Mersulla (w204 C200 CDI vm. 2007) kun ajaa köröttelen kaupungissa ja pysähdyn vaikkapa liikennevaloihin, niin aika usein siitä seuraa sellainen muovisen kopsahtava ääni. Ääni kuuluu joko heti auton pysähtyessä, paikallaan ollessa tai pysähdyksen jälkeen liikkeelle lähtiessä. Aina vain yksi kopsahdus per pysähdys, ei useampaa, ja noin puolet pysähdyksistä menee ilman kopsahdusta. Kuskin paikalta kuunnellen ääni kuulostaisi kuuluvan oikealta edestä. Kuulostaako tutulta? Ja jos kuulostaa niin onko selvinnyt mistä se tuli?
Mikäs se Mersussa kopsahtaa
4
474
Vastaukset
Tämä on vain sitomukseton arvaus!
Laturin laakeri ehkä, mutta voi siis olla mikä tahansa muu syy.
Aikanaan omassa MB-E W211-mallissa, oli samantapaista vaivaa.
En vienyt Veholle, koska laturinlaakeria ei myyty erillisenä, vaan osia -
myös ehjiä - olisi enemmän mennyt vaihtoon.
Korjaus tehtiin pikkukorjaamolla, osat sai herttoniemeläisestä MB-osiin erikoistuneesta varaosamyymälästä - enempää ei saa mainostaa.
Samalla korjaamo ehdotti, kun paikkoja vähän oli avattu, että kannattaa
samalla vaihtaa myös halpa vesipumppu, vaikka se ei ollut hajalla noilla kilo-
metreillä.
Auton km-lukema silloin n. 195.000 km.- Anonyymi
Joo... oiskohan tuo ollut laakerin ääntelyä. Vesipumpun laakeri tuosta talven aikana tuli tiensä päähän ja alkoi vuotamaan. Loppuaikoina kyllä äänteli eri tavalla, mutta olisko tuo nyt sitten ollut jotain alkuvaiheen oireita. Tai sitten moniurahihnan kiristimen laakerikin olisi ehkä voinut olla. Sekin oli kuulemma jo menossa ja uusittiin samalla kuin vesipumppu. Ei tullut tuota kopsahtelun loppumista ajateltua tarkemmin, että ajoittuiko se juuri tuohon vesipumpun ja kiristimen vaihtoon. Vasta nyt viimeaikoina on tullut hoksattua että eipä kopsahtelua ole enää kuulunut. No, vähän epävarmaksi ehkä jäi mutta eipä kuitenkaan vaivaa enää. Kilsoja alkaa olla jo noin 400 tuhatta.
- Anonyymi
Mitä jos avaisit konepellin ja kokeilisit onko jokin osa esim kotelo tms löysällä! Voihan se kossupullokin kolista hanskalokerossa.
- Anonyymi
No tuo hanskalokerossa pyörivä kossupullo saattaisi sopia kuvaukseen, mutta ei siellä sellaista ollut. Pellin altakaan en nyt äkkiä hoksannut mitään irtonaista, vaikka ei se kyllä vielä takaa etteikö jotain voisi olla. Yhden sähköjohdon huomasin, josta oli hankautunut eriste rikki ilmastoinnin putkea vasten.
Kesällä jo pari löysää muoviosaa kiinnittelin paremmin kun pärisivät niin että moottorin käynti kuulosti omituisen karkealta. Moottorin suojamuovi siellä pärisi öljyntäyttöaukon kaulaa vasten. Uudet kumit laitoin niin kuulosti auttavan. Sitten vielä vetelin jesarilla ilmanottoputkien liitoksia tiukemmaksi niin sekin vähän auttoi. No ei nuo kaikki muoviosat kyllä oikein hyvin ole kiinni vieläkään. Kopsahtaneeko joku niistä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1066852- 954371
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista473678Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee483482- 513418
- 1863379
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san242899- 672604
- 432431
- 131814