Nokia aloitti, muut seuraa perässä. Miten olet varautunut, miten aiot selvitä myrskystä? Julkishallinnon työpaikat taisivat täyttyä jo ja lisää tuskin on tulossa. Tai mistä sen tietää?
YT-myrsky on tulossa, mikä on sinun backup-plan?
7
817
Vastaukset
- Anonyymi
Normaalia Nokiaa. Yhtä varmasti kun taivaalle heitetty kivi tulee alas, Nokialla on säännöllisiä YT-kierroksia. Ihan yhtä huonosti ei onneksi muilla mene.
- Anonyymi
Onhan toi oma luonnonlakinsa. Niillähän on ollut vaikeuksia jo pitkään Suomessa rekrytoida ketään, kun firman maine on "pikkuisen" rapautunut kokeneemman IT-väen keskuudessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onhan toi oma luonnonlakinsa. Niillähän on ollut vaikeuksia jo pitkään Suomessa rekrytoida ketään, kun firman maine on "pikkuisen" rapautunut kokeneemman IT-väen keskuudessa.
Tietoevryllä on sama ongelma.
- Anonyymi
Et ilmeisesti ole pahemmin uutisia lukenut? Nokia mitään aloittanut, lähinnä liittyi joukkoon
- Anonyymi
Konsulttifirmat ryntäävät julkisen puolen it-projekteihin.
Monella näistä ei ole mitään mahdollisuuksia päästä niihin. Ja kun ei ole yksityissektorilla vakituisia asiakkaita niin edessä on romahdus. Kevään, kesän ja ja alkukesän aikana on silti rekrytoitu uusia henkilöitä joilla ei ole varmaa projektia. Näin uudet henkilöt ovat tyhjän päällä eli kohta niissäkin alkaa lomautukset, irtisanomiset jne.
Eli kannata vaihtaa tällä hetkellä paremman palkan nimissä yhtään mihinkään. Tyhjän päälle on turha siirtyä. - Anonyymi
Taisi jäädä tämä myrsky pannukakuksi
- Anonyymi
Pistän robotit koodaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5559188Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1656284Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3815350Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli724821Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1014433Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664103SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha2064037- 1062166
- 1141568
- 531106