Kenestä Ekholm kirjoitti? Sivistysmiehen täytyy katsoa tarkkaan missä on minkäkin ruumiin hautarauha, ettei vahingoita markkinoita tai loukkaa median bestiksiä.
Tässä lainauksia teoksesta "Pilviin kahlittu poika" pienin muunnoksin (*merkitty), päälimmäisinä ajatuksina vilpitön R.I.P. molemmille poistuneille, tai paremminkin R.I.P.M. (lepää rauhassa markkinaväeltä) ja spotin suuntaaminen meihin kirjoittaviin kärpäsiin:
*Miki *Nykänen *hyppi kuin jumala ja *pomppi kuin paholainen eikä koskaan kasvanut aikuisten maailmaan.
*Mikissä oli pikkulinnun herkkyyttä ja sarvikuonon uhmaa. Mitä vanhemmaksi hän tuli, sitä vähemmän hän elämästä näytti ymmärtävän.
*Miki oli tavis, lapsijumala ja diktaattori. Hän teki outouttaan näkyväksi tuplanopeudella, pikaliitoilla, juomalla, töpeksimällä, kiistämällä, pyytämällä anteeksi ja kompuroimalla uudelleen.
Hän surffasi vedenpaisumuksen edellä ja teki tienristeyksessä pikadiilejä paholaisen kanssa. Hänessä oli surmanajajan rohkeutta ja sotakoneen päättäväisyyttä. Hän oli gämblääjä ja riskinottaja. Lopulta paholainen saapui sopimuksen mukaan perimään omansa, nousevalla korolla.
*Miki oli persona dramatis, jolle tapahtui kuin yhteiskunnan ylimyksille. Kansakunta sai seurata ahnaasti *Miki *Nykäs-performanssia, vuosikymmenten resuista saippuaoopperaa… Mies kuin julkinen soratie, jota kaikki kävivät ajamassa, jos vaikka mestaruus tarttuisi.
Loppuvaiheen *Miki oli särisevä valomainos, johon kaikki olivat siedättyneet. Hän oli ratiseva peltilelu, jonka epärytmistä menoa seurasimme vailla parempaa tekemistä. Hän oli kokopäivähäirikkö joka kulki yleisön joukossa sokka auki. Hän oli melukylän pirteä psykootikko, jolle kukaan ei viitsinyt tehdä diagnoosia. Hän yllätti median kuin väijytys ratsuväen.
*Mikillä oli titteleitä, voittoja, *liittoja, eroja, ystäviä ja vihollisia enemmän kuin on yhdelle ihmiselle kohtuullista. Hän vietti julkisuuden apinahäkissä kolmekymmentä vuotta. Hyppykuninkaasta *nyppykuninkaaksi. *Myyntitähdestä *barbaarien viihdyttäjäksi. Ylämäkeä ja alamäkeä.
Välillä hän oli täydellinen *hei *vain -herrasmies, toisinaan totaalinen törppö ja järjettömyyden kuningas.
*Miki oli oman elämänsä sivuhenkilö, jonka tarinalla ei ollut koskaan onnen mahdollisuuksia. Tuhoutuminenkin on osa elämän loistokasta mosaiikkia.
*Miki *Nykänen oli lainassa kuin enkeli ja poistui siipirikkona *median takaovesta.
Miki Nykänen
11
469
Vastaukset
- Anonyymi
Joo. Etuovi onkin noille jatkojalostajille, joiden bileet jatkuu ja jatkuu.
- Anonyymi
Matti ja Miki ovat loisien herkkuna vielä kauan.
- Anonyymi
Hesari hoivaa öykkäreitään. Yök. Antavat ymmärtää, että kyse on sivistyksestä.
- Anonyymi
Ystävyys, läheisyys, tyrkkypoikarakkaus. Puuvillainen vyö jokaisen mediapalatsin lattialla.
Kai-sananvapautta. - Anonyymi
Mikin arkku ja Pirkon sänky kiilaavat journalisminkukkasuihkarillaan ohi ja Matin haalistuneella mediaraadolla ratsastaja jää hännille. Ähä!
- Anonyymi
Hyvä tuo "Kai-sananvapautta" -ilmaus. Sellaistahan se on, kun on pönkityspiiri ympärillä, lauma pönäköitä toimittajia ja muuta joutosakkia huolehtimassa sivistyksestä. Kirjan tehtävänä on nykyään myydä muutama viikko median antamalla kyydillä, sen jälkeen vaimenee. Se on se sivistys ja ilmasto. Valtamediassa ei näe markkinan ulkopuolista elämää, joten törkyä tiskiin, pikkuvaltias, sehän myy joka alalla.
- Anonyymi
Melko syvä alennustila suomalaisessa sivistyksessä, jos tuollaista äitelää kirjastonarsua arvostetaan niin, että k.o. kakkakikkara kepaa "kirjallisuudeksi". Kuolleilla ratsastetaan näinä päivinä estottomasti.
- Anonyymi
Rotta on hieno eläin joka on joskus ruumiiden kimpussa ihan ymmärrettävistä syistä. Sellainen ihminen, joka käyttää raatoja uransa ylläpitoon (olettaen että valitsee kohteensa tarkasti) on takuuvarmasti median ja muun myynnin valokeilassa. On vain hyvä asia, että vanhetessaan ihmisistä alkaa tihkua esiin se, mitä he oikeasti ovat.
- Anonyymi
Kalmoja ravintonaan käyttävä elinmuoto elää ja voi hyvin kunnes kuolee.
- Anonyymi
Kai on rassukka.
- Anonyymi
saikse sen?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213800
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303433Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533204Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222869Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212618Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1162340MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu01950Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281747IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1381433