Auto on tullut tiensä päähän, korjaukset tulisivat niin kalliiksi vanhaan autoon ettei enää kannata eikä ole varaa moiseen, etenkään kun pitäisi korjaamolla toteuttaa. On siis vietävä vanha ystävä tapettavaksi, eli romuttamoon.
Aion ajaa sen itse ihan yleiseen ja lailliseen kierrätyspisteeseen. Sivustolla lukee että autosta puretaan "käyttökelpoiset" osat uudelleen käyttöön ja kiertoon. Mitäs ihmettä tämä tarkoittaa ja missä tällaisia osia sitten myydään? Tietääkö kukaan?
Olen ymmälläni. En halua että autostani hyötyy enää kukaan muu. Paaliin vaan ja sillä selvä.
Kyseessä ei siis ole mikään pieni yksityisyrittähän romppari josta voi kuka vaan hakea autoonsa varosia vaan ihan valtakunnallinen iso toimija. En nyt olisi kyllä uskonut että sielläkin yritetään hyötyä mahdollisimman paljon tuoduista autoista.
Ymmärrettävää tietenkin on että öljyt ja muut nesteet ym vaarallinen otetaan autosta pois mutta että katalysaattorikin metallin takia? Paljonko tuollaisessa yli 20 v vanhassa autossa sitten on hyödynnettävää oikein?
Kiva jos joku osaisi vastata :)
Nimim. En ihmettele enää pihoissa seisovia raatoja
Auton romutus
6
349
Vastaukset
- Anonyymi
Katalysaattori sisältää arvometalleja, katalysaattorin arvo romutettavassa autossa voi olla jopa satoja euroja. Kun auto romutuksen jälkeen menee kierrätykseen, se auto antaa elämän joillekkin toisille tuotteille, siis auton vieminen romuttamolle on juurikin sitä parasta kierrätystä.
- Anonyymi
Jos auton vie Autopurkaamoon, silloin käyttökelpoiset osat myydään käytettynä osina
niitä tarvitseville. On paljon vanhempia autoja liikenteessä, joihin omistajat ei raski ostaa uusia osia, (tai jopa uusia osia ei enää saa) he marssivat Purkaamoille ja ostavat eheän osan sieltä edulliseen hintaan. Ja mitkä osat ja muut komponentit ei mene kaupaksi Autoromuttamo panee ne paaliin. - Anonyymi
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18053439D
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Mikä ongelma siinä sitten on jos joku vielä hyötyy siitä autosta? Senhän saa kuitenkin viedä kierrätykseen ihan ilmaiseksi, vaikka kierrätys vaatii työtä ja energiaa yms. eli siitä tulee myös kuluja kierrättäjälle. Purkamolle viedessä autosta voi saada jopa pienen maksun. Itse sain vm.2001 pösöstä 150 euroa. Oli siinä ihan hyvät renkaat ja jarrutkin uusittu edellisenä keväänä, ehjät lasit, ovet, penkit, moottori yms..
Voihan noita osia itsekin kaupitella jos toisten hyötyminen tekee niin kipeää. Sieltä vaan penkomaan ehjiä osia esiin, kuvia nettiin jollekin myyntisivustolle niin siitä se lähtee. - Anonyymi
Joo. Kyllå se kipeää tekee kun itellä ei ole varaa korjauttaa vanhaa autoa eikä tietenkään myös ostaa toista tilalle. Palkka on niin pieni. Eli tästä lähtien kävelen.
Jos haluan ostamani auton elinkaaren päättyvän niin olen sitä mieltä että ei todellakaan köyhän autosta saa satasia kukaan per*eleen yrittäjä jolla on massia muutenkin. Ei tosiaan. Mieluummin vaikka poltan sen. - Anonyymi
Mikä malli siul siel oikee ois, varaosia aina tarvis?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 692693
- 632634
- 681782
- 241607
- 201540
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä91470- 151382
- 381233
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko81197- 251106