VALOKUITUA

Asuinalueelleni Hattulassa rakennetaan valokuituverkkoa jo toista vuotta. Tilasin sellaisen Valokuitunen Oy:ltä. Sen luvattiin toimivan elokuun alussa 2023 ja tänäänkin se on edelleen työn alla. Ei toimi.
Lasku, noin viistonnia, kyllä toimitettiin jo aikoja sitten - tottakai. Kuituyhteyttä ei toimitettu.
Kannattaa visusti miettiä minkälaisia sopimuksia allekirjoittaa ja mitä laskuja maksaa. Sellaista sopimusta ei kannata allekirjoittaa, jossa palvelun toimittajan kohtuuttomasta viivästymisestä ei ole minkäänlaista seuraamusta. Minä hölmö allekirjoitin, koska koin Telian tytäryhtiön Valokuitusen olevan luotettava toimija.
Kannattaa tarkoin miettiä 5G yhteyden hankintaa, jos sellainen vain on saatavilla. Valokuitusen kanssa ei kannata tehdä juuri mitään muuta kuin heittää pojat pihalle.
Valokuitunen on muutenkin hankala kumppani: puhelimella ei saa yhteyttä, sähköposteihin ei vastata, jos joku vastaa hän ei tiedä asiasta mitään ja taho joka tietää on varattuna tai lomalla.
Mietin tässä minkälaista homma mahtaakaan olla jatkossa.

5

735

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Valokuitunen on luotettava ja erinomainen operaattori. Suurimmat syyt löytyy asiakkaasta.,.

      • Kuka mitäkin luotettavana pitää????


    • Anonyymi

      Parempi on hankkia modeemi ja siihen sim kortti ja modeemista saa yhteyden 10 koneelle ja jos lähtee matkalle, niin modeemi mukaan "paidan taskuun tai autoon/veneeseen" sulla on netti mukana eikä maksa paljoa.

      • Anonyymi

        Puhelin hoitaa sen..


    • Anonyymi

      Me tilattiin valoolta netti eikä maksanut yhtään mitään vaikka matkaa on naapureihin. Kuukausi maksu on jotain siinä 30e. Ei liittymismaksua.
      Miksi ihmeessä te noin huikeita summia olette maksaneet???

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      37
      996
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      83
      867
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      162
      852
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      814
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      748
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      687
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      192
      680
    8. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      40
      643
    9. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      612
    10. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      592
    11. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      42
      566
    12. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      116
      546
    13. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      510
    14. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      505
    15. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      6
      490
    16. 39
      485
    17. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      475
    18. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      467
    19. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      73
      461
    20. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      457
    Aihe