VALOKUITUA

Asuinalueelleni Hattulassa rakennetaan valokuituverkkoa jo toista vuotta. Tilasin sellaisen Valokuitunen Oy:ltä. Sen luvattiin toimivan elokuun alussa 2023 ja tänäänkin se on edelleen työn alla. Ei toimi.
Lasku, noin viistonnia, kyllä toimitettiin jo aikoja sitten - tottakai. Kuituyhteyttä ei toimitettu.
Kannattaa visusti miettiä minkälaisia sopimuksia allekirjoittaa ja mitä laskuja maksaa. Sellaista sopimusta ei kannata allekirjoittaa, jossa palvelun toimittajan kohtuuttomasta viivästymisestä ei ole minkäänlaista seuraamusta. Minä hölmö allekirjoitin, koska koin Telian tytäryhtiön Valokuitusen olevan luotettava toimija.
Kannattaa tarkoin miettiä 5G yhteyden hankintaa, jos sellainen vain on saatavilla. Valokuitusen kanssa ei kannata tehdä juuri mitään muuta kuin heittää pojat pihalle.
Valokuitunen on muutenkin hankala kumppani: puhelimella ei saa yhteyttä, sähköposteihin ei vastata, jos joku vastaa hän ei tiedä asiasta mitään ja taho joka tietää on varattuna tai lomalla.
Mietin tässä minkälaista homma mahtaakaan olla jatkossa.

5

650

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Valokuitunen on luotettava ja erinomainen operaattori. Suurimmat syyt löytyy asiakkaasta.,.

      • Kuka mitäkin luotettavana pitää????


    • Anonyymi

      Parempi on hankkia modeemi ja siihen sim kortti ja modeemista saa yhteyden 10 koneelle ja jos lähtee matkalle, niin modeemi mukaan "paidan taskuun tai autoon/veneeseen" sulla on netti mukana eikä maksa paljoa.

      • Anonyymi

        Puhelin hoitaa sen..


    • Anonyymi

      Me tilattiin valoolta netti eikä maksanut yhtään mitään vaikka matkaa on naapureihin. Kuukausi maksu on jotain siinä 30e. Ei liittymismaksua.
      Miksi ihmeessä te noin huikeita summia olette maksaneet???

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      412
      6006
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      82
      5336
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4374
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3941
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      52
      3729
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      172
      3447
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      109
      3205
    8. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      61
      3196
    9. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2279
    10. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2205
    Aihe