Laittakaa pannen merkille.

Anonyymi-ap

Seuratkaa joko taivaalta, Almanakasta tai lehdistä kuun vaiheita. Nyt on yläkuun, eli kasvavan kuun aika.
Kuun vaikutus on vielä pieni, mutta vaikuttaa kasvavalta kuun "kasvaessa".

Mustan kuun aikana ihmisten masentueisuus on suurempaa kuin täyden kuun aikana. Olen vanha mies ja oppinut tämän edesmenneeltä isältäni.
Kun tunnen oloni kurjaksi, vilkaisen Allakkaa - ahaa - ollaankin lähellä kuutonta aikaa.
Kuun näkyvyys vaikuttaa kaikkialla luonnossa, veden pinnan alla kin kuivallakin maalla.

7

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En seraa Huono näkyvyys on ikunastani taivaale ja alan nukumaan jo kello 21 -22 aikoihin.Pidän kiini päivärytmi.Kuin ruoka rytmi ja ulkoilu rytmi.Minulla on vuoden ajoille aina sopivat vaateet ja jalkineet.En lähde sihen leikkin mukaan masetaa,sataa vettä lunta tai on kumma,pakkasta. Vaikka asun yksin ja olen yksinäinen nainen.En huhdo kurkustani ales alkoholia tai pilaa keuhkojani tupakalla..Yksin osaan viellä kävellä ja pyöräillä.

    • Anonyymi

      Näistähän asioista on tehty paljon tutkimuksia , ja moni tutkija sanoo ettei näillä asioilla ole mitään merkitystä . Mutta Saksassa on tehty tutkimuksia jotka vahvistaa tämän asian.
      Ensinnäkin usein on paljon ihmisiä pyrkimässä hoitoon samaan aikaan kuukaudesta , kun taas on hiljaista toiseen aikaan. Joten uskon että kuun eri vaiheet vaikuttavat ihmiseen etekkin jos on herkkä ihminen .
      Jos on tehnyt työtä esim vanhusten hoitoalalla niin siinäkin huomaa asian selvästi, tulevat usein samaan aikaan kaikki levottomiksi kun taas toiset ajat ovat rauhallisempia saman aikaisesti kaikkien kohdalla . Esim täysikuun aikana potilaat nukkuvat huonommin
      Joten kyllä näillä asioilla on merkitystä , vaikka kaikki tutkijat eivät sitä ole todenneet

    • Anonyymi

      On kyllä kiintoisa asia,itsekin miettinyt kun ihmiset saattaa reagoida asioihin saman kaavan mukaan johtuenko kuusta,nousuvedestä,planeetoista.

      • Anonyymi

        En ole koskaan kuullut aloituksen väitettä, mutta olen huomannut, että monet naiset kärsii täyskuu unettomuudesta. Kuitenkin he voivat hyvin kuun muiden vaiheiden aikana.
        Se siis lyö alkuperäistä väitettä korville.
        Saattaa kuitenkin olla niin, että kuun poissa ollessa on pimeää ja mörköpelko kasvaa.
        Itse en kuusta piittaa.


    • Anonyymi

      Välillä tulee näitä hetkellisiä ahdistavia ja kurjia hetkiä, pitääkin yrittää muistaa katsoa kuun vaihetta silloin kun se tunne taas iskee.

      Kiitos sinulle tästä isäsi viisauden jakamisesta, vanhalla kanssa on sitä tietoa jota arvostan ja mielelläni luen.

    • Anonyymi

      Jotenkin on nyt sellainen "ei nyt oikein" olo.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      159
      2930
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      50
      2208
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      235
      2203
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      247
      2006
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      26
      1720
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      83
      1470
    7. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      44
      1454
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      131
      1236
    9. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      317
      1060
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      905
    Aihe