Kokemuksia kirjeenvaihdosta ?
Kuinka kauan kestää yleensä, kun toinen vastaa kirjeeseesi ?
Kuinka monen päivän päästä pitäisi huolestua jos kirjettä ei kuulu ?
Kuinka kauan kestää yleensä, kun toinen vastaa kirjeeseesi ?
Kuinka monen päivän päästä pitäisi huolestua jos kirjettä ei kuulu ?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Riippuu ihan kirjeenvaihtosuhteen laadusta, kestosta, etäisyydestä ja aiemmista kirjeidenlähetysvälien pituuksista. Oletan tässä, että puhut oikeistä kirjeistä, etkä sähköisistä viesteistä.
Ei ole mitään yleiskestoa kirjeeseen vastaamiselle, kun ihmiset on niin erilaisia; joillakin on paljon muuta tekemistä, ja toiset taas panostavat kirjeeseensä niin paljon, etteivät viitsi kehnompaa lähettää. Toisilla on elämä. Odottavan aika on yleensä pitkä, mutta jos aiemmin kirjeitä on sadellut joka kolmas päivä, niin kyllä se varmasti ihmetyttää jos väli pitenee kahteen viikkoon. Asiaan vaikuttaa myös se, miten kiireellisenä/tärkeänä kirjeeseen vastaamista pitää, kuinka kauan toista kehtaa odotuttaa.
"Kuinka monen päivän päästä pitäisi huolestua jos kirjettä ei kuulu ?"
Päivän päästä?! No, ensinnäkin kirjeen lukemiseen menee aikaa, samoin huolelliseen vastaamiseen, kirjoitusasuun panostamiseen, sisällön tuottamiseen ja puhtaaksikirjoittamiseen menee aikaa. Samoin elämiseen, että on jotain mistä kirjoittaa. Toiseksi, Posti ei ole erehtymätön. Posti hukkaa silloin tällöin postia, ja toisinaan kirjeen toimittaminen kestää muutenkin poikkeuksellisen paljon kauemmin, esim. epäselvän käsialan, kosteudesta suttaantuneen kuoren tms. takia.
1.Postii on kiva saada ja lähettää!
2.Riippuu siitä mitä se ihminen puuhailee,ja kaikil ei oo omaa konetta,monet käy kirjastossa kirjottelemassa,tai sit on jossai reissus,et ei voi het vastata.Tai ei ehdi jostain muusta syystä.
3.Jos sä et saa vastausta,just noiden em. syiden vuoks het,ei kannata huolestuu!!!!
Mutta jos puoleen vuoteen ei kuulu mitää,vaihda kirjekamuu!!! :)
Pätee tavalliseenki postman paten tuomaan kirjeeseen,toi kirjasto ei sit vaan kuulu joukkoon. :)