Orpon haettava EU-tukipaketti Suomelle, muu ei enää auta

Orpon ja Purran laitettava EU-tukipakettihakemus vetämään Brysselissä Suomelle, muu ei enää tätä maata pelasta. Etelän vetelät jo sai tukipakettinsa, nyt on Suomen vuoro vastavuoroisesti saada apuja. Piikki auki!
42414
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 42

Vanhimmat

Maa on jo myyty. Opetelkaa Saksaa. Ganz frei.

Äänestä

Suomi on vapaassa pudotuksessa. Emmehän me selvitä edes lainakoroista lähitulevaisuudessa ja lainaa otetaan lisää.
Miksi ja miten päättäjämme ovat saaneet ajettua Suomen kanveesiin muutamassa vuodessa.
Saatanan tunarit. Suomi ansaitsee parempaa.

Äänestä

Suomi on jo italian kanssa samassa tilanteessa

Äänestä
  • Ei todellakaan ole. Juuri tällä viikolla oli Kauppalehdessä Italiasta artikkeli.
    Varmaan luit ?

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Ei todellakaan ole. Juuri tällä viikolla oli Kauppalehdessä Italiasta artikkeli.
    Varmaan luit ?

    Ei mene kauan kun Orpo-Purra on vieneet Suomen Italian tilanteeseen.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Ei todellakaan ole. Juuri tällä viikolla oli Kauppalehdessä Italiasta artikkeli.
    Varmaan luit ?

    Holmökö olet, EU on Rooman perillisten vedätys. Koko tarkoitus kupletin juonessa on ollut vedättää EU alueella kaikki rahat ja varallisuus Rooman perillisille. Italia, Italia, Italia... tätä media huutaa ja on huutanut koko EU:n olemassaolon ajan, jos Italiaa ei auteta, koko EU kaatuu!

    Äänestä

nyt on haettava maahanmuuttajia Suomeen kun Nokia irtosanoo Suomesta
14 000 irtosanottujen tilalle tarvitaan mahaanmuuttajia

ja Lundmark on sanonut että tilalle otetaan maahanmuuttajia

sosdempskojen lehti vaatii tarvitsevansa maahanmuuttajia

https://www.demari.fi/nokian-lundmark-on-aarimmaisen-tarkeaa-tehda-kaikille-selvaksi-etta-minkaanlaista-rasismia-ei-suomessa-suvaita/

Lundmark kommentoi viime aikojen maahanmuuttokeskustelua todeten Nokian pitävän erittäin tärkeänä, että työperäisen maahanmuuton kehittäminen jatkuu.

-  Me olemme palkanneet Suomeen hyvin paljon ihmisiä viimeisten vuosien aikana, ja noin puolet heistä on muiden maiden kansalaisia. Me uskomme, että tämä trendi tulee jatkumaan myös tulevaisuudessa

Äänestä

Suomella on "optio" tukeen, hallitus ei ole vielä käyttänyt sitä, koska hallitus
ei vielä tiedä paljonko rikkaat haluavat rahaa.

Äänestä

Saas nähdä riittääkö 10 miljardin laina, ensivuodeksi muuten pannaan spagetiksi?🙄

Äänestä

EU ei tulee apuun samalla tavalla kuin puuttui kreikan talouteen, ennen Sipilän hallitusta komissio uhkaili suomea ellei suunta muutu tulee komissio puuttumaan suomen talouden hoitoon. Emme vielä vielä ole siinä tilassa, suunta on sinne päin.

Onko kokoomus jotenkin noiduttu aina kun pääsee päättämään suomen asioita niin kaikki menee pieleen, en kehu Sipilää mutta pelasti suomen talouden, Orpo jaksaa vieläkin kehua Sipilän hallitusta, kiittäminen onkin kun pelasti. Edellisen kerran Esko Ahon hallitus joutui korjaamaa Holkerin aiheuttama 90-luvun laman. Tähän katastrofiin otettiin persut mukaan että tulisi oikein kunnon sotku rasismin kera.

Äänestä

  • Seli seli demari, väitä nyt vielä että Holkerin hallitus olisi elänyt pidempään jos Holkeri olisi itse syönyt silakkaa mutta kun se vain joi aina kahvia. Menneet on mennyttä hei demukka.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Seli seli demari, väitä nyt vielä että Holkerin hallitus olisi elänyt pidempään jos Holkeri olisi itse syönyt silakkaa mutta kun se vain joi aina kahvia. Menneet on mennyttä hei demukka.

    Menneistä tulee ottaa oppia.....muuten tekee samat virheet uudestaan.

    Äänestä

Urpilainen lähtee takaajaksi, nimet tyhjiin sopimuspareihin ja me tienataan tällä.

Äänestä
  • Urpilasien ansiosta Kreikka maksaa edelle Suomelle.

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    Urpilasien ansiosta Kreikka maksaa edelle Suomelle.

    Mitä se maksaa??

    Äänestä

Orpo ja Purra ottavat vielä paljon velkaa rikkaille.

Äänestä

Ei mennyt kuukautta hallituksen muodostamisesta, kun Orpo ja Purra
olivat päättäneet miljardin veroalesta, josta hyötyvät rikkaimmat
suomalaiset. Se tulee maksamaan joka vuosi miljardin.

Persut ei jaolle pääse, vaikka puolustavat ja kehuvat Purraa siitäkin
rahansiirrosta rikkaille.

Äänestä

Eikös se Eu lahjoita nyt Ukrainalle 50 miljardii? Suomipolo taas vain maksaa!

Äänestä
  • ''Suomipolo taas vain maksaa!''

    Hyvä kun maksetaan.

    EU-jäsenyys maksoi vuonna 2022 Suomelle 144 euroa asukasta kohden. Suomi maksoi viime vuonna EU:lle yhteensä 2,307 miljardia euroa. Suomen maksut EU:lle pienenivät viime vuonna yhteensä 228 miljoonalla eurolla, ja Suomen tulot EU:lta kasvoivat 173 miljoonalla eurolla 1,8 miljardiin euroon.

    Äänestä

  • Suomi polo kadehtii, kaikkea !!!

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    ''Suomipolo taas vain maksaa!''

    Hyvä kun maksetaan.

    EU-jäsenyys maksoi vuonna 2022 Suomelle 144 euroa asukasta kohden. Suomi maksoi viime vuonna EU:lle yhteensä 2,307 miljardia euroa. Suomen maksut EU:lle pienenivät viime vuonna yhteensä 228 miljoonalla eurolla, ja Suomen tulot EU:lta kasvoivat 173 miljoonalla eurolla 1,8 miljardiin euroon.

    Mites se koronapaketti? Puuttu laskustasi? Suomi sai sinä ropoja. Miksi valehtelet Eurakastaja?

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Mites se koronapaketti? Puuttu laskustasi? Suomi sai sinä ropoja. Miksi valehtelet Eurakastaja?

    Koronapaketti, rahaa jaettiin sillä perusteella kuinka pahasti korona kolhi mitäkin maata.

    Esim. Italia kärsi huomattavasti pahemmin kuin Suomi.

    Äänestä

  • Miten niin Suomipolo ? Kaikki EU-maat osallistuvat Ukrainan tukemiseen.
    EU-valtiot eivät halua, että Venäjän maa-alue ja valta tulee lähemmäksi
    keski-Eurooppaa, vaikka sinä persuna tietysti haluat sitä.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Koronapaketti, rahaa jaettiin sillä perusteella kuinka pahasti korona kolhi mitäkin maata.

    Esim. Italia kärsi huomattavasti pahemmin kuin Suomi.

    Sai roppakaupalla ja uusittaa lämityksiä Suomen laskuun! Suomi vuosia sikamaksaja! Eurakastajat yrittää kusettaa tyhmää kansaa!

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Miten niin Suomipolo ? Kaikki EU-maat osallistuvat Ukrainan tukemiseen.
    EU-valtiot eivät halua, että Venäjän maa-alue ja valta tulee lähemmäksi
    keski-Eurooppaa, vaikka sinä persuna tietysti haluat sitä.

    En ole persu. Kysehän Usan vallan levityksestä itään. Tykit Moskovan portille. Miksi maksamme sosiaaliturvarahamme moisesta,nuija???

    Äänestä

Siirretään nyt alkuun vaikka puoluetukirahat johonkin tositarpeeseen käyttöön, mitä se niiden suuruus olikaan, noin 150000 Euroa per kansanedustaja.

Äänestä

Montako miljardia sototarvikeisiin,Ukrainan korruptioon ja Biden sotaan?

Äänestä
  • Ajattele pidemmälle, panostus siihen että Venäjä luhistuu sisältä käsin ja pilkkoutuu osiin, tämän jälkeen Suomi toimii sillanpääasemana Venäjän rikkauksiin...

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Ajattele pidemmälle, panostus siihen että Venäjä luhistuu sisältä käsin ja pilkkoutuu osiin, tämän jälkeen Suomi toimii sillanpääasemana Venäjän rikkauksiin...

    Voiko hullumpaa haaveilla?

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    Voiko hullumpaa haaveilla?

    Voit toki aina haaveilla että pakkoruotsi loppuisi Suomesta.

    Äänestä

  • Anonyymi00038 kirjoitti:

    Voit toki aina haaveilla että pakkoruotsi loppuisi Suomesta.

    Mikä siinä on kamalaa ? Sveitsissä on neljä virallista kieltä.

    Äänestä

  • Anonyymi00039 kirjoitti:

    Mikä siinä on kamalaa ? Sveitsissä on neljä virallista kieltä.

    Ei siellä kuitenkaan ole pakkoruotsia.

    Äänestä

Orpon hallituksella on velkaoptio, jota ei ole vielä käytetty,
koska rikkaat eivät ole vielä ilmoittaneet summaa kuinka paljon
he haluavat rahaa.

Äänestä
  • Ei rikkaiden haluamalla rahan määrällä ole rajaa, se on ääretön.

    Äänestä

Hallitus on rikkaitten pankki, rahoja ei tarvitse maksaa takaisin eikä
korkoa mene, päinvastoin rikkaat voivat sijoittaa tuottavasti
kansan yhteisestä veropotista hallituksen lahjoittamat rahat.

Äänestä

Demarithan poisti varallisuusveron ja työttömiltä eläkeputken!

Äänestä
  • Eläkeputken poisto oli pitkä prosessi. Sitä vaadittiin laajasti työllisyyden nostamiseksi.
    Entisen järjestely mahdollisti työntekijän jäämisen pois työelämästä ennen eläkeikää.
    Järjestelyn ikävä sivuvaikutus oli se, että kynnys palkata eläkeikää lähestyvä
    työnhakijaa nousi, koska työnantajan tuli osallistua työelämästä ennen eläkeikää
    poistuvien "eläkeputkimaksuihin". Työnantaja ei halua siihen "ansaan".

    Äänestä

  • Varallisuusvero otettiin ensimmäisen kerran käyttöön vuonna 1919 annetulla tilapäisellä lailla. Vuonna 1920 säädettiin ensimmäinen pysyvä laki tulo- ja omaisuusverosta.Omaisuusvero oli progressiivinen vero, jonka verokanta vaihteli aluksi yleensä 0,5 ja 2,5 prosentin välillä, tosin vuonna 1919 korkein veroprosentti oli 6.

    Omaisuusveron nimi muutettiin varallisuusveroksi 1974 verolakeja uudistettaessa. Omaisuusvero-nimitystä pidettiin harhaanjohtavana, sillä vero kohdistui ”myös muuhun varallisuuteen kuin omaisuuteen”. Omaisuus-sanan katsottiin tarkoittavan lähinnä erityisiä omaisuusesineitä tai -lajeja, kun taas sana varallisuus kohdistui kokonaisomaisuuteen tai nettovarallisuuteen.

    Omaisuusvero oli Suomen itsenäisyyden alkuaikoina valtiontaloudellisesti merkittävä vero. Suuri osa tuotosta saatiin osakeyhtiöiltä.

    Veron merkitys kuitenkin väheni vuosikymmenten kuluessa.

    Vaikka kansalaisten varallisuus kasvoi, varallisuusveron tuotto hiipui.

    Varallisuusverotusta uudistettiin ja vero poistettiin osakeyhtiöiltä 1960-luvulla, mistä alkoi varallisuusveron ”alamäki”. Vähitellen veroa lievennettiin.

    Epäyhtenäiseksi, vuotavaksi ja veropohjaan nähden merkityksettömäksi kuvattu varallisuusvero oli voimassa vuoden 2005 loppuun saakka.

    Äänestä

  • Oisko ollut Vanhanen pääministeri,nä kun varallisuusvero poistettiin ?
    Sen merkitys oli kuitenkin hyvin pieni valtiontaloudelle.
    Yritykset kikkailivat, ettei sitä tarvitsisi maksaa.
    https://yle.fi/a/3-5194474

    Äänestä

Orpo ja Purra hakee jo uutta tukipakettia rikkaille.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Orpon ja Purran laitettava EU-tukipakettihakemus vetämään Brysselissä Suomelle, muu ei enää tätä maata pelasta. Etelän vetelät jo sai tukipakettinsa, nyt on Suomen vuoro vastavuoroisesti saada apuja. Piikki auki!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu