Lakimuutokset 2024
Vuodelle 2024 on tulossa useita lakimuutoksia työttömyysturvaan. Muutokset koskevat työttömyyskassojen maksamaa ansioturvaa ja soveltuvin osin Kelan maksamaa perusturvaa. Keräämme tälle sivulle tietoa lakimuutoksista ja päivitämme tilannetta sitä mukaa, kun lakien valmistelu etenee.
Hallitusohjelmassa on sovittu useista muutoksista työttömyysturvaan ja työelämän lainsäädäntöön. Työttömyysturvaa koskevat muutokset on kirjattu 28.8.2023 julkaistuun budjettiehdotukseen.
12.10.2023 hallitus antoi eduskunnalle esitykset indeksien jäädyttämisestä, työssäoloehdon euroistamisesta ja pidentämisestä, suojaosan sekä lapsikorotusten poistamisesta, omavastuuajan pidentämisestä ja lomakorvauksen jaksottamisesta. Lakimuutokset hyväksyttäneen eduskuntakäsittelyn jälkeen joulukuussa.
Ansioturvan porrastamisesta, ikäsidonnaisten poikkeuksien poistamisesta sekä palkkatuetun työn työssäoloehdosta irrottamiseksi hallitus aikoo antaa esitykset keväällä 2024.
Lakimuutosten on tarkoitus tulla voimaan vaiheittain vuoden 2024 aikana siten, että ensimmäisten muutosten soveltaminen alkaa heti vuoden alusta 1.1.2024 alkaen.
Seuraamme valmistelua ja tiedotamme asioista sitä mukaan. Jatkamme työttömyysturvan toimeenpanoa nykyisin säännöksin kunnes muutokset tulevat voimaan ja niiden soveltaminen alkaa.
Lakimuutosten tilanne 12.10.2023
Keräsimme taulukkoon sovitut lakimuutokset ja niiden tiedossa oleva aikataulu. Aikataulu voi muuttua valmistelun edetessä. Korjaamme tarvittaessa.
https://ytk.fi/tietoa-meilta/ajankohtaista/miten-ansioturvan-porrastaminen-vaikuttaisi-paivarahaan-
Näin sinun enekoon maksamaisi rahat biedään eikkaille yritykaille sosiaalitukena
Anonyymi-ap
1
135
Vastaukset
- Anonyymi
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18063268D
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump ja Vance murskasivat ja nolasivat Zelenskyn tiedotusvälineiden edessä Valkoisessa talossa.
Jopa oli uskomaton tilaisuus Valkoisessa talossa. Zelensky jäi täydelliseksi lehdellä soittelijaksi suhteessa Trumpiin j7394523Zelenskyi ei suostunut nöyrtymään Trumpin ja Vancen edessä, siksi meni pieleen
Trumppia täytyy imarrella, silloin homma toimii aina. Tähän Zelenskyi ei suostunut.5643429Mikä on kaivattusi ärsyttävin piirre?
Mun kaivattu on erittäin vastahakoinen puhumaan itsestä. Kääntää puheenaiheen aina muuhun kun hänestä tulee puhetta.1732171Harmi että
Pidät niin vastenmielisenä. Olen minäkin välissä ollut ihan kamala sinulle ja ihmetellyt miten voit minusta tykätä. Se o121734- 961596
MTV: Katri Helena repäisee kunnolla - Aivan uudessa roolissa TV:ssä - Tätä ei arvannut!
No nyt iskelmälegenda ja koko kansan Katri Helena kyllä repäisee kunnolla! Upeaa heittäytymistä, Katri Helena! Lue, mis351558TELIA pakottaa 4G-liittymiä väkisin 5G-liittymiin, vaihtaa ilman lupaa
Ihmisten sopimuksia! https://www.is.fi/digitoday/mobiili/art-2000011063159.html "Telia on lähettänyt osalle 4g-asiakka1611261OP Kaskimaa
Niin sitten pankki vaihtaa nimeään ja pääkonttori siirtyy ties minne. Pulkkisen visio, Kainuu ei kelvannut.301108- 2241041
- 70976