Faktaa on, että meillä lapsien määrä tippuu ja valtiolta tulee opetusta varten miljoonia vähemmän. Vajaan miljoonan säästöt ovat leikkimistä.
Missä ovat mm. lukiosäästöt?
Missä ovat mm. lukiosäästöt?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 64
Vanhimmat
Lukion tilanne on outo. Vain reilu kolmannes yseistä haki omaan lukioon. Yleensä luku lähenee puolta?
Nuoret tietävät jotain?
Harmi että äitisi säästi silloin ehkäisyssä kun oli polakki isäs kanssa sängyssä ja sait alkusi.
Katsos Mirakin heräsi.
Onko kuramoottoripiireissä herättäy lukion jauhojengiin?
Joko sait uuden lääkityksen sun pirjofantasias takia
Minusta ainakin on väärin, että 1 ja 2 luokkaisilta vähennetään matematiikasta tunteja. Kyllä kaikilla lapsilla lapsilla pitäisi olla oikeus hyvään opetukseen. Ja hirveä kuvio myös jos luokkakokoja suurennetaan koska lapset voi puutenkin tänä päivänä pahoin. Ja miten opettajat väsyy jos joutuu 2 luokkaa tuuraamaan. Mutta vahinko kun kerittiin mukulakeskusta rakentamaan ja vesipuistoa. Kannattaisi vielä perua Sm-hiihdot takkiin tulee kuitenkin ja kaupunki maksaa.... Kannattaisi vielä miettiä sivukylien latujen ja kaukaloitten kunnossa pitoa. Olisi siellä asuvilla jotain harrastus mahdollisuuksia.
Nyt säästöt kohdistuu todella vääriin kohteisiin. Ajatuskin kahdesta yli 20 oppilaan ryhmästä yhden open vastuulla vaikka viikon ajan on kauhistuttava. Ja miksi ihmeessä juuri matematiikan tunneista nipistetään?
Teemapuistoa, Äänemäen uutta rinnettä ja keskustan uutta aukiota kyllä rakennetaan suurilla summilla, mutta sitten säästetään ihan kohtuuttomasti koululaisilta.
Kun matematiikan tunneista nipistetään niin tulevat veronmaksajat eivät osaa laskea miten heikosti heidän omaisuuttaan käytetään.
Se teidän ay-siipi on tehnyt teille töitä niin joku vois sanoa että myöhäistä pidätt.... Viikon ajaksi vois tehdä vaikka tehtäviä ja joku sihteeri vois valvoa mutta olette kai sopineet että tuohon seurantaan pitää olla opettajan vakanssi joka ei käy maalaisjärkeen.
Ennenkin itse ladut puskettiin umpihankeen, ja hiihdimme paljon. Voi nykyäänkin itse ladut tehdä. Ei kaikkea pidä odottaa valmiiksi, ellei yhteiskunta pysty tekemään.
Rantaan, jäälle tehtiin itse myös luistinrata. Se on vaan lykittävä lumet pois jäältä, ellei valmiiksi tehdä.
Niinhän me ennen tehtiin mutta tämä nykyaika on tehny ihmisistä valikoivan uusavuttomia.
Vähänkään jos joutuu itse tekemään harrastuksen eteen niin hirvee valitus ja itku. Olisivat päättäjät edes sen verran myötämielisiä että antaisivat talkooväelle edes kolat ja lapiot.
Näin on. Pentuja viedään taksilla kouluunkin vaikka tarvetta ei olisi. Ennen hiihdettiin pitkiä matkoja umpihangessa ja kovassa pakkasessa kouluun iloisin mielin. Sulan maan aikaan mentiin pyörällä. Nykyään kaikesta on tehty liian helppoa.
Niimpä. Kouluakin käytiin silloin järvenjäällä. Opettajalta sain ensimmäisen seksikokemuksenkin!
Ai, sun mielestä se on seksikokemus kun syntyy, nooh, siinä tapauksessa... Miltä tuntui menettää poikuus omalle opettaja äidilles
Täällähän taitaa olla vähän vammasta sakkia? Vissiin se amiskin jäänyt käymättä.
Onko vammaista vaati elämistä niin mihin talous riittää.
Muutaman vuoden päästä lukiolla on hädin tuskin puolet parhaiden vuosien opiskelijamääristä. Eikö silloin pidä leikata?
Pian lukion opettajien on opettettava myös persukoulussa tai katseltava toisia paikkakuntia.
Nyt ei eletä 1900-luvun puoliväliä. Maailma on ja elämme muuttunut tosi paljon. Joten eiköhän jokainen joka haluaa saa surkutella lapsuutensa kurjuutta. On aika katsoa peiliin ja elää 2023 lukua..... Joten ei viedä kaikkia lapsilta ja sivukyläläisiltä....
Kuinka paljon olet valmis maksamaan enemmän veroja. Laske mitä esim. 4.5 miljoonaa tietää lisää kuntalaisilta otettuna?
no ei se oo ku 250e.
yhe ryypyillan jättää väliin niin se on säästetty.
Ja kapakka menee nurin jos kaikki ajattelee noin takseista puhumattakaan.
Paljonko veroa maksavaa koden?
kohden?
Kansanterveys paranee ja loppuu se rasittava mölinä terassilta. WINWINWIN?
250e
10% lukion opettajista joutuu pihalle muutman vuoden sisällä. Sisäpiiritietoa.
30% on huonoja eli valinnanvaraa on.
Aloituskommentti on oikeaan osunut, mutta säästäminen tekee kipeää kaupungissa, missä on toteutettu liian pitkään Marxin ja Leninin teorioita. Kaupungin tulisi avoimesti panostaa ulkoistamiseen. Kaupungin kannattaa myydä tytäryhtiöitään, jotka tekevät tappioita. Kaupungin tekniseen toimeen on palkattu viime vuosina lukuisia eri alojen asiantuntijoita tai "asiantuntijoita". Käyttämällä ulkopuolisia eri alojen konsultteja ja konsulttipalveluja, kaupunki säästäisi. Samoin kaupunki säästäisi, jos kaupunki käyttäisi yksityisomistuksessa olevia yrityksiä sen sijaan, että se käyttää tytäryhtiöidensä palveluita.
Uudesta tehtaasta tulee valtavasti verotuloja. Ei pidä hötkyillä.
Ei tule.
Ja höpöhöpö. Hevosmiesten tietotoimiston uutisia…
Miksi kaupungin palkkalistoilla on puutarhuri. Aivan turha henkilö, josta ei ole mitään hyötyä.
Edessä on valtava opettajien irtisanomiskiere. Se ei juupastelulla muuksi muutu.
Fiksu katselee muita töitä.
Opetustoimeen 5 miljoonan säästöt. Kiitos
Meidän ei tarvitse elättää tarpeetonta henkilökuntaan.
On sulla jutut. Liikunnanopettaja-häirikkö?
Minusta tuo oli yksi ehdotus monien joukosta jota pitää tutkia.Vai onko muutkin häiriköitä jotka ehdottaa jostain säästöjä.
Kunta ei ole mikään sosiaalitoimisto, joka elättää turhaa väkeä.
Meillä on liikaa rehtoreita. Lukio ja yläkoulut tulevat toimeen yhdellä rehtorilla. Monella rehtorilla on moninkertainen määrä alaisia ja nuoria.
Kaupunkiei ole sosiaalitoimisto.
Oikein kovasti kun koittaa niin rehtorin voi saada puhelimella kiinni, jonkun niistä. Lööperiä laskettelevat ja aivan pihalla koulun menosta….
Koska jää eläkkeelle tämä nykyinen ei todellakaan tule ikävä oli kyse lukiosta tai peruskoulusta.
Peruskoulussa ei ainakaan osaa hommiaan.
Jyväskylässä on jo konkretiaa, mikä tarkoittaa kymmenien opettajien lähtöä. Milloin täällä lopetetaan hurskastelu?
Eiköhän ole jo sovittu, että kun uusi koulu valmistuu niin siellä tulee jonkun pienemmän kaupungin koulut loppumaan ja oppilaat kulkee sitten uudessa hienossa koulussa Äkissä.
Uusi koulu näyttää ainakin vanhaan nähden kolmanneksen isommalta ellei siitä tule sitten kovin paljon matalempaa kuin vanhasta.
Vähintäin 20 hekilöä pihalle jo ensi syksynä. Kiitos veronmaksaja
Oikein. Kaupunki ei ole suojatyötä tarjoava sosiaalitoimisto.
Yläkoulut ja lukio 3 rehtoria, vaikka oppilasmäärällä 1 riittäisi.
Pari nykyisistä ei muutenkaan selviä hommistaan, joten miksi heitä pidetään?
Lukiolaiset voivat huonosti ja Koulumäellä kiusataan. Rehtoreiden tehtävä on laitta asioita kuntoon.
Kouluterveyskysely oli taas musta. Pahoinvointia on, joten ei ole ihme, että porukkaa hakeutuu muualle opiskelemaan.
On niitä parempiakin säästökohteita kun koulut. Äänekosken työllispalveluiden kuntakokeilu. Mitä hyötyä tuostakin touhusta on pelkät palkkakustannukset + muut kulut ja kaikki liikaa eikä mitään hyötyä muille kuin niille ainakin 30 tyhjäntoimittajalle istuu toimistoissa suu auki ja ootta eläkettä. Eiköhän nuo hommat hoituis pienemmälläkin porukalla.
https://www.aanekoski.fi/tyo-ja-yrittaminen/tyollisyyspalvelut/tyollisyyspalveluiden-yhteystiedot
Menojen karsimista voi jatkaa Keski-Suomen hyvinvoinitalueen hallinosta. Vatuutettua ja lautakuntia, jaostoja, aluehallituksia, tarkastulautakuntia....lautakuntia toimikuntia lautakuntia toimikuntia... Eduskuntapudokkaita ja muita tyhjäntoimittajia täynnä. Kulut ja kustannukset varmaan äärettömät. Itse hoitohenkilökunnan resurssit on erittäin erittäin rajoitettuja rahallisesti ja määrällisesti.
https://www.hyvaks.fi/hyvinvointialue/paatoksenteko
Sisiksen mukaan saamme pian pelkästään peruskouluun valtiolta 4,5 miljoonaan vähemmän vuodessa. Laskekaa huviksenne mitä se tarkoittaa seinissä ja henkilökunnassa.
Erään äänekoskelaisen koulun häirikkö-liikunnanopettajalle voisi antaa kenkää!
Jaana rehtorikin heräsi? Voisi joskus olla töissäkin hereillä?
Ainoastaan n. kolmannes ikäluokasta haki omaan lukioon, kun se yleensä lähentelee puolta.
Äänekosken nuoret tietävät....
Osaako ne muuta kuin sotkea joka paikan töherryksillään? Toivottavasti jäävät kiinni.
Minä luulin, että puhut rehtoreista.
Nyt nostetaan veroja ja se ei jää tähän. Miksi me maksetaan suojatyössä olevillekin?
Milloin rehtoreiden suojatyöpaikkoihin puututaan?
Yläkoulut ja lukio pärjää yhdellä rehtorilla varsikin, kun nykyisistä kaksi ei osaa hommiaan.
Ei uskalleta tehdä ratkaisuja. Opetustoiemesta tuli Kelan jatke.
Ainakin lukiolla ja Koulumäelle on rehtorit, jotka joutavat pois ilman, että kukaan huomaa mitää tapahtuneen.
mitään