onks noi zonerit ja fudet millasii leluja.. entä toi rf 50 sport.. pitäs ol suht halpa ja kulkee mukavasti ja helppo viritää [ehkä].. ja onks muil sellast ku yks kaveri osti fude ja se kulki vakion joku 80-90km/h......
skootteria ostamassa..
mopotus
101936
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Fuden 125 kuutioista kevaria, tai vuonna 2001 myytyä kaksitahtifudea?
Se uus nelitahtinen ei mee ku 58 km/h
se oli vm. varmaa jotai 2003-4... sielt oli vaa tehtaalt tulles sellane.... kaveri otti viel kaasarist ne jotku pois mut se ei vaikuttanu mitenkää vauhtii nii se laitto ne takas.... en oo silti iha varma
....
Käytössä ollut mukava, ja hienosti kulkenut.
Eka huolto omassa edessä.
Virittäminen ei helpointa, mutta sehän on mopo.
Moottoripyöräthän saavat kulkea lain mukaan yli 50=)
Mutta tuossa aiempaan mielipiteeseeni zonerista linkki:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=99&conference=4500000000000592&posting=22000000008648781
Isi osti minulle zoner-merkisen skootterin, ja toistaiseksi siihen on tyydyttävä. Hintaa tuli 800 egeä ja takuu on vuoden. Takuuhuoltopaikka on ilmoitettu ostotilanteessa asiallisesti ja ohjekirja oli suomenkielellä, opettelin sen heti ulkoa. Öljynvaihtovälin kohdalla sekosin.
Cittarin myyjien skootteritieto oli aika kehno mutta minun vielä kehnompi, sillä eihän maidon ja makkaran ostaja näistä paljoa ymmärrä. Tai Äiskä ne osti.
Soitto paikalliseen sosiaalihuoltoon valaisi pankkikirjan aukkoja=)
huollosta sanoivat, ettei zonereja ole liiemmin suurien vikojen takia siellä maksettu, tosin "löydetty" palstalta olen lukenut epäkeskosta etupyörästä,jonka joku ohiajava oli havainnut tienposkessa.
Mukamas huonosta väännöstä olen lukenut kiinalaisten skoottereiden kohdalta, mutta se on hieman huvittavaa, koska kyseessähän on mopo eikä moottoripyörä. Todeta kuitenkin pitää, että kalliimmissa on enemmän kw:eja, esimerkiksi Zetorissa.
Nyt takana useita kilometrejä, ja tyytyväinen olen ollut, huolto olisi nyt edessä.
Täytyypä siinä samalla kysellä huoltomieheltä kuinka paljon on ollut zonereita korjauksessa, saa paremman kuvan laadusta kuin näiltä Kinkkiskoottereita haukkuvilta marisijoilta. Vaikuttaa siltä, että 99% kiinanskoottereista pilaa loppujen maineen.
Aikasemmin ajelin varastetulla merkkivehkeellä, sen loppuunajettua päätös "ostaa" markettiskootteri ei ollut paha heikkojen lukkojen vuoksi. Vaikka olisin pystynyt hankkimaan kalliimmankin, töihin on päästy mukavasti joka päivä. Toimin lappuliisana.
Painan 90kg, skootteri on vakaa ja vääntöhän on makuasia, mutta mopoksi oikein hyvin kiihtyy=)
Jos on tiukka, tässä yksi vaihtoehto: Kymcon skootterit ei toisaalta ole monenkaan sadan euron päässä, mutta niitä osa kehuu. Itse on oltava isin valintaan tyytyväinen.
Keväällä ostamassani Zonerissa on ollut paljon ongelmia. Kaasutinta ei saa säätöön, vaikka kysymyksessä on mopo se ei todellakaan kulje minnekkään ja sähkölaitteissa on paljon vikaa. Bensa haisee ja vanteet eivät ole ihan pyöreät. Takajarru jumittaa ja etujarru koliseee.
Tarvitsin skootteria jolla lähes 30 kymppinen ajaa pakasta A paikkaan B, mutta tämä ei ollutkaan sellainen vaikka niin luulin.
Kantapään kautta opin sen: ei halvalla hyvää saa.
mutta hyvä provo.
Zonerin heikko laatu yllätti, mikä lienee vaikea nieltävä juuri sellaisen ostaneelle.
Mutta pitäisi ymmätää, että eipä tuohon hintaan mitään kunnollista skootteria voi saada.
kävipä kaimalle huono tuuri=)
Silti tuo juttusi tuntuu liioitellulta...
mutta saahan täällä haastella mitävain=)
Omani on ja voi hyvin, kuvaa en nyt viitsi laittaa, tuskin kiinnostaa ketään, laitoin aikoinaan kiinnostuneille siitä linkit jossain kesk.
Ainakin honda muistaa meikäläisen, minullehan se heitti sitä svetogorski-läppää=)
Hyvä että jookalla tai joogako se oli toimii.
edelleen suosittelen. Nuo pellet, jotka vetää juttuja hatustaan, voi tulla testaamaan zoneria pihallani. Ei muuten vian vikaa=)
about 1000kilsaa takana...
omistetaan kai suomen ainoat kaksi toimivaa zoneria=D, eli onnelliset halppiskuskit halvalla.
Jooga taas leikkii nimimerkeillä - onko kivaa?
Mistä sitä saikaan hyvää palvelua..?