Laittakaa pannen merkille.

Anonyymi-ap

Seuratkaa joko taivaalta, Almanakasta tai lehdistä kuun vaiheita. Nyt on yläkuun, eli kasvavan kuun aika.
Kuun vaikutus on vielä pieni, mutta vaikuttaa kasvavalta kuun "kasvaessa".

Mustan kuun aikana ihmisten masentueisuus on suurempaa kuin täyden kuun aikana. Olen vanha mies ja oppinut tämän edesmenneeltä isältäni.
Kun tunnen oloni kurjaksi, vilkaisen Allakkaa - ahaa - ollaankin lähellä kuutonta aikaa.
Kuun näkyvyys vaikuttaa kaikkialla luonnossa, veden pinnan alla kin kuivallakin maalla.

7

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En seraa Huono näkyvyys on ikunastani taivaale ja alan nukumaan jo kello 21 -22 aikoihin.Pidän kiini päivärytmi.Kuin ruoka rytmi ja ulkoilu rytmi.Minulla on vuoden ajoille aina sopivat vaateet ja jalkineet.En lähde sihen leikkin mukaan masetaa,sataa vettä lunta tai on kumma,pakkasta. Vaikka asun yksin ja olen yksinäinen nainen.En huhdo kurkustani ales alkoholia tai pilaa keuhkojani tupakalla..Yksin osaan viellä kävellä ja pyöräillä.

    • Anonyymi

      Näistähän asioista on tehty paljon tutkimuksia , ja moni tutkija sanoo ettei näillä asioilla ole mitään merkitystä . Mutta Saksassa on tehty tutkimuksia jotka vahvistaa tämän asian.
      Ensinnäkin usein on paljon ihmisiä pyrkimässä hoitoon samaan aikaan kuukaudesta , kun taas on hiljaista toiseen aikaan. Joten uskon että kuun eri vaiheet vaikuttavat ihmiseen etekkin jos on herkkä ihminen .
      Jos on tehnyt työtä esim vanhusten hoitoalalla niin siinäkin huomaa asian selvästi, tulevat usein samaan aikaan kaikki levottomiksi kun taas toiset ajat ovat rauhallisempia saman aikaisesti kaikkien kohdalla . Esim täysikuun aikana potilaat nukkuvat huonommin
      Joten kyllä näillä asioilla on merkitystä , vaikka kaikki tutkijat eivät sitä ole todenneet

    • Anonyymi

      On kyllä kiintoisa asia,itsekin miettinyt kun ihmiset saattaa reagoida asioihin saman kaavan mukaan johtuenko kuusta,nousuvedestä,planeetoista.

      • Anonyymi

        En ole koskaan kuullut aloituksen väitettä, mutta olen huomannut, että monet naiset kärsii täyskuu unettomuudesta. Kuitenkin he voivat hyvin kuun muiden vaiheiden aikana.
        Se siis lyö alkuperäistä väitettä korville.
        Saattaa kuitenkin olla niin, että kuun poissa ollessa on pimeää ja mörköpelko kasvaa.
        Itse en kuusta piittaa.


    • Anonyymi

      Välillä tulee näitä hetkellisiä ahdistavia ja kurjia hetkiä, pitääkin yrittää muistaa katsoa kuun vaihetta silloin kun se tunne taas iskee.

      Kiitos sinulle tästä isäsi viisauden jakamisesta, vanhalla kanssa on sitä tietoa jota arvostan ja mielelläni luen.

    • Anonyymi

      Jotenkin on nyt sellainen "ei nyt oikein" olo.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      94
      8271
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3962
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1916
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1410
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      36
      1311
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      32
      1132
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1070
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      857
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      832
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      807
    Aihe