Vanhan PC:n emolevyyn integroitu verkkokortti lakkasi toimimasta ja tarkoitus on ostaa uusi verkkokortti . Koneessa on Windows 7 Ultimate. Olen käyttänyt sitä tähän asti. MS on päivittänyt kuukausittain haittaohjelmien poistotyökalun. Myös tietoturvaohjelmat päivittyvät kuten Windows 10:ssä, ainoastaan selaimet eivät päivity. Mitään haittaohjelmia seiskassa ei ole ollut toisin kuin kympissä, jossa joku häiritsee hiiren toimintaa jatkuvasti eivätkä tietoturvaohjelmat tunnista haitaketta. Tarkoitus on käyttää konetta offline, nettiyhteyttä tarvitsen vain ohjelmien asennukseen ja päivitykseen. Älkää nyt vain sanoko, ettei seiskaa kannata käyttää. En tee sillä mitään hölmöä, olen erittäin kokenut tietokoneen käyttäjä ja käyttänyt Windowsia 3 -versiosta lähtien. Ultimatesta en luovu.
Mikä kortti kannattaa valita? Minulla on Ethernet -yhteys.
Olisiko joku näistä hyvä:
Microdata Gigabit Ethernet NIC 10/100/1000 PCI Express Realtek -verkkokortti
AXAGON PCIe verkkokortti, Gigabit Ethernet, Realtek RTL8111L
AXAGON PCEE-GIX, PCIe verkkokortti, Gigabit Ethernet, Intel i210-AT - RJ-45
Mikä verkkokortti pitäisi valita
19
322
Vastaukset
- Anonyymi
"ainoastaan selaimet eivät päivity"
Oletko varma, ettei vika ole päivittämättömässä selaimessa?
Minulla ainakin oli vanhoilla koneilla, Selaimen päivitys palautti toiminnan.- Anonyymi
Ei syy ole siinä, koska nettiyhteys toimi monta kuukautta, vaikka selainten päivitys Windows 7:ssä loppui jo vuodenvaihteessa. Eräänä päivänä käytin konetta normaalisti. Kun suljin sen ja palasin parin tunnin kuluttua takaisin, nettiyhteyttä ei enää ollut. Kaikki mahdolliset syyt on tsekattu.
- Anonyymi
MS kyttää piraatteja! ja tekee tuhojaan!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei syy ole siinä, koska nettiyhteys toimi monta kuukautta, vaikka selainten päivitys Windows 7:ssä loppui jo vuodenvaihteessa. Eräänä päivänä käytin konetta normaalisti. Kun suljin sen ja palasin parin tunnin kuluttua takaisin, nettiyhteyttä ei enää ollut. Kaikki mahdolliset syyt on tsekattu.
Tuo vika viittaa johonkin ohjelmisto tai ajuri vikaan. Rikkinäisellä verkkokortilla ei voi päivittää mitään. Windowsin pitäisi ilmoittaa, ettei laitetta tunnisteta tai tueta.
- Anonyymi
Mikä tahansa Gigabittinen kortti käy tuohon, ei niillä niin paljon eroja ole.
- Anonyymi
Kiitos.
- Anonyymi
Testaa se verkkokortti Live Linuxilla ensin onko se oikeesti tohjona!
Kannatetaan. Emolevylle integroidut verkkosovittimet hajoavat erittäin harvoin.
https://ubuntu-fi.org/lataa-ubuntu/
Myös kaapelointi kannattaa testata eli vaihtaa toiseen. Ethernet -kaapelit kyllä hajoavat nekin.
- Anonyymi
Windows 7 Ultimate? siis piraattiversio!
- Anonyymi
Ei Ultimate ole mikään piraattiversio, vaan Home -versiota parempi, jolla oli samat ominaisuudet kuin yritysten käyttämillä versioilla. Ultimate -versioon oli mahdollista asentaa myös toinen Windows eri asemaan. Siihen sai myös asennettua eri maiden kielipaketteja...
- Anonyymi
Katso palomuurin asetukset noiden selaimien osalta. Ennen kuin ostat niin katso, että verkkokortti tukee windows7. Siellä on joku realtekin piiri jolle löytyy win7 ajurit. On myös saatavila usb-verkkokortteja. Saa yli 20e aliexpressistä.
- Anonyymi
Windows 7 ei pidä päästää enää nettiin..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Windows 7 ei pidä päästää enää nettiin..
Päivitykset toimii joten päästää nettiin..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Päivitykset toimii joten päästää nettiin..
Ei toimi
- Anonyymi
Windows 7 ei pidä enää päästää ollenkaan nettiin..
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1303797Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso83059Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai322834Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122572Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1322403- 411818
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es611185"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For821119Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361070Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 761050