ikäihmisten digikoulutus?

Anonyymi-ap

kohdistuuko tämä varmasti sellaisiin jotka apua tarvitsevat? On paljon sellaisia jotka eivät osaa käyttää ja omista tietokonetta tai älypuhelinta. Jäävätkö nämä nyt ulkopuolelle? Monikaan eläkeläinen ei osaa puhelimella soittaa terveyskeskukseen, kun pitää painaa numeroita ym, Osallistujat taitavat osata jo alkeet ja ovat työssään käyttäneet tietokoneita.

2

499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pyhäjokiseutu:
      Esimerkillistä työtä, Eläkeliitto Oulaisten yhdistys! Pohde ilmoitti jakavansa euroja järjestöille, jotka haluavat alkaa perehdyttää varttunutta väkeä digisotepalveluiden pariin. Jedun kanssa yhteistyö on alkanut ja 50 eläkeläistä mahtuu nyt oppiin mukaan.
      Jutun mukaan lähdetään alkeista, joten aiempaa osaamista ei tarvita. Tosin ihan vasta-alkajalle voi kynnys lähteä oppumaan voi olla korkea kun mukana osaaviakin oppijia. Olisi parempi ihan oma kurssi ns. osaamattomille tai vähän osaaville. Siis ihan osaamisen tason mukaan kursseja. Tosin vähän osaava tai osaamatonkin voi oppia kyseisellä kurssilla.

    • Anonyymi

      Kannattaa ilmoittautua, ei oppi ojaan kaada!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      158
      5462
    2. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      41
      3283
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      254
      3208
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      44
      2698
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1844
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      27
      1625
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1586
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1457
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1447
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1347
    Aihe