VALOKUITUA

Asuinalueelleni Hattulassa rakennetaan valokuituverkkoa jo toista vuotta. Tilasin sellaisen Valokuitunen Oy:ltä. Sen luvattiin toimivan elokuun alussa 2023 ja tänäänkin se on edelleen työn alla. Ei toimi.
Lasku, noin viistonnia, kyllä toimitettiin jo aikoja sitten - tottakai. Kuituyhteyttä ei toimitettu.
Kannattaa visusti miettiä minkälaisia sopimuksia allekirjoittaa ja mitä laskuja maksaa. Sellaista sopimusta ei kannata allekirjoittaa, jossa palvelun toimittajan kohtuuttomasta viivästymisestä ei ole minkäänlaista seuraamusta. Minä hölmö allekirjoitin, koska koin Telian tytäryhtiön Valokuitusen olevan luotettava toimija.
Kannattaa tarkoin miettiä 5G yhteyden hankintaa, jos sellainen vain on saatavilla. Valokuitusen kanssa ei kannata tehdä juuri mitään muuta kuin heittää pojat pihalle.
Valokuitunen on muutenkin hankala kumppani: puhelimella ei saa yhteyttä, sähköposteihin ei vastata, jos joku vastaa hän ei tiedä asiasta mitään ja taho joka tietää on varattuna tai lomalla.
Mietin tässä minkälaista homma mahtaakaan olla jatkossa.

5

510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Valokuitunen on luotettava ja erinomainen operaattori. Suurimmat syyt löytyy asiakkaasta.,.

      • Kuka mitäkin luotettavana pitää????


    • Anonyymi

      Parempi on hankkia modeemi ja siihen sim kortti ja modeemista saa yhteyden 10 koneelle ja jos lähtee matkalle, niin modeemi mukaan "paidan taskuun tai autoon/veneeseen" sulla on netti mukana eikä maksa paljoa.

      • Anonyymi

        Puhelin hoitaa sen..


    • Anonyymi

      Me tilattiin valoolta netti eikä maksanut yhtään mitään vaikka matkaa on naapureihin. Kuukausi maksu on jotain siinä 30e. Ei liittymismaksua.
      Miksi ihmeessä te noin huikeita summia olette maksaneet???

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      195
      6798
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      1996
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1658
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1208
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      48
      1074
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1035
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      957
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      899
    Aihe