Saitko sinäkin tämän ilmoituksen Gmailissa?

Anonyymi-ap

Saitko sinäkin tämän ilmoituksen Gmailissa? Se tarkoittaa isoa muutosta
Google haluaa tosissaan, että käyttäjät luopuvat salasanojen käytöstä. Gmailissa odottaa tärkeä ilmoitus.

Kyse on salasanojen korvaamisesta avainkoodeilla (passkey) Google-tilille kirjautumiseksi. Avainkoodit ovat Googlen ja muiden suurten teknologiayhtiöiden hanke turvattomaksi ja kehnoksi kirjautumistavaksi todettujen salasanojen tappamiseksi.

Passkey eli pääsyavain on puhelimeen tallennettava ja käyttäjälle näkymätön tunniste, jolla verkossa oleva käyttäjätili avataan. Kun kirjaudut verkkosivustolle tai sovellukseen puhelimellasi, et enää käytä salasanaa. Sen sijaan yksinkertaisesti avaat puhelimesi lukituksen, olipa siinä pin-koodi, kuviopiirto tai vaikka sormenjälkilukko.

Voit ohittaa Gmailin ehdotuksen ja jatkaa ainakin toistaiseksi salasanojen käyttöä. Google kuitenkin ajaa määrätietoisesti kuolemaa salasanoille, joten jossain vaiheessa tilanne voi muuttua.

https://www.is.fi/digitoday/art-2000009928585.html

Itsellä ei ole älypuhelinta käytän gmailia tietokoneella eli mitä tämä tarkoittaa jatkossa jos ei ole salasanoa miten tietokonella pääsee vai eikä pääse enään gmailiin?

5

968

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        😋 ­N­­­y­­­m­f­o­­m­­­a­­a­n­­i -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Voipi olla hankalaa koska puhelinta ja nettiä ei koskaan sotketa toisiinsa. Jos google tarjoaa pelkästään autentikointiin tarkoitetun luurin niin otan sen tietysti vastaan mutta omaa luuria en soppaan ala sotkea!

    • Anonyymi

      Minäkin luen gmail-postit läppärin ruudulta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3478
    2. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      85
      1496
    3. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1249
    4. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1212
    5. Pitääkö penkeillä hypätä Martina?

      Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      978
    6. Kerropa ESA miten kävi tuomioiden

      Osaako ESA kertoa miten haukkumasi kunnanhallituksen kävi.
      Puolanka
      35
      961
    7. Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut
      Maailman menoa
      16
      933
    8. Kuinka kauan

      Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?
      Ikävä
      57
      832
    9. Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä

      Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk
      Maailman menoa
      88
      770
    10. Se olisi ihan

      Napinpainalluksen päässä. Ei vaatisi paljon
      Ikävä
      62
      745
    Aihe