Voimattomuus tärinä

Anonyymi-ap

Voiko paniikkihäiriö todella aiheuttaa jokapäivä ja lähestulkoon joka hetki lihastenvoimattomuutta ja hillitöntä vapinaa? Pienikin stressi saa aikaan tätä. En pysty tehdä mitään, koska en kestä tätä hillitöntä vapinaa. En jaksa tätä enää.

20

849

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Makaa enemmän .

    • Anonyymi

      Ainakin mirtatsapiini lisää vapinaa ja bentsot tuhoavat aivoja ja aiheuttavat pitkässä juoksussa pakkoliikkeitä ja kouristuksia kun aivoihin tulee vaurioita.

      Lääketiede on nyt tätä ollut jo vuosikymmeniä, samaa kuonaa määrätään potilaille vuodesta toiseen.

      • Anonyymi

        En käytä enää lääkkeitä. Lopetin ne vuonna 2019, kun vointi meni aivan järkyttäväksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En käytä enää lääkkeitä. Lopetin ne vuonna 2019, kun vointi meni aivan järkyttäväksi.

        Missä tilanteessa olit alkanut aikoinaan käyttää lääkkeitä ?
        Oliko silloin jo paniikkihäiriötä ?
        Paniikkihäiriö ja ahdistus voi aiheuttaa fyysisiäkin oireita, esim. vapinaa, tärinää, huimausta, kipuja, jne..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En käytä enää lääkkeitä. Lopetin ne vuonna 2019, kun vointi meni aivan järkyttäväksi.

        Mitä lääkettä käytit? Miten vointi meni järkyttäväksi?

        Minulla ei käsittääkseni ole paniikkihäiriötä, mutta saan eräänlaisia ahdistuskohtauksia ilman lääkitystä: silmissä sumenee, korvissa humisee, kädet hikoaa, vapisuttaa, huimaa, melkein taju lähtee. Minulla on ollut pitkä lääkitys. mutta minulla ei ole koskaan ollut mitään ongelmia lääkkeiden takia.

        Miksi lääkkeet aiheuttavat toisille ongelmia, mutta toisille ei mitään? Minulle lääkkeet ovat välttämättömiä edes jonkinlaiselle normaali elämälle.


      • Anonyymi

        Jos mirtazapin lisää sinulle vapinaa niin se ei tarkoita sitä että kaikki jotka syövät sitä savat saman sivuvaikutuksen , sillä jokainen on erilainen , siis mirtazapin ei aiheuta vapinaa suurimmalle osalle ihmisistä joillekin voimolla sopimaton, yleensä hyvin ” kiltti”, lääke


    • Anonyymi

      Minun ongelmat ja kohtaukset vain pahenivat lääkkeillä. Kuten näköjään sinullakin kuten huomaat jos jätät lääkkeet pois jäljittelee vieroitusoireet ahdistusta, mutta vain moninverroin pahempaa. -ap

      • Anonyymi

        Miten ne pahenivat? Miten olivat ennen lääkityksen aloitusta?

        Kenelle ketjussa tarkoitit tämän vastauksesi?


      • Anonyymi

        "...jos jätät lääkkeet pois jäljittelee vieroitusoireet ahdistusta..."

        Jos ihminen kärsii ahdistuksesta tai paniikkihäiriöstä ja saa niihin lääkkeet, ahdistus ja paniikki helpottavat. Sitten kun lääkkeiden vaikutus lakkaa, ahdistus ja paniikki palaavat. Ei tässä ole kyse vieroitusoireista. Ne voivat ehkä tuntua pahemmilta, kun on saanut maistaa "normaalia oloa".

        Ei se ahdistus tai paniikkialttius katoa millään "kuurilla", jos se "sairaus" on ja pysyy eikä sen syyt ole kadonneet minnekään. Psyykkiset sairaudet eivät ole kuin flunssa, joka menee vain ohi sairasloman ja lääkekuurin jälkeen...


    • Anonyymi

      Tapa itsesi rolli

    • Anonyymi

      Minulla vapina on tullut sekä vanhuuden, että ikääntymisen myötä.
      Sain niin pahan tällin kevyt liikenteessä, että se rajoittaa jo ulkona kävelyä.
      Tuli pitkä sairaalareissu ja liiat lääkkeet. Ne taltuttaa tyypin kuin tyypin.

      Laitan uskoen, että ensi vuonna tulee lähtö jo hiukkasmaailmaan. Oikeestaaan jo toivon sitä. Ikää 85v. Se on enemmän mitä nyt syntyneet miespuoliset tyypit tulevat saavuttamaan.
      Tiede sanoo, että siirrymme hiukkaspilveen, kvarkkipisteiksi. Silti on hiljanen pakko elää kuin se olisi parempikin paratiisi.
      Pitää olla tehokas luuppi, jolla sellaisen pisteen avaruudessa huomaisi.

    • Anonyymi

      Miksi tehdään aloituksia ja/tai kerrotaan omista kokemuksista, mutta ei sitten vastata, kun niistä kysytään?

      • Anonyymi

        Näyttää siltä, että täällä vain trollataan lääkkeiden merkillisistä haittavaikutuksista.

        Onkohan se vain yleistä lääkevastaisuutta salaliittohörhöilyjen malliin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näyttää siltä, että täällä vain trollataan lääkkeiden merkillisistä haittavaikutuksista.

        Onkohan se vain yleistä lääkevastaisuutta salaliittohörhöilyjen malliin.

        Ei kannata uskoa näitä jotka kertovat lääkkeiden merkillisistä vaikutuksista.
        Ei kaikilla ole mitään negatiivisia vaikutuksia lääkkeistään van moni tuntee todella että saa apua niistä .
        Eräät lopettavat heti alkuun muutaman tabletin jälkeen kun luulevat ettei lääke heille sovi mutta kun tekee miten on keskustellut lääkärin kanssa niin tuloskin on positiivinen. Joten ei tänne ne kirjoittele joiåtka ovat saaneet avun , sillä heillä ei ole mitään syytä olla terveyspalstoilla koska voivat hyvin.
        Niin että, jätä omaan arvoon kaikki negatiiviset kerronnat ja luota siihen mitä lääkäri sanoo. Lääkitys on aina laitettu yksilölle ei siis mikään mistä voi verrata jonkun toisen lääkitykseen
        . Kun lukee näitä kirjoituksia niin näkee ettei kaikki edes ota lääkkeitä kuten on kirjoitettu vaan kertovat että muka vaan murusen ottavat tabletista tietämättä että ne muruset eivät tietenkään paranna ketään .


    • Anonyymi

      Jos kysytään, miksi ei vastata kysymyksiin? Onko nämä henkilöt mielisairaalan potilaita, jotka eivät pysty/saa vastata?

      • Anonyymi

        Näyttää kyllä vain siltä, että ovat mielisairaalan potilaita, jotka eivät vain halua syödä lääkkeitään. Mikä niissä lääkkeissä on niin vaikeaa? Ihmeellistä änkyröintiä...


    • Anonyymi

      Miksi ei vastata? Siksikö kun ei sada mieleistä vastausta eli voida syyttää lääkkeitä?

    • Anonyymi

      Kyllä se voi olla paniikki häiriö joka aiheuttaa oireita joista kerrot, mutta samalla olisi hyvä ehkä ottaa neurologiin yhteyttä , joskus voi olla neurologinen sairaus syypää näihin vapinoihin ja lihas heikkouteen . Joka eintarkoita sitä että olisi niin, ainoastaan että saa pois lukea neurologisen sairauden.

    • Anonyymi

      Jos saa joka päivä kohtauksen, niin tietenkin. Myös voimakas ahdistuneisuus aiheuttaa huteraa oloa tai heikkouden tunnetta, vapinaa, hikoilua jne. Paniikkihäiriökohtaus on stressin ja ahdistuksen huipentuma.

    • Anonyymi

      Joo homeopatiaa vaan auttaa paniikkioireisiin erittain hyvin

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4203
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      118
      2661
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2412
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1462
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      973
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      171
      941
    Aihe