WC-pöntön valinta

Anonyymi-ap

Nyt tuli vaikea rasti, kun pitäisi löytää mökille hyvä WC-pönttö.

Kerrostaloomme uusittiin pöntöt joitain vuosia sitten, merkiltään IDO, mutta mallia en muista. Johtuneeko pinnoitteen laadusta vai mistä, mutta pönttö ei pysy niin puhtaana kuin aiempi IDOn pönttö, jonka pinnoite vaikutti liukkaammalta.

Mökillä on nyt Gustavsbergin pönttö 80-luvulta, mutta vuotaa vettä altaaseen, enkä ole saanut vuotoa enää loppumaan. Aiemmin irrotin välillä täyttöventtiilin ja puhdistin kumikalvon, koska porakaivon veden mukana tuli hiekanmujua, mutta sekään ei tunnu enää auttavan.

Joten uusi pönttö on nyt etsinnässä, mutta mihin merkkiin/malliin kannattaisi satsata?
On nimittäin vaikea löytää arvosteluja, joissa takana olisi pidempiä käyttökokemuksia. Rautakauppojen pönttöarvosteluissa tuntuu pääpaino olevan tilausten toimitusnopeuksien kehumisessa.

10

671

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hankin 1986 ihan tarkoituksella Idon ja Gustavsbergin pöntöt. Idossa ei tähän mennessä ole ollut mitään korjattavaa, toinen on vaatinut 2 kertaa putkimiehen käynnin. Ehdottomasti IDO !

      • Anonyymi

        Voin hyvin uskoa, että nämä vanhemmat IDOt ovat olleet laadukkaita. Mutta onko uusissa malleissa jotain epäkohtia, se kiinnostaa.

        Asuntomme IDOn altaan pinta ei näytä niin kiiltävältä kuin vanhemmassa pöntössä ja todennäköisesti ei hylji likaa niin hyvin kuin vanha IDO.
        Johtuuko se siitä, ettemme ole käyttäneet pönttöön tarkoitettuja raikastinpuikkoja sitten alun jälkeen, vai onko valmistustapa muuttunut ja siksi pinta ei ole enää niin "luistavaa"?


    • Anonyymi

      Miten jätevedet käsitellään? Jos vessavedet menevät umpisäiliöön niin Ido taitaa olla paras ratkaisu, kun siinä on vakiopytyistä pienin huuhteluveden kulutus (4/2 litraa), mutta ei Gustavsbergin uudet pytyt ole kaukana (4/2,6 litraa). Se vesipiheys tietty on osittain syynä myös siihen, että pytty tarvitsee hiukan useammin wc-harjaa.
      Panospuhdistamoissa käyttökustannukset myös nousevat sitä mukaa mitä enemmän virtausta ja imeytyskentällisissä järjestelmissä kentän yleetön kastelukaan ei ole hyväksi.
      Jos huuhteluvesi menee kunnalliseen viemäriin niin sinne voi tietty lorottaa vettä oikein urakalla ilman, että se kostaantuu tiheänä huoltotarpeena jätevesisysteemeissä.
      Jos hyvä huuhtelutulos on pääasia, niin kannattaa valita kuitenkin joku merkkipytty, ja jos se on kovin vesipihi malli, niin sen voi säätää maksimi-huuhtelumäärälle.
      Sekä Ido, että Gustavsberg huuhtelevat nykyään joko 4/2 litralla tai 4/2,6 litralla, mutta ne saa säädettyä lorauttamaan 6 litraa vaikka kummaltakin painikkeen puolelta. Tai ainakin Idon saa molemmilta puolilta Gustavsbergista en ole ihan varma saako pikkuhuuhtelun myös nostettua 6 litraan, mutta ison ainakin saa.

      • Anonyymi

        Kiitoksia tiedoista!


      • Anonyymi

        Voi hurrja ! Mahtava ero vesimäärissä, kuution eroa tulee jo muutamassa vuodessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voi hurrja ! Mahtava ero vesimäärissä, kuution eroa tulee jo muutamassa vuodessa.

        Oletko sellainen "erilainen nuori", koko ikäsi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletko sellainen "erilainen nuori", koko ikäsi?

        Olen, matikka on kivaa ja kirjoitin pitkän matikan aikoinaan.


    • Anonyymi

      Jäi vielä mietityttämään, että jos saisin servoventtiilistä TF-33 tulevan vuodon loppumaan, niin eikö se olisi ekoteko? Pönttö on muuten toimiva ja näin säästäisin rahaa, kun uusi pönttö asennettuna kuitenkin maksaisi monta sataa euroa.

      Olen aiemmin, ehkä kuusi sitten vaihtanut servoventtiilin, mutta uimuriventtiilin kumikalvoa TF-11 en ole uusinut. Kun pöntöllä on ikää kuitenkin yli 30 vuotta, niin voiko vuotovika johtua siitä, ettei kumikalvoa ole uusittu?
      Avasin tänään pöntön kannen ja irroitin servoventtiilin, kumikalvo näytti ehjältä, mutta voiko vika olla kuitenkin siinä? Kiinnitin servoventtiilin, mutta vuoto ei lakannut muuten kuin, että otin kohon pois ja sormillani nostin servoventtiilin karaa ja silti jäi vähäistä vuotoa. Kohon kanssa vuoto on erittäin runsasta.
      Vesi tulee pönttöön porakaivosta ja veden mukana tulee vähäisiä määriä hienojakoista ”hiekkaa”, mahtaako sillä olla vaikutusta vuotoon, sitäkin olen miettinyt.

      Joten kannattaako satsata uuteen servoventtiiliin ja kumikalvoon, ne maksavat yht. noin 30 €, plus postimaksut? Jollakin kokemuksia samasta viasta?

      • Anonyymi

        Mitä jos vaihtaisit kaikki sisuskalut uusiksi, alkuperäisvaraosilla. Kestäisivät ilman korjausta saman kuin alkuperäiset, takuutuotteina tulisi edullisimmaksi. Nämä tuotteet löytyvät paketteina, helpompia vaihtaa kuin korjata vanhaa joka täytyy uusia jostain toisesta kohtaa vähän ajan kuluttua.


    • Anonyymi

      Nyk. kämpässä (uudiskohde) on IDO eikä tästä toistaiseksi pahaa sanottavaa. Tuntuu jopa ns. puolihuuhtelu toimivan ja vedenpinnan yläpuolelta lähtee "jarrutusjäljet" pelkällä bide-suihkulla suuntaa näyttäen pois. Liekö tässä se taannoin mainostettu "teflon" pinnoite? Saa nähdä, kauanko ominaisuus säilyy...

      Edellisessä asunnossa oli Gustavsberg. Puolihuuhtelu ihan yhtä tyhjän kanssa ja hyvin usein sai jööteille antaa kyytiä kahden täyshuuhtelun voimin, kun ei yksi riittänyt. Pytyn pinta kait alusta asti vähän karhea/huokoinen -> WC harjan ja puhdistusaineen kanssa sai harrastaa hinkkaustuokioita melkein päivittäin.

      Muinoin tein myösi itse KPH remontin ja pytyksi valikoitui silloin Svedsberg Huuhtelunappi kesti pari kuukautta. Kun se oli muutamaan kertaan uusittu, kyllästyin ja revin koko mekanismin pois. Laadullisesti se oli reilusti heikompaa tasoa kuin kindermunien lelut... laitoin tilalle pelkän puunupin yhdistettynä narulla pohjaventtiiliin. Tämä patentti sitten toimikin loput 8 vuotta, minkä kämpässä asuin...

      Sekin kyllä mahdollista, että pytyissä on yksilöeroja lasituksen onnistumisessa. Taitaa olla osin käsityötä näiden teko edelleen -> maanantaikappaleet hyvinkin mahdollisia.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      73
      1203
    2. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      80
      1074
    3. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1055
    4. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      920
    5. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      888
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      58
      815
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      72
      701
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      672
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      50
      642
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      622
    11. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      537
    12. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      90
      520
    13. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      512
    14. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      36
      485
    15. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      11
      480
    16. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      109
      460
    17. 43
      457
    18. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      38
      425
    19. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      18
      403
    20. On kyllä tosi surullista

      jos kaivattuni (nainen) luulee palstan tyhmien viestien olevan multa. 😔Ei ole mitään syytä, miksi kirjoittaisin sellais
      Ikävä
      68
      397
    Aihe