Toimitilahuoltajan työvoimakoulutus

Anonyymi-ap

Minua kiinnostaa työvoimatoimiston järjestämä toimitilahuoltajan koulutus. Osaako joku kertoa miten paljon siinä teoria (opiskelumateriaali?), koululla tai työssä opiskelua tai mitä tuleekaan mieleen.

Onko jollain antaa vinkkejä miten voi itse valmistautua koulutukseen ja valintaprosessiin.

Kiitollinen vastauksista ja vinkeistä.

5

499

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oletko siis työtön työnhakija? Jotta voit suorittaa toimitilahuoltajan tutkinnon sinulla on oltava työpaikka siivousfirmassa tms. ,jossa voit työn ohessa tutkinnon suorittaa. Kysypäs tarkemmin työkkiristä miten asia meneekään..

    • Anonyymi

      Opintoja on harvemmin ja jossainhan ne käytännön näytöt pitää myös suorittaa..Teoria on koululla tai teamsissä. Ei oikein yllätä, että työkkäri olettaa et ilman olemassa olevaa työpaikkaa voit vain valmistua. Se kun ei ole täysiaikainen koulu vaan suoritetaan omaan tahtiin ja näytöillä työn ohessa.

    • Anonyymi

      Kyseessä on puhtausalan koulutus ja siihen kuuluu pakollisia ja valinnaisia laitoshuoltajan, sekä toimitilahuoltajan ammatillisesta tutkinnosta. Oma käsitykseni on, että tämä on lyhyempi koulutus kuin koulussa. Tämä koulutus on tarkoitettu työttömille tai työttömyysuhan alaisille henkilöille ja koulutus on suunnattu henkilöille, jotka ovat motivoituneita kehittymään puhtausalan ammattilaisiksi ja työllistymään alalle.

      Jos päätän hakea tähän koulutukseen, niin luonnollisesti kysyn siitä tarkemmin työvoimatoimistosta.

      - aloittaja

      • Anonyymi

        Kysy tämä,että missä käytännön koulutusosuutesi suoritat. Pelkällä teorialla et voi tutkintoa tehdä. Koska ammatilliseen tutkintoon tarvitaan aina käytännön harjoittelua,ja näytöt,yp siivous,perussiivous,ja vähintään joku seuraavista. Tekstiilihuolto, huonekasvien hoito/ jokin muu.
        Ja tutkinnon läpimenoa varten sinun pitää osata peruspesut, ja suunnitella ja toteuttaa muutenkin kausisiivoukset, sekä tuntea puhdistuskemikaaleja sekä tunnistaa ja hoitaa oikein eri pintamateriaalit. Myös asiakastahon kohtaaminen kuuluu osata,ja työvaiheitten perustelemisen on sujuttava.
        Ja arviointi on pystyttävä itsestä työssä antamaan.


    • Anonyymi

      Jos haluat työn joka fyysisesti raskasta ja monesti kiireen takia henkisestukin raskasta. Bonuksena minimaalinen palkka. Että tervemenoa vaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      162
      1568
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      138
      1218
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      889
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      70
      836
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      727
    6. 53
      722
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      705
    8. 87
      627
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      190
      592
    10. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      582
    Aihe