Köyhyys on poistunut Hyrynsalmen kunnasta lehtitietojen mukaan. Saataisiinkohan tänä vuonna kunnon joulupuurot ja torttukahvit kunnan piikkiin. Jouluvaloja ei varmaan uskalla Hyryntielle toivoa..
Nyt on millä mällätä
Anonyymi-ap
241149
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Kylätalo Iskun avustukset ajan tasalle nyt kun ollaan pahimmasta talouskurimuksesta selvitty . Mikä kunta se sellainen on jossa ei ole toimivaa yhteisöllistä kokoontumispaikkaa ikäryhmille. Ei mikään
Iskun talohan on ollut toiminnassa koko ajan
Katkolla on ollut kun rahat eivät riitä vuosittaiseen lämmityskuluihin
Onko lämmöt olleet katkaistuna? Onko kylätalo ollut suljettuna ettei siellä ole voinut kokoontua?
Kuinka paljon on kyläyhdistys käyttänyt rahaa lämmitykseen viimeisen kahden vuoden aikana ja paljonko kunta avustanut samana aikana?
Saapihan sitä lämmittää kun talo on harva ku hollitalli, ikkunat vuotaa ja seinissä minkäänlaisia eristeitä.
Tuohon vastausta mahat saaha outtaa meleko kauan luulen.
Torin voisi ajanmukaistaa. Siihenhän oli jo valmiit piirustukset hankittu joskus, mutta kun Ukkohalla vei kaikki rahat ja energian.
Eikö sen kyläyhistyksen pitäsi järjestää kylätalolla rahaa tuovaa toimintaa esim tansseja ja vuokratuloja hommata että saisi niitä laskuja maksettua eikä vain ootella kunnan avustuksia mitä virkaa semmosella yhistyksellä on ei mitään.
Aiotko tulla sitten tansseihin kun sellaiset järjestetään.
Kyllä
Suomen kunnista 80% joutaisi lakkauttaa.
Kainuuseen riittäisi hyvin 1-3 kuntaa.
Millä mällätä?
Menee kait se hyvin, kun täältä etelästä rahdataan verontasausrahaa rekkakaupalla pohjoiseen.
Jos se loppuisi saattaisi köpelösti kehitysalueen kunnille käydä.
No sehän justiin on tässä että kunnanhallitus päätti ettei haeta harkinnanvaraisia valtionosuuksien tasauksia kun tilanne on taloudessa nyt hyvä.
Harkinnanvaraiset vossit on tarkoitettukin vain ihan persaukisimmille kunnille. Siksipä Hyrynsalmen herrojen ei kannata tällä kertaa anomusta värkätä, ei meilläkään niin vähän töitä ole, että kannattaisi alkaa paskapapereita värkkäilemään.
Iskulla vois järjestää peräkamarin pojille päivittäisen runkkuringin, ei tarvis yksin kotona tumputtaa, meitä yksinäisii maatalon poikii on paljon hyryllä.
Eikö se oo viikottain siellä se joku ikäihmisten rinki, kahvila, sinne vain
Itsenäisten kuntien määrä on kainuussa liian suuri ja hyrynsalmen suunta onkin kajaani koska monien kauppareissutkin suuntautuvat sinne ja palvelutkin ovat siellä. Näin tämä menee ja parempi niin tai sitten yksi kainuun kunta mutta joitain toimintoja voisi nykyisiin kuntiin jättääkin väestökato on kovin suurta.
Rakentakaa vanhuksille käytännöllinen, lämmin ja sisäilmaltaan terve hoitopaikka.
Mäntylässä katosta läpi vesi valuu, rännit purkaa vedet porraseteen ja Sopula kylmä kuin hollitalli.
Kyllä se Hyrynsalmen tulevaisuus on olla Kajaanin surkea sivukylä, ankea loukko, jota se tosin on jo nytkin, jossa tuuli narisuttaa autioiutuneen kylän talojen rikottuja ikkunaluukkuja ja raitilla kulkee vain muutama riutunut poro. Tuleva Kainuun hyvinvointialueen yhdistäminen Pohjois-pohjanmaan alueeseen sinetöi sitten vielä koko Kainuun kohtalon samansuuntaiseksi.
Nyt voisi kunta avustaa yksityisteiden korjauksia sieltä asuu veronmaksajia
Kyllä torttua saadaan jouluna
Nanten kanssa tossa juttelin ja hän kertoi,että akka sieltä,jostain Paljakasta on luvannu torttua.Mene ja tiedä sitten,pitääkö paikkaasa.
Torttua tosijaan meinasi tulla maksuksi, kun kuskasin naapurin akkaa mutkan kirkolla. Jouduin kuitenkin toteamaan, etä ei ole antaa noin isosta takaisin.
-Nante