Nåim Aimo Parkin auton

Anonyymi-ap

Malmilla laittoi SAKKOLAPUT VAIKKA Ptunnukset näytti olevan autoissa. Sain itsekkin vaikka p-invalidi tunnus on. Täyttääkö rikollistunnuksen, petos

6

555

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rikoslain 36 luvun 1 §: mukaan:

      Joka, hankkiakseen itselleen tai toiselle oikeudetonta taloudellista hyötyä [...erehdyttämällä ...] on tuomittava petoksesta sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.

      Sinänsä petoksen tunnuksenmerkistö täyttyy, jos tavoitellaan oikeudetonta taloudellista hyötyä toisen kustannuksella häntä jollakin tavalla erehdyttämällä. Esimerkkinä voisi olla vaikkapa tietoisesti aiheettoman laskun tarkoituksellinen antaminen, jolloin kyse on petoksesta taikka sen yrittämisestä.

      Mitä tulee yksityisalueella pysäköimiseen ja sen seurauksena annettaviin yksityisoikeudellisiin maksuvaatimuksiin ei asia ole niin selkeä. Valvontamaksu perustuu siihen, että yksityisalueella on tietyt säännöt pysäköimisen suhteen, jotka ilmoitetaan yleensä liikennemerkeillä. Edelleen yksityisalueella on havaittavissa oleva kyltti, jossa ilmoitetaan, että sääntöjen vastaisesta pysäköimisestä veloitetaan tietyn suuruinen valvontamaksu, ja lisäksi, että pysäköimällä hyväksyy ehdot.

      On siis kyse sopimusrikkomuksesta ja siihen liittyvästä sopimussakosta.

      Luonnollisesti tietoisen aiheettomasti jaetut valvontamaksut (sopimussakot), siinä toivossa, että saa niistä jotain taloudellista hyötyä, on petos. On kuitenkin hyvin vaikea sanoa tapauksen kaikkia yksityiskohtia tietämättä, ovatko maksumääräykset ylipäätään aiheettomia, saati sitten ovatko ne annettu tietoisena siitä, että ne ovat aiheettomia.

      Pysäköintitunnukset (luvat) eivät oikeuta pysäköimään kaikkialle, varsinkaan jos niissä ei olla yksilöity mihin lupa oikeuttaa. Esimerkiksi invalupa ei oikeuta pysäköimään yksityisalueelle, koska muutoinhan invaluvalla voisi täysin rajoituksetta pysäköidä vaikka naapurin nurmikolle.

      Mikäli koet saaneesi aiheettoman laskun, voit reklamoida, ja jos joku tosiaan vie aiheettoman laskun käräjille, voit esittää asiasi siellä ja laskun kirjoittaneen on todistettava sen aiheellisuus.

    • Anonyymi

      "naapurin nurmikolle."

      Onko sulla ihan kaikki kotona ?

      • Anonyymi

        Ei yleensäkkään kannata yksityisten parkkifirmojen laskuja maksaa koska vaikka ne laittaa kräväys laskunkin ei koskaan mene ulosottoon..miksi? niillä ei ole sakotus oikeutta ei edes parkki pate


    • Anonyymi

      AimoPark is scamming app. When visiting Finland be aware, AimoPark parking.

    • Anonyymi

      MoktarValuuttakauppiaan Erkkola-invamopossa ei ole virallista invatunnusta, joku itse printattu ja laminoitu tekele löytyy, tyhjä selkäpuoli on liimattu vaneriin kiinni.
      Muutab kulkuvälinettä ei ValkkuMG omista.
      Mopo on ostettu kuolinpesän huutokaupasta sonnanlevityskoneensa (halpistietsikka karvahattukännykällä ryyditettynä) kanssa samaan aikaan parilla saturaisella, kumpakaan ei toimi kuin ajoittain, pöytäkone ja kännytkkä sentään 12 tunnin ajan mutta joka päivä silti.
      Monet kerrat on ValkkuMG joutunut käsirysyyn invapaikoilla vähemmistöryhmään kuuluvien kanssaihmisiensä kera. Kuulemma rasistiksi haukkuvat kun ajoi moponsa näiden vakiopaikalle.
      Onhan se invalupa sentään itse vaivalla tehty, ja paikalleen mopoon asetettu sikamassalla.

      • Anonyymi

        Muutab on ValkkuMG:n venäläisserkun kovasti kehuma kulkupeli. Se muodostuu vanhasta puna-armeijan kuorma-autosta, joka on tuunattu laskevan takaluukun avulla muuttoautotarkoitukseen.
        Näin takaluukku toimii ramppina myös pienille muuttotavaroille ja pienkoneille pyörillä.
        Iskulauseena auton sivussa piti lukea Muuta! mutta sukuvikana dysfasia kulkee maasta toiseen, serkkupoikansa heitti sen b-kirjaimen huutomerkin sijasta.
        Oli tulossa Suomeen kuutamourakointeja serkkupoikansa kanssa tekemään.

        Sillä se muuttokuorma kulkee,
        vaan ei mopolla mahdottomia.
        Nääs nääs.
        Muista Muutab, helposti muutat!


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      195
      1496
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      123
      1258
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      50
      988
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      940
    5. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      52
      853
    6. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      840
    7. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      56
      832
    8. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      102
      814
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      810
    10. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      32
      745
    Aihe