Liityin juuri kansalaisvaltuuskuntaan, jonka tarkoitus on tukea Matti Vanhasen presidenttivaalikampanjaa.
Aion myös äänestää Matti Vanhasta molemmilla kierroksilla.
Ilmoitusasia.
11
498
Vastaukset
- äänestää
vapaasti sellaistakin ehdokasta joka ei ole edes ehdolla...
Kepussa on laadittu suunnitelma B siltä varalta, että Vanhasen nytkin jo alhainen kannatus laskee entisestään. Silloin pressaehdokkaaksi ei tulekaan Vanhanen; Jäätteenmäki on jo varaehdokkaana.
Matti Vanhanen ei missään tapauksessa selviydy toiselle kierrokselle. Saattaa olla jopa niin, että toista kierrosta ei edes tarvita.- Emeritus
"Saattaa olla jopa niin, että toista kierrosta ei edes tarvita."
------------------------
...että tarvitaan, ei Vanhanen sentään niin ylivoimainen ole. - Lakeuden kosto
Emeritus kirjoitti:
"Saattaa olla jopa niin, että toista kierrosta ei edes tarvita."
------------------------
...että tarvitaan, ei Vanhanen sentään niin ylivoimainen ole.Jos Vanhasen kannatuslukemat eivät ala nousta ylivoimaisiksi, laitetaan kepussa suunitelma B toimeen ja Jäätteenmäki ehdolle.
- ;-)
Ääni Vanhaselle molemmilla kierroksilla, vaikkei olisi edes toisella mukana.
- Jallu
Periksi ei kannata antaa, vaikka sitten toisella kierroksella ääni hylättäisiinkin.
Tosi kepulainen kyllä äänestäis Kekkosta jo heti ensimmäisellä kierroksella. - Emeritus
...tottakai Vanhanen on mukana toisella kierroksella. Arto Nyberg-ohjelmassa Niinistökin "testamenttasi" kannattajiensa äänet Vanhaselle.
- ;-)
Emeritus kirjoitti:
...tottakai Vanhanen on mukana toisella kierroksella. Arto Nyberg-ohjelmassa Niinistökin "testamenttasi" kannattajiensa äänet Vanhaselle.
Ahon tukija Mömmö Myllyläkin teki testamentin, jossa itki kepulaiseen tapaan, kuinka hän on kärsinyt siitä, että lehdet ovat kirjoittaneet hänen käyttämistään kielletyistä menetelmistä.
On se surkeaa, kun lehdistö ei vaiennut siitäkin asiasta.
Mutta lujalla pohjallahan Vanhasen tuleva presidenttiys sitten on, jos Niinistö on luvannut hänen kannattajien äänestävän Vanhasta.
Se on hyvä, että ehdokkaat kertovat kannattajilleen, mitä tulee tehdä, niin tyhmän kansan ei tarvitse vaivata päätään moisella asialla, ketä äänestäisi;-)
Mikäli toista kierrosta tarvitaan, siellä ovat vastakkain Halonen ja Niinistö.
Vanhasen kannatus jää optimistisien arvioiden mukaan alle 10 %:n.
Porvarien ehdoton ykkösehdokas on Sauli Niinistö.
Sitten taas nähdään miten porvariyhteistyö pelaa; mahtavatko kepulaiset tulla Niinistön taakse???- Jallu
Kunnon oikeistolaisina kepulaiset äänestävät Niinistöä. Vanhanen "testamenttasi" kannattajiensa äänet Niinistölle.
- K.K.Korhonen
...äänestänkö toisella kierroksella - jos sinne joudutaan - Halosta vai Niinistöä. Ensimmäisellä ilmeisesti äänestän Niinistöä ihan vain estääkseni omalta pieneltä osaltani Vanhasen jatkoon pääsyn. Täytyyhän sentään jotain vastuuta pyrkiä kantamaan, vaikka hartiat kapeat ovatkin tässä asiassa - ei toki muuten.
Viime pressanvaaleissa äänestimme poikkeuksellisesti vaimoni kanssa samaa ehdokasta, eli Halosta. Edellisissä minä tietysti äänestin Ahtisaarta ja vaimoni Rehniä - hän oli hieman emansipoitunut naisten asialle.
(Vaimoni, vaikka oli kokoomuslaisen porvariskodin tyttö ja johtavassa asemassa työssään, oli yleensä enemmän vasemmalla kuin minä - hieman sellainen viherdemari - kun minä, kuten tiedetään, olen koklip, vai mikä se Oivan määritelmä olikaan. Luulen, että vaimoni kannattaisi nyt Tuomiojaa demarien pj:ksi. Ehkä hän oli minua viisaampi.)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045271Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12326006SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32515677Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011213Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17310814Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229717Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858498Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236491