Finnairin äkkilähdöt tulevat yleensä myyntiin tiistaisin, mutta reitti Helsinki-Hongkong on jo myynnissä ja tarjolla on alennettuja lentoja kuuteen seuraavaan lähtöön. Pitävätkö huhut paikkansa, että Finnairin Aasian lennoilla olisi nyt matkustajakato? Olen lukenut jossakin forumissa että joillakin lennoilla vain 30% paikoista olisi myyty. Onko tarjontaa nyt sittenkin liikaa ottaen huomioon, että on hiljainen aika? Ainakin vaikuttaisi siltä, että uusi suora reitti Helsingistä Hongkongiin ei oikein ole myynyt toivotulla tavalla. Tietääkö joku tarkemmin asiasta?
Onko Finnairilla
matkustajapula?
3769
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
No ei ainakaan lentämälläni Pekingin lennoilla ollut pulaa matkustajista. Mennen tullen oli noin 80% täynnä. Lentoyhtiöillä on aina silloin tällöin lento jos toinen, joka ei ole myynyt täyteen, ihan normaali juttu. Huomioitavaa toki on, että Hong Kong alkaa kuun vaihteessa lentämään suoraan 3 kk ajaksi. Itse ainakin lähtisin käymään siellä juuri nyt kun pääsisi suorilla lennoilla, eikä tarvitsisi mennä Bangkokin kautta.
Nähtäväksi jää rittääkö kysyntä täyttämään Hong Kongin lennot suorina, vai onko Bangkokin koukkaus jatkossa välttämätöntä. Finnairhan lennättää Bangkokista Hong Kongiin myös matkustajia ja osa tulee Helsingistä lähtien.
Ja mistä tarjouksesta on kyse? Kesäkamppanjasta vai muusta? En äkkiseltään löytänyt Finnairin sivuilta tuollaista.
Kyse oli äkkilähdöistä. Näyttävät nyt ilalla poistaneen tarjouksen. Aiemmin päivällä myytiin pelkästään Hong Kongia hintaan 690 e. Saa nähdä palaako Hong Kong huomenna tarjouksiin kun äkkilähdöt virallisesti tulevat myyntiin.
Mainittakoon, että suorat lennot Hong Kongiin ovat vain kesän ajaksi. Syksystä alkaen lennetään taas Bangkokin kautta.
Finairin Aasian liikenne on pitänyt firmaa pystyssä jo jonkin aikaa. Täytyy toivoa, että menestys jatkuu vaikka se ei olekaan itsestään selvää. Tarjonta Euroopan ja Aasian välillä lisääntyy koko ajan. Paha uhka Finnairille on ensi talven monet viikottaiset suorat lisälennot Ruotsista Bangkokiin. Suomalaisten osuus Finnairin Aasian reittien matkustajista on marginaalinen ja jollakin keinolla täytyy perustella Aasialaisile ja Eurooppalaisille miksi kannattaisi lentää Helsingin kautta. Tärkeä kriteeri on tietysti hinta, mutta kyllä matkustusmukavuudella, tarjoiluilla ja palvelullakin on oma merkityksensä ja niissä Finnair ei valitettavasti pärjää muille vertailussa. Konsepti olisi pistettävä mitä pikimmin uusiksi, jotta menestys jatkuisi.
Hong Kong ei ollut "jo" myynnissä
vaan "edelleenkin" myynnissä.
Se tuli sinne jo viime tiistaina mutta
vasta jälkikäteen päivemmällä ja hintaa
oli 507 euroa.
Menolentoja oli 6 kpl ja paluita 5 kpl.