Kyllä nyt on asiat päin persettä terkkarissa tai mikä nyt onkaan. Lääkärille ei enää saa suoraan aikaa. Ensiksi pitää tilata aika hoitajalle ja tämä katsoo, että onko tarvetta lääkärille. Ei auta vaikka kyseessä on huonokuntoinen ja sairas vanhus. Ketuttaa koko touhu. Onneksi sentään yksityiselle pääsee, jos on varaa.
Sairauskeskus
8
726
Vastaukset
- Anonyymi
heikot käy lääkäris eikä itke netis.
- Anonyymi
Suksi suohon. Varo ettet joudu ittekkin joskus meneen terveyskeskukseen . Näet miten sinne pääsee. Onko se heikkoutta jos joutuu meneen lääkäriin. Taidat olla kokoomuslainen joka kiduttais vaikka toisen hengiltä.
- Anonyymi
Isot on ongelmat
- Anonyymi
Niin se on vaan..ensin hoitsulle aika..se arvioi onko tarvetta lääkäriin...tai mene yksityiselle..
- Anonyymi
Koskahan tulee se eka sairas päivä maksuttomaksi. Tässä alkaa, sairaat ihmiset oleen töissä.
- Anonyymi
Lääkärille saa varmasti ajan. Mutta ensin pitää kuolla. Lääkäri tulee ja totee kuolleeksi.
Hei tuo systeemi on ollut helsingissä jo pari vuosikymmentä. Eli siihen olemme tottuneet ja näin se menee. Terveydenhoitaja laittaa sitten kiireellisyysjärjestykseen.
Edelleen meillä voi kuitenkin mennä terkkariin ns. päivystyspotilaana vaan odottamaan. Yleensä terveydenhoitaja antaa asiakkaalle ajan mutta jos menee ilman saa jonottaa aika kauan. Ennenhän meillä mentiin terkkariin vaan numerojärjestelmällä mutta sitten tiesi että se kestää.
Päivystyssairaalat meillä kuitenkin toimivat oman kokemukseni mukaan hyvin eli jos kiire on päästä hoitoon niin päivystys hoitaa.
Tämä kaikki on paikkakuntatietoa omalta osaltani ja asun siis Helsingissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 192261
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs561864- 1781513
- 821493
- 211479
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli3101431Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti1011061Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä631027Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää341005- 349894