kohdistuuko tämä varmasti sellaisiin jotka apua tarvitsevat? On paljon sellaisia jotka eivät osaa käyttää ja omista tietokonetta tai älypuhelinta. Jäävätkö nämä nyt ulkopuolelle? Monikaan eläkeläinen ei osaa puhelimella soittaa terveyskeskukseen, kun pitää painaa numeroita ym, Osallistujat taitavat osata jo alkeet ja ovat työssään käyttäneet tietokoneita.
ikäihmisten digikoulutus?
Anonyymi-ap
2565
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Pyhäjokiseutu:
Esimerkillistä työtä, Eläkeliitto Oulaisten yhdistys! Pohde ilmoitti jakavansa euroja järjestöille, jotka haluavat alkaa perehdyttää varttunutta väkeä digisotepalveluiden pariin. Jedun kanssa yhteistyö on alkanut ja 50 eläkeläistä mahtuu nyt oppiin mukaan.
Jutun mukaan lähdetään alkeista, joten aiempaa osaamista ei tarvita. Tosin ihan vasta-alkajalle voi kynnys lähteä oppumaan voi olla korkea kun mukana osaaviakin oppijia. Olisi parempi ihan oma kurssi ns. osaamattomille tai vähän osaaville. Siis ihan osaamisen tason mukaan kursseja. Tosin vähän osaava tai osaamatonkin voi oppia kyseisellä kurssilla.
Kannattaa ilmoittautua, ei oppi ojaan kaada!