Kunnalle on ehdotettu että kouluihin ja varhaiskasvatukseen saataisiin halal lihaa muslimeille. Perusteluina oli mm että kasvava lapsi tarvitsee muuta parempaa proteiinia kuin kasvis ja kala mitä nyt on tarjolla. Itse olen sitä mieltä että kun nyt lihansyöntiä pitää muutenkin vähentää ja eläimiä suojella niin aika turha ehdotus. Lisäksi se on niin käsittämättömän vanha ja turha sääntö, etten tajua muutenkaan. Mitään järkevää perustelua tälle tavalla ei kai nykypäivänä ole? Mitä mieltä te olette?
Ehdotus Halal lihan tarjoamisesta kouluissa?
14
337
Vastaukset
- Anonyymi
Järkevä ehdotus. Kannatan.
- Anonyymi
Kasvisruokapainotteiseen kouluillakin ollaan menossa joten tuskin tuota mainitsemaasi lihaa tulee jakoon. Eihän se ole edes kotimaista kun on täällä laitonta. Tainnuttamalla täällä tuokin tehdään ja ei ole siten sellaista kun jotkut luulee ;)).
- Anonyymi
Pitäisi ottaa sinunkin selvää asioista eikä vaan olettaa.
- Anonyymi
Ne musut voi viedä penikkansa jonnekin muualle ,Suomen kouluissa ei ole tarpeellista syöttää kiduttamalla tapettuja eläimiä ! Jos jonkun aavikkouskonnon edustajat eivät voi syödä sitä ruokaa jota tarjotaan, voivat jättää syömättä .
- Anonyymi
Halal-lihan ym. uskonnollisten sääntöjen tuomista yhteiskunnan rahoittamiin kouluihin pitää välttää.
Lihan ei tarvitse olla halal, kunhan se ei ole haram:
"Muslimit voivat syödä juutalaisen teurastamaa košer-lihaa tai kristityn teurastamaa lihaa, jos se on teurastettu siten kuin muslimit ja juutalaiset teurastavat. Juutalaisen tai kristityn teurastama liha ei ole halal, mutta se on silti syömäkelpoista, ei haram. " https://fi.wikipedia.org/wiki/Halal
Ja blaablaablaa. Näissä uskonnollisissa säännöissä ei ole näy mitään rajaa. Pitäisi tarkkailla, minne päin jalkapohjat osoittavat, paljonko hiuksia saa näkyä ja millä kädellä saa takapuolensa pyyhkiä. Ne ovat kehittyneet toisenlaisissa olosuhteissa ja toisenlaisiin yhteiskuntiin, joiden sääntöjä ei monesti muutenkaan voi noudattaa, kuten vaikka kuoliaaksi kivittäminen tai kahden eri kangaslaadun käyttäminen samassa vaatteessa.
"5. Mooseksen kirja 22:
[11] Älä käytä vaatteita, jotka on kudottu kahdesta eri lankalajista, villasta ja pellavasta."
Eikö meillä ihmisillä ole oikeasti mitään järkevämpää tekemistä kuin raahata ikuisesti mukanamme näitä loputtomia sääntöjä, joissa ei ole enää mitään järkeä?- Anonyymi
Itse nillität jos joku ajaa punaisia päin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itse nillität jos joku ajaa punaisia päin.
Onko sinusta punaisia päin ajaminen järkevää?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko sinusta punaisia päin ajaminen järkevää?
Kyllä vain silloin kun ei ketään tule mistään. Samoin kuin punaisia päin kävely.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä vain silloin kun ei ketään tule mistään. Samoin kuin punaisia päin kävely.
Nyt puhuttiin asioista, jotka eivät ole koskaan järkeviä. Liikennevalojen noudattaminen on useimmiten järkevää.
- Anonyymi
Vastaehdotus halal- lihan tarpeessa olevien lähettämisestä sinne, mistä ovat tulleetkin
- Anonyymi
Tarpeetonta ja osoittavaa kommentointia!!
- Anonyymi
Turhaa eläinten kärsimystä pitää välttää! Ei verenvuodatusta ennen kuin eläin on kuollut.
- Anonyymi
Eläinrääkkäystä, ei eettisesti vastuullista.
- Anonyymi
Kunnalle on ehdotettu? kuka on ehdottanut? en usko että on.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2335400Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k233780Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,182274Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E2832153Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast481411Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611269Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin1291160Örebro kuolleet lisääntyy.
Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.1191003- 34930
- 196804