Harkinnassa on kylmäkeskus, sellainen jossa on jäävesi ja -pala-automaatit ulkopuolella, aitoon jenkkityyliin, kannattaako ostaa? Vaatiiko paljon enemmän huoltoa kuin tavalliset pakastimet ja jääkaapit? Ovatko kestäneet käytössä?
kylmäkeskukset - kokemuksia?
talonrakentajat
31796
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
tuollaiset, laita pakastimeen jääpalapusseja, kuuluu samaan sarjaan kuin leipäkoneet, että ei tee mitään. Vaatii vesiliitännän ja taas yksi uhka lisää keittiöön, mutta itseppä teet ratkaisun.
tiskarit ovat turhia, astiat voi pestä käsin. Kannatta myös huomioida, että sähkön kulutus pienenee miltei nollaan, kun pääkytkimen sammuttaa sähkötaululta...
Jos olet hankkimassa kyseistä laitetta, huomioi että laite on melko äänekäs. Lauhduttimen, ja höyrystimen puhallin pitävät jonkinasteista hurinaa. Hyvänä puolena voi mainita sen että pakastinta ei tarvi sulatella, se kun sulaa automaagisesti. On totta, että laite on vesivahinkoriski. Meilläpäin ko. laite tuhosi koko 200 m2 huoneiston. Kaapin sijoituksessa on huomioitava, että sulkuhana jää sellaiseen paikkaan, jossa sitä voi käyttää. On myös huomioitava, että jos hana suljetaan, pitää, myös jääpalakone sulkea, jotta magneettiventtiili ei rikkoudu
Täällä on myös aiemmin ollut näistä taistelua.
Me ostettiin avovaimon kanssa n. 6kk sitten kylmäkeskus. Ostettiin se pääasiassa jääpalakoneen takia, sillä juodaan lähes joka ilta jokin hyvä drinkki ja kun tuttuja tulee syömään, saa jäästä pitkäkestoisen kylmäalustan esim kalalle.
Nyt sitten kävi niin, että me otetaan kaikki juomavesi automaatin kautta. Ensinnäkin vesi on todella kylmää ja toisekseen ottaminen sujuu yhdellä kädellä välittömästi. Ei siis tarvii availla hanaa, juoksuttaa vettä jne.
Meille kone on tullut osaksi arjen luksusta eikä enää voida kuvitella elävämme ilman sitä. Seuraavaan kämmppään tulee 100% varmasti samanlainen jääkaappipakastin.
Suosittelen, että laitatte koneen vesioton samaan apk:n kanssa, tällöin jääkaapin saa suljettua samalla kuin astianpesukoneen.
Lisäksi gigantista saa viiden vuoden takuun alle satasella. Me otettiin se ja suosittelen, koska veikkaus on, että tuollainen jääpalokone voi rikkoontua kovassa käytössä alle viidessä vuodessa.
Ja sen verran vielä, että noissa kaapeissa tai ainakin omassa on vihanneksille suljettava osasto, jossa kosteus pysyy hyvänä. Lisäksi yhden osaston saa +-0:aan, jolloin lihat ja kalat säilyy parempana.
Lisäksi molemmat osiot eli jääkaappi ja pakastin ovat varsin mukavan kokoisia, ilman että yhdistelmän koko kasvaa uskomattoman suureksi.
Voihan olla, että joku toinen ei olisi tyytyväinen, mutta jotenkin veikkaisin, että kaikki jotka tollaisen ottavat, ovat valintaansa erittäin tyytyväisiä.