Eräs minulle katkeroitunut henkilö, on alkanut levittämään tietoa että käyttäisin huumausaineita ja olen ollut ystäväni kanssa aivan sekaisin yökerhossa (tanssimme menevän live esiintyjän tahtiin). Olemme molemmat perheellisiä ja tällainen huhu voi olla pienessä kaupungissa todella haitallista mm. yritystoiminnallemme.
Mitä tekisitte tässä tilanteessa? Huhua levittäneen ihmisen kanssa on yritetty puhua asiasta, ei ole kykenevä fiksuun keskusteluun.
Varasin jo soittoajan neuvolaan, aijon käydä omaehtoisissa huumausainetesteissä (veri&virtsa) ja tahdon siitä kirjauksen. Neuvolaan siksi, koska jos ikinä koskaan (en nyt, ennen tai tulevaisuudessa) käyttäisin huumausaineita, se tietenkin liittyisi vanhemmuuteeni ja lasteni turvallisuuteen. Minua on jo neuvottu tekemään rikosilmoitus perättömän tiedon levittämisestä/ kunnianloukkauksesta. Nyt mietin, että tulisiko minun sen suhteen odottaa ja tehdä ilmoitus mikäli aikaisempi minun puolestani ystävällismielinen keskustelu ei tehonnut ja huhu ottaa tuulta alleen? Huhun levittäjä tietää, että minulla on syvä trauma päihteisiin liittyen, jonka vuoksi en niitä käytä (huume kuolema lähipiirissä). Olen hieman hämmentynyt ja toivoisin fiksua keskustelua siitä, miten minun tulisi toimia.
Jonkun mielestä saatan yliajatella, mutta minulle huumeiden käytöstä juoruilu ei ole pieni asia, ottaen huomioon todella pienet lapseni.
Perätön huhu huumeidenkäytöstä
Anonyymi-ap
1
183
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3662188- 571618
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?1641283Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi2771179Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal67959- 86945
Varkaita kuhmossa
Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.33903Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks12876Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-113872K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali8846