Kumpaa SSAB A vai B osaketta

Kumpaa kannttaa ostaa. SSAB A vai B osaketta? Pankit seuraa A osaketta mutta B liikkuu enemmän. Osaako joku sanoa asiasta jotain.
52147
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos arvostat äänioikeutta, osta A. Jos arvostat likviditeettiä, osta B. Muuta eroa niillä ei ole.

Äänestä
  • Varmaankin eli B liikkuvuus on tärkeämpää kuin äänivalta.

    Äänestä

Ovat käytännössä aivan samat, mutta B-osakkeilla ei ole äänioikeutta - jolla piensijoittajan näkökulmasta tavallisesti ei ole mitään väliä.
B-osake on halvempi, joten kannattaa ostaa sitä.

Äänestä

Ärrää ostin muutamalla huntilla.

Äänestä

Miksi pankit seuraa A osaketta mutta ei R osaketta?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kumpaa kannttaa ostaa. SSAB A vai B osaketta? Pankit seuraa A osaketta mutta B liikkuu enemmän. Osaako joku sanoa asiasta jotain.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu