Työntekijät osakkaaksi?

Anonyymi-ap

Yllättävän vähän kuulee tarinoita, miten isännöitsijätyöntekijä on tienannut kivasti, kun isännöintitoimisto on myyty. Miksi alalla on niin hankala päästä osakkaaksi?

Kysymys kumpuaa päivän uutisesta: Iltasanomat kertoo 17.10.2023 uutisessaan 35-vuotiaasta miljonääristä, jonka mielestä rikastuminen tuntuu jopa vähän väärältä. Hän päätti avata osakeannin yrityksen työntekijöille. Viime vuonna, kun yritys myytiin, omistajia oli 29. Tynin mukaan heistä monet kymmenkertaistivat sijoituksensa arvon. – "Moni tavallisessa työsuhteessa oleva on tehnyt mojovan potin rahaa".

"Viime keväänä uutisoitiin isosta yrityskaupasta. Freska Group osti Koti Puhtaaksi Oy:n koko osakekannan. Kun yritysjärjestelystä sovittiin vuonna 2022, Tynin perustamassa yrityksessä oli noin 420 työntekijää. Sen liikevaihto oli 12,2 miljoonaa euroa. Tynistä tuli miljonääri."

Miksi isännöintialalla isännöintitoimisto kasvaa niin harvoin orgaanisesti ilman yritysostoja nollasta 12,2 miljoonan euron liikevaihtoon 10 vuodessa? Miksi työntekijöitä ei haluta osakkaiksi isännöintialalla? Eikö ole ihan reilua, että työntekijäkin tienaa, jos isännöintitoimisto myydään isommalle ketjulle?

2

381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pörssiyhtiöissä pääsee osakkaaksi kun ostaa osakkeita. Siitä nettoaa vain vähän mutta onhan 'rehvakasta' olla yksi sadastatuhannesta osakkaasta.

      • Anonyymi

        On tosiaan rehvakasta. Minä olen mm. 3M:n, General Motorsin, Paramountin, Warner Bros. Discoveryn, United States Steelin ja Ralp Laurenin osakkeenomistaja. Niin joo ja norjalaisen Equinorin osakkeenomistaja myös sekä muutaman jenkkiläisen pörssilistatun pikkufirman osakas.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3527
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2664
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      79
      2528
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2378
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2307
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      224
      1868
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      42
      1863
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1739
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1441
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      148
      1390
    Aihe