matkalle, niin modeemi mukaan "paidan taskuun tai autoon/veneeseen" sulla on netti mukana eikä maksa paljoa.
- Anonyymi
Puhelin hoitaa sen..
- Anonyymi
Me tilattiin valoolta netti eikä maksanut yhtään mitään vaikka matkaa on naapureihin. Kuukausi maksu on jotain siinä 30e. Ei liittymismaksua.
Miksi ihmeessä te noin huikeita summia olette maksaneet???
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4126006- 825336
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484374- 523941
- 523729
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1723447Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1093205Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky613196- 432279
- 492205