Mikäs se Mersussa kopsahtaa

Anonyymi-ap

Mersulla (w204 C200 CDI vm. 2007) kun ajaa köröttelen kaupungissa ja pysähdyn vaikkapa liikennevaloihin, niin aika usein siitä seuraa sellainen muovisen kopsahtava ääni. Ääni kuuluu joko heti auton pysähtyessä, paikallaan ollessa tai pysähdyksen jälkeen liikkeelle lähtiessä. Aina vain yksi kopsahdus per pysähdys, ei useampaa, ja noin puolet pysähdyksistä menee ilman kopsahdusta. Kuskin paikalta kuunnellen ääni kuulostaisi kuuluvan oikealta edestä. Kuulostaako tutulta? Ja jos kuulostaa niin onko selvinnyt mistä se tuli?

4

529

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tämä on vain sitomukseton arvaus!
      Laturin laakeri ehkä, mutta voi siis olla mikä tahansa muu syy.
      Aikanaan omassa MB-E W211-mallissa, oli samantapaista vaivaa.
      En vienyt Veholle, koska laturinlaakeria ei myyty erillisenä, vaan osia -
      myös ehjiä - olisi enemmän mennyt vaihtoon.
      Korjaus tehtiin pikkukorjaamolla, osat sai herttoniemeläisestä MB-osiin erikoistuneesta varaosamyymälästä - enempää ei saa mainostaa.
      Samalla korjaamo ehdotti, kun paikkoja vähän oli avattu, että kannattaa
      samalla vaihtaa myös halpa vesipumppu, vaikka se ei ollut hajalla noilla kilo-
      metreillä.
      Auton km-lukema silloin n. 195.000 km.

      • Anonyymi

        Joo... oiskohan tuo ollut laakerin ääntelyä. Vesipumpun laakeri tuosta talven aikana tuli tiensä päähän ja alkoi vuotamaan. Loppuaikoina kyllä äänteli eri tavalla, mutta olisko tuo nyt sitten ollut jotain alkuvaiheen oireita. Tai sitten moniurahihnan kiristimen laakerikin olisi ehkä voinut olla. Sekin oli kuulemma jo menossa ja uusittiin samalla kuin vesipumppu. Ei tullut tuota kopsahtelun loppumista ajateltua tarkemmin, että ajoittuiko se juuri tuohon vesipumpun ja kiristimen vaihtoon. Vasta nyt viimeaikoina on tullut hoksattua että eipä kopsahtelua ole enää kuulunut. No, vähän epävarmaksi ehkä jäi mutta eipä kuitenkaan vaivaa enää. Kilsoja alkaa olla jo noin 400 tuhatta.


    • Anonyymi

      Mitä jos avaisit konepellin ja kokeilisit onko jokin osa esim kotelo tms löysällä! Voihan se kossupullokin kolista hanskalokerossa.

    • Anonyymi

      No tuo hanskalokerossa pyörivä kossupullo saattaisi sopia kuvaukseen, mutta ei siellä sellaista ollut. Pellin altakaan en nyt äkkiä hoksannut mitään irtonaista, vaikka ei se kyllä vielä takaa etteikö jotain voisi olla. Yhden sähköjohdon huomasin, josta oli hankautunut eriste rikki ilmastoinnin putkea vasten.

      Kesällä jo pari löysää muoviosaa kiinnittelin paremmin kun pärisivät niin että moottorin käynti kuulosti omituisen karkealta. Moottorin suojamuovi siellä pärisi öljyntäyttöaukon kaulaa vasten. Uudet kumit laitoin niin kuulosti auttavan. Sitten vielä vetelin jesarilla ilmanottoputkien liitoksia tiukemmaksi niin sekin vähän auttoi. No ei nuo kaikki muoviosat kyllä oikein hyvin ole kiinni vieläkään. Kopsahtaneeko joku niistä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      253
      4557
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      130
      2985
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2742
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1730
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1563
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1461
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1324
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1235
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      204
      1093
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1085
    Aihe