Olen suunnitellut ostavani uuden 2005-mallin isorattaisen Fuden. Halpa hinta kiinnostaa, ulkonäöllä ynnä muilla "hienoilla" varusteilla ei ole väliä. Tarvitsen mopoa työmatka-ajossa ja minulle riittää kun pääsen paikasta A paikkaan B.
Haluaisinkin tietää millaisia nämä Fudet yleensä on olleet, miten ne toimii jne.?
Onko tietoa kuka valmistaa nuo Fuden 50cc moottorit? Joskus olen kuullut että Yamaha, mutta pitääkö tuo paikkaansa?
Kaikki asiallinen kommentti on tervetullutta.
Jos jollakulla on omakohtaisia kokemuksia tuosta uudesta Fude-mallista, niin olisin erittäin kiitollinen kyseistä mallia koskevista kommenteista.
Lopuksi vielä haluaisin tietää, että onko näissä halppis-skoottereissa muita isolle miehelle sopivia vaihtoehtoja vai onko tuo Fude Sport 2005 ainoa vaihtoehto tällä haavaa?
Haluaisinkin tietää millaisia nämä Fudet yleensä on olleet, miten ne toimii jne.?
Onko tietoa kuka valmistaa nuo Fuden 50cc moottorit? Joskus olen kuullut että Yamaha, mutta pitääkö tuo paikkaansa?
Kaikki asiallinen kommentti on tervetullutta.
Jos jollakulla on omakohtaisia kokemuksia tuosta uudesta Fude-mallista, niin olisin erittäin kiitollinen kyseistä mallia koskevista kommenteista.
Lopuksi vielä haluaisin tietää, että onko näissä halppis-skoottereissa muita isolle miehelle sopivia vaihtoehtoja vai onko tuo Fude Sport 2005 ainoa vaihtoehto tällä haavaa?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Isolle miehelle sopivaa katselen , eipä noita taida olla kuin tuo keewayn focus, isokoinen ja muotoilu miellyttää silmää, ainakin minun. Tuo fude sportti on hemmetin matala, siihen on jostain kumman syystä jätetty 10 tuuman takarengas? Mutta meikäläinen valitsee näistä kahdesta toisen.
Osta kunnollinen, ei se niin paljon kalliinpi ole.
Se kymppituuman rengas on pitänyt jättää, koska perässä olevan alennusvaihteen välityssuhdetta olisi pitänyt muuttaa ja se olisi ollut ihan liian vaikeaa kinuskeille.
on se ihan jees mut se ei mene ku vaivaiset 40km/h vakiona mut olen 186cm pitkä ja painan 88kg mut keewey fogus on surkee siin vuotaa variaattorin öljyt pellolle fude on ihan hyvä ja siinä on suzukin lisenssikone jota myös suzuki käyttää huom suzuki valvoo koneen valmistusta
Me laitoimme miehen kanssa Focuksen. Ja mies on suuri (yli 100 kg) ja mahtuu Focuksen selkään ihan hyvin. Kulkee sen 50 ja ei ole ollut kyllä mitään moittimista.
Suzukilla ei ole mitään tekemistä noiden kiinanpaskojen kanssa. Ne ovat Kymcon surkeita kopioita.
Omassa Zonerissani on ollut niin paljon ongelmia etten voi suositella sitä kenellekkään.
Itsekin ostin, enkä sekuntiakaan ole katunut. 500km ajettu ongelmitta, tosin kaukokäynnistyksen sulakkeen jouduin vaihtamaan, mutta sehän on kuluva osa. Laadussakaan ei moittimista. Itse suosittelen...
Sulake (Varoke) on varolaite, joka suojaa yleensä vähintään johtosarjan oikosulkutapauksessa. Ja tietty myös tulipalon mahdollisuudelta. Ei ole missään tapauksessa kuluva so. määräajoin vaihdettava osa. Palamiseen on aina syynsä, joka pitää selvittää. Missään tapauksessa sulakkeen virrankestoa ei pidä suurentaa paremman kestävyyden toivossa!
On turhaa vatvoa asioita jos ei tiedä niistä mitään! Esim Zoner ei ole sama asia kuin Fude Sport (valmistettu Zhongyun tehtailla, Fude Baotianin), eli vaikka omistat Zonerin et tiedä Sportista sen enempää kuin T-mallin Fordista...
Olis kiva, jos joskus saisivat Myllymäenraudasta skodun joskus toimitettua. Tilattu maaliskuussa 2005, jolloin luvattiin toimitussa huhtikkussa. Vieläkään ei ole tullut 7.6.2005. Hyvitykseksi saa tilata lisähintaan sykemittarin. Voi jee, että lämmittää.
tilasin 22.2.05 tuli 3.6.05 toimii...
paljon teän fude sport kulkee vakiona? mulla menee ton 55km/h kun oikee pinnistää siis mittarin mukaan. Vois tossa kun 400km tullu ajettua niin ottaa sen kaasarin tapin pois. Pitääkö siinä jotain neulaa säätää?