Toimitilahuoltajan työvoimakoulutus

Anonyymi-ap

Minua kiinnostaa työvoimatoimiston järjestämä toimitilahuoltajan koulutus. Osaako joku kertoa miten paljon siinä teoria (opiskelumateriaali?), koululla tai työssä opiskelua tai mitä tuleekaan mieleen.

Onko jollain antaa vinkkejä miten voi itse valmistautua koulutukseen ja valintaprosessiin.

Kiitollinen vastauksista ja vinkeistä.

5

503

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oletko siis työtön työnhakija? Jotta voit suorittaa toimitilahuoltajan tutkinnon sinulla on oltava työpaikka siivousfirmassa tms. ,jossa voit työn ohessa tutkinnon suorittaa. Kysypäs tarkemmin työkkiristä miten asia meneekään..

    • Anonyymi

      Opintoja on harvemmin ja jossainhan ne käytännön näytöt pitää myös suorittaa..Teoria on koululla tai teamsissä. Ei oikein yllätä, että työkkäri olettaa et ilman olemassa olevaa työpaikkaa voit vain valmistua. Se kun ei ole täysiaikainen koulu vaan suoritetaan omaan tahtiin ja näytöillä työn ohessa.

    • Anonyymi

      Kyseessä on puhtausalan koulutus ja siihen kuuluu pakollisia ja valinnaisia laitoshuoltajan, sekä toimitilahuoltajan ammatillisesta tutkinnosta. Oma käsitykseni on, että tämä on lyhyempi koulutus kuin koulussa. Tämä koulutus on tarkoitettu työttömille tai työttömyysuhan alaisille henkilöille ja koulutus on suunnattu henkilöille, jotka ovat motivoituneita kehittymään puhtausalan ammattilaisiksi ja työllistymään alalle.

      Jos päätän hakea tähän koulutukseen, niin luonnollisesti kysyn siitä tarkemmin työvoimatoimistosta.

      - aloittaja

      • Anonyymi

        Kysy tämä,että missä käytännön koulutusosuutesi suoritat. Pelkällä teorialla et voi tutkintoa tehdä. Koska ammatilliseen tutkintoon tarvitaan aina käytännön harjoittelua,ja näytöt,yp siivous,perussiivous,ja vähintään joku seuraavista. Tekstiilihuolto, huonekasvien hoito/ jokin muu.
        Ja tutkinnon läpimenoa varten sinun pitää osata peruspesut, ja suunnitella ja toteuttaa muutenkin kausisiivoukset, sekä tuntea puhdistuskemikaaleja sekä tunnistaa ja hoitaa oikein eri pintamateriaalit. Myös asiakastahon kohtaaminen kuuluu osata,ja työvaiheitten perustelemisen on sujuttava.
        Ja arviointi on pystyttävä itsestä työssä antamaan.


    • Anonyymi

      Jos haluat työn joka fyysisesti raskasta ja monesti kiireen takia henkisestukin raskasta. Bonuksena minimaalinen palkka. Että tervemenoa vaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      52
      990
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      106
      923
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      877
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      4
      791
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      71
      683
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      3
      634
    7. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      185
      594
    8. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      57
      583
    9. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      71
      568
    10. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      25
      557
    Aihe