On se PER***E ettei alakerran akka saa omaa kakaraansa kuriin. Kiusaa pienempiään jatkuvasti pihalla ja varastaa näiltä kaiken mitä mukana sattuu olemaan. Poika on ehkä 7-8v.On mm. vienyt meidän eskarilaiselta pokekortteja, heittänyt hiekkaa korviin ja kasvoihin sekä lyönyt isolla puukalikalla häntä jalkoihin. Sanon notta jos ei mitään tapahdu...otan itse asian/pojan käsittelyyn.
Tämä äiti kyllä tietää mitä poika tekee mutta ei välitä pätkän vertaa! Nooh on se hyvä että pojan tulevaisuudenkuviot ovat jo selvillä tuossa iässä(=Kriminaali isolla K:lla). Miksei nykyaikana pidetä kuria niinkuin ennen? Ai niin...se on tätä "vapaata" kasvatusta ja nykyäänhän voi saada pahoinpitelysyytteen jos erehtyy nappaamaan niskavilloista kiinni kun lapsi on tottelematon.Minä ainakin aion ihan samalla tavalla tukistaa poikaa mikäli HÄN tekee jotain erittäin tuhmaa...sanokoon muut mitä tahansa. On sitä meikäläistäkin tukistettu pentuna ja siitä huolimatta olen ihan kunnon ihminen (tai ehkä nimenomaan siitä johtuen). Muut samaa mieltä? Jeps! Tulipa purettua kiukkua.
Tämä äiti kyllä tietää mitä poika tekee mutta ei välitä pätkän vertaa! Nooh on se hyvä että pojan tulevaisuudenkuviot ovat jo selvillä tuossa iässä(=Kriminaali isolla K:lla). Miksei nykyaikana pidetä kuria niinkuin ennen? Ai niin...se on tätä "vapaata" kasvatusta ja nykyäänhän voi saada pahoinpitelysyytteen jos erehtyy nappaamaan niskavilloista kiinni kun lapsi on tottelematon.Minä ainakin aion ihan samalla tavalla tukistaa poikaa mikäli HÄN tekee jotain erittäin tuhmaa...sanokoon muut mitä tahansa. On sitä meikäläistäkin tukistettu pentuna ja siitä huolimatta olen ihan kunnon ihminen (tai ehkä nimenomaan siitä johtuen). Muut samaa mieltä? Jeps! Tulipa purettua kiukkua.
Vastaukset 11
Vanhimmat
joo eihän siinä mitää anna "piiskaa" molemmille. sekä naapurin akallle et sen äpärälle kakaralle.
sen jälkeen ku se kakara on saanu kunnon selkäsaunan niin sullo se vaikka taloyhtiön pesukoneesee ja pese 90 asteessa (eipähän haisekkaa).
saatat saaha valitettavasti kauhean "hakkaajan" maineen, mut tuskin kakara enää hyppii silmille. ET SEMMOSTA !
Höpö höpö ei siitä mikään kriminaali tule. Nyky ajan maailmassa ei nöyräpoikka (niinkuin sinun lapsesi) pärjää vaan pitää olla hävytön ja härsi.
Mieti sinä sitten kiikkustuolissa, kuinka sinun villeveerastasi tuli sivarihippipuunhalaajalastentarhanohjaaja ja naapurin perttipirjosta Menestyjä.
Oletko tosiaan niin avuton että ite menisit kiusaamaan naapurin kakaraa. Sano sille sun kersallesi että vetäsee turpiin ja hakee kotoa halon kun naapuri kepillä lyö, ja jos kakara lastasi jaloille lyö niin lyököön kakarasi sitä naamaan.
Joppe on oikeilla jäljillä. Tosin voihan se olla, että villeveerasta tuleekin älykkäämpi ja nokkelampi ja lahjakkaampi kuin väkivaltainen mutta auttamattoman taitamaton perttipirjo ja hän pieksee perttipirjon sitten lainsäädännöllisin keinoin, ei tarvi hankkia rikosrekisteriä ja pahoinpitelysyytettä - tai ainakin halollahakkaajan mainetta. Vv voisi vaikka jättää pp:n armahtamatta sitten kun on on presidentti. Kuka sitten itkee? Siinä vasta tulevaisuudennäkymä. Mitäs tyyppi meni varastamaan toisen pokemoneja ;)
Tuskin tulee, älykkäämpi. Toi voit olla sitä mieltä että toimiston nurkassa koodia/paperia tai tehtaalla sellua tuottavat vv:t on fiksuja ja nokkelia. Mielestäni tuossa naapurustossa jossa ko ongelma esiintyy on ainut keino päästä parempaan sosiaali luokkaan rehellisesti kyynärpää taktiikalla
Mekin puutuimme kiusaajapojan tekemisiin valittamalla vanhemmilleen, ajattelimme että he laittavat poikansa kuriin, jos vaikka eivät edes tietäisi millälailla poika ulkona käyttäytyy. MUTTA toisin kävi, saimme vanhemmista vainoojiamme. Lapsemmekin uhattiin tappaa ym.ym.
Pojan ulkomaalainen äiti oli varsinainen häirikkö, ja isäkin piti hyvin omaa mainettaan yllä. He olivat saaneet häädön tällä paikkakunnalla jo melkein kymmenestä paikasta. Poikahan jatkoi vaan vanhempien linjalla! Vanhemmat esim. tiesivät pojan varastaneen meidän kotiavaimen, mutta eivät palauttaneet sitä meille ennenkö siihen puuttui poliisit. Jos kertoisin kaiken, siihen ei tämän palstan tilat riittäisi.
Poliisi ei auta kun yli 15v. suhteen. Silloin on nuori rikosoikeudellissa vastuussa tekemisistään.
Tämän päivän lapset on jätetty kasvattamatta monessa perheessä ja vanhemmuus on kadoksissa. Ei auta muu kun tässä tapauksessa mennä puhumaan joka teon jälkeen aina lapsen vanhemmille kolttosista. Jos on noin välinpitämättömät vanhemmat, niin naapurit voi alkaa neuvoa lasta. Monessa kaupungin osasssa on perustettu kylä kasvattaa projekti, eli se toimii kyllä.
Kyllä on kokemuksia poliisin puuttumisista, nehän eivät puutu minkäänlaisiin naapurisopuasioihin. Meillä on vainoavat naapurit, ja saimme neuvon olla puhumatta heille mitään jos tulevat vastaan. Sehän se auttoikin! Hampaitani kiristelin, kun akka huusi ruokakaupan ovella: "LEHMÄ"! Olin kuitenkin hiljaa vaikka tekikin mieli kääntää päänsä korkkiruuville ja lintata katuun. Olisin tietenkin voinut huutaa takaisin: "AI MISSÄ?????"
Eli ne oli siis mustalaisia. Kaikki merkit sopii.
Jos ei itsellä voimat riitä niin sitten porukalla vetämään kyseistä isukkia turpaan. Ei kannata lasta alkaa höykyttää, mutta vanhemmat ovat tuossa tapauksessa vapaata riistaa.
Jos minulta koti-avaimet naapauri pöllisi niin saisi alkaa säästää rahaa uusiin hampaisiin.
Ei auta puuttua jos haluaa välttyä seuraamuksilta.
Meillä päin ainakin saavat autot, talot, julkisivut, ikkunat ym paikat kovaa rikkomista ja sotkua...siis sen henkilön omaisuutta nämä nuoret sitten rikkovat ja sotkevat jos heihin on "puututtu" tai kerrottu pahanteoistaan kotiin tai kouluun.
Pyörästä kumit puhki ym
Kerran oli ajankohtainen kakkonen-niminen tv.ohjelma pelkotiloista ja siinäkin tuli esiin kuinka jo n. 10 vuotiaat terrorisoivat kylillä, pihoilla ja kaduilla sekä kauppojen edessä ihmisiä.
Esim. naiset suorastaan pelkäävät näitä. Ja sehän innostaa poikaset uusiin urotekoihin.
Yksinäisellä naisella ei ole edes ketään puolustajaa kun ei ole miestä.
Tiedän kyllä poliisin joka meni pumpauttamaan tyttärensä pyörään ilmat koulun pihalle, kun pahantekijäpojat eivät lakanneet ilkivaltaansa. Mutta eipäs tavallisella ihmisellä ole menemistä..
Viisainta vain visusti pitää suunsa tukossa ja katselle muualle päin ja kiireesti asuntoon sen jälkeen kun pyörä on lukollisessa vajassa.
Ehkäpä kotonaan on turvassa.
Saksassa saa puuttua naapurilasten kasvattamiseen ja kasvattaakin heitä. Miten on asiat täällä?
Täälläpäin naapurin kurittomat lapset heittelivät ongelmajätelavalta kaiuttimia pitkin pihoja. Teki mieli soittaa poliisit mutta sit olisi luultavasti olleet sossu niskassa että näillä pojilla on ongelmia ja niitä pitää ymmärtää ja äiti heti että "ei meidän poika...". Katsottiin äitipuoleni kanssa sitä menoa että ei helskutarallaa, mitä ne pojat tekee kymmenen aikaan lauantai-iltana pihalla?
Ei omassa lapsuudessani olisi tullut mieleenkään. Silloin lastenkasvatus ei ollut mitään vapaata kasvatusta. Äitini haki reilusti tukasta, jos en uskonut kieltoa, että tiettyyn paikkaan ei mennä.
Ja minusta tuli onnellinen aikuinen.
Oman lapseni kohdalla en aio nööseillä. En aio käyttää tukasta nappaamista minään jatkuvana keinona, mutta johan on jos ei omia lapsiaan saa kurittaa. Jos niskavilloista ottaa, se ei ketään särje. Kunnon höykyytys on sitten asia erikseen.
Naapurien asiana pitäisi myös olla puuttua toisten lasten käytökseen. Samoin, kun nämä ostarilla polttavat tupakkaa ja saavat porttikieltoja ärrälle. Noin kymmenvuotiaina. Herranjestas. Jos kelaan omaa lapsuuttani, harjoittelin silloin pianoläksyjäni, tein läksyni ja pari tuntia päivässä vietin aikaa parhaan kaverini kanssa, mikäli ei kokeita ollut tulossa.
Hyvällä kasvatuksella saa ihmeitä aikaan. Nyt mietin vain, miten voisin itsekin ottaa tulevaisuudessa vastuuta siitä, että kaikilla tapaamillani ihmisillä olisi hyvä olla - vaikka vain hetkellisesti.
Poliisit perään jos mummoja ostareilla hakataan.
Miksi heidänkään kanssa ei ole kukaan?