Kesken jäänyt MERKONOMI tutkinto!

Miten muut ovat suorittaneet mahdolliset keskenjääneet merkonomi opiskelunsa?
10 vuotta sitten oli kiire elämään ja töihin mutta nyt kaduttaa!
Opiskelu pelottaa ja ahdistaa kun se ei silloinkaan ollut niin kivaa. Oliskohan nyt aikuisena ja fiksumpana helpompaa?
Työelämässä olen ollut kuitenkin siitä asti ja aina on töitä riittänyt.

Nyt kun vastailette tähän kysymykseen niin ihan nätisti pliis, ettei Mami ahdistu kun muutenkin tilanne harmittaa! Kiitos!
61989
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Itselläni ei ole henk. koht. kokemusta kesken jääneistä opinnoista, mutta sinuna ottaisin reippaasti yhteyttä kotiseudullasi oleviin kauppiksiin ja aikuiskoulutuskeskuksiin.

Äänestä

Ota joku aikuis-/iltalinja työn alle. Niin tein, kun viimeinen vuosi alkoi tympimään. Tosin vaihtui 'erikoistuminenkin' samalla. Ei siinä ehdi edes opiskelun 'makuun' päästä.

Äänestä
  • Kysyä oppisopimuskoulutusta. jos oot nyt jossain kaupallisen alan työpaikassa, saattaa hyvinkin olla että oot töissä, käyt muutamalla teoritunnilla ja valmistut! helppoa :D

    Äänestä

Iltaopiskelu vie neljänä päivä kolme tuntia illassa, mm. HBC Helsinki. Ota yhteyttä. Sun ei edes ole pakko joka kurssia käydä. Tutkinto on näyttötutkinto ja opiskelu maksaa 50,50e.

Äänestä
  • Kuulostaa jo ihan siltä, kuin koko HBC:n "tutkinnon" voisi ostaa parin karkin hinnalla! Mitä hyötyä on lähteä opiskelemaan, jos koko opiskelu on tehty niin helpoksi, ettei tarvitse käydä kursseilla ja opetuspäiviäkin on vain muutama...?

    Ehkä valitsisin mielummin sellaisen paikan, jossa joutuu jotain tekemäänkin ja voi olla varma, että saadulla todistuksella on jotain arvoakin!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MamiDelaBabyt kirjoitti:

Miten muut ovat suorittaneet mahdolliset keskenjääneet merkonomi opiskelunsa?
10 vuotta sitten oli kiire elämään ja töihin mutta nyt kaduttaa!
Opiskelu pelottaa ja ahdistaa kun se ei silloinkaan ollut niin kivaa. Oliskohan nyt aikuisena ja fiksumpana helpompaa?
Työelämässä olen ollut kuitenkin siitä asti ja aina on töitä riittänyt.

Nyt kun vastailette tähän kysymykseen niin ihan nätisti pliis, ettei Mami ahdistu kun muutenkin tilanne harmittaa! Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu