Olen jäänyt eläkkeelle neljä vuotta sitten. Katsoin Oulussa toimivien eläkeläisjärjestöjen sivuja. Oulussa on paljon eläkeläisyhdistyksiä: Eläkeliito ry. Oulun eläkeläiset ry. Oulun eläkkeensaajat ry, Pro eläkeläiset ry, Ruskayhdostys, Oulun työväeneläkeläiset ym....Olen aivan ymmällä näitä selaillessa. Haluaisin liittyä eläkeläisyhdistykseen joka olisi samanhenkinen kuin minä ja tuntisin kuuluvani porukkaan. Puolisoni voisi ehkä myös lähteä mukaan. Järjestöjen sivut ovat kuitenkin kutakuinkin samanlaisia. Voisitteko ystävällisesti kertoa tarkemmin yhdistyksistä ja yhdistyksen jäsenistä joihin kuulutte. Kiitos etukäteen.
Mihin eläkeläisjärjestöön Oulussa?
23
1835
Vastaukset
- Anonyymi
Katselin minäkin joskus pian parikymmentä vuotta sitten näitä, mutta enpä osannut samaistua mihinkään. En oikeastaan saanut niistä selville yhtään mitään ja siksi en ottanut yhteyttä yhteenkään. Jäsenmaksujen maksaminen ja johtajien palkkiot lienee kaikissa ne kaksi tärkeintä ja sitten ei tulekaan mitään.
Kertoilee eläkeukko 80 v.- Anonyymi
Voisi muutkin kertoa esim. kun on ollut jossain näistä järjestöistä eikä ole enää. Tai ei ole koskaan ollutkaan
Sen verran tiedän että jäsenmaksut ovat edullisia ja kaikki tehdään talkoilla.
- Anonyymi
Ilmeisesti ovat avoimia kaikille ammatista riippumatta. Eikös nuo ammattiin perustuvat eläkeläisjutut ole sitten erikseen? Eivät ilmeisesti ole myöskään poliittisesti sitoutuneita mitkään näistä. Minäkin olen tässä pari vuotta näitä selaillut, enpä oikein tiedä näistä.....
- Anonyymi
Ei näistä kukaan selvää ota.
- Anonyymi
Eläkeläisjärjestöjen esitteissä täytyy olla lause poliittisesti sitoutumaton. Se johtuu siitä että muuten järjestö ei saa valtion eläkeläisjärjestöille myöntämää tukea.
- Anonyymi
Luin minäkin näitä. Oulun työväen eläkeläisillä on selvä nimi ,niin tiedän minkä henkistä väkeä järjestöön kuuluu. Ystäväni liittyi tähän järjestöön ja viihtyy siellä samanhenkisten kanssa. Itse vielä tässä etsin ja mietin minulle sopivaa järjestöä. On kyllä vaikeaa näiden kanssa kun missään näissä ei ole edes tuttuja joilta kysyä niistä.
- Anonyymi
Kaveri liittyi myös työväen eläkeläisiin. Minulla on siihen aikaan muu meno, niin en voinut mennä siihen aikaan sinne. Olisi ollut kaverikin. Vaikea lähteä näihin muihin, kun ei tunne ketään eikä tiedä näiden toiminnasta.
- Anonyymi
kauppahallin huru-ukot on aika radikaali järjestö joka varmasti tonkii yksityiselämäsi ihan viimeistä piirtoa myören.
- Anonyymi
Ei minun yksityiselämässä ainakaan mitään salaamista ole. Mukavaa että on seuraa, mukavaahan se on tietää kaverien asioita. Ei kukaan voi yksin olla vain omia asioita päässään yksin pyöritellä. Hyvä huru-ukot!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei minun yksityiselämässä ainakaan mitään salaamista ole. Mukavaa että on seuraa, mukavaahan se on tietää kaverien asioita. Ei kukaan voi yksin olla vain omia asioita päässään yksin pyöritellä. Hyvä huru-ukot!
"Ei kukaan voi yksin olla..."
On tässä vain voitu yksin olla, työeläkkeelläkin jo pian 22 vuotta, joten äläpä yleistä omia luulojasi!
- Anonyymi
Huru-ukko ja -akkaseuroja. Ei tulisi mieleenikään liittyä niihin.
- Anonyymi
Tyypillistä sisäänpäin kääntyvää oululaisuutta. On se kumma täällä Oulussa että jos ihminen on seurallinen ja viihtyy seurassa niin heti siihen liitetään negatiivisuuden leima. Kyllä siellä mistä me tänne Ouluun muutimme työn perässä meno oli hyvin paljon sosiaalisempaa kuin Oulussa. Jos saisimme molemmat töitä muualta niin heti lähtisimme täältä. On täällää näiden kanssa kyllä ankeaa. Täällä nämä umpimieliset ihmiset katsovat kieroon seurallisia
ihmisten parissa viihtyviä ihmisiä. Perin omituista menoa. Huh huh...
- Anonyymi
Ei ole tullut asiallisia kommentteja oulussa olevista eläkeläisten yhdistyksistä. Menee nämä kirjoitukset väärälle raiteille täällä.
- Anonyymi
Suosittelen Eläkeliiton Oulun yhdistystä, ei ole leimautunut minkään aatesuunnan edustajaksi, vaan yksi omaan edustaa eläkeläisiä. Itsestä riippuu, miten sinut vastaanotetaan. Täällä jahkailevat jotkut Joonaat vuosikausia, että mitähän tekisisivät, mutta viihtyvät näköjään enemmän vain neljän seinä sisällä. No, sieltä ei tule kukaan hakemaan, itse täytyy lähteä liikkeelle. On hyvä muistaa, että niin se metsä vastaa kuin sinne huudetaan.
Lähde vain ennakkoluutottomasti liikkeelle, niin näet sen itsekin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suosittelen Eläkeliiton Oulun yhdistystä, ei ole leimautunut minkään aatesuunnan edustajaksi, vaan yksi omaan edustaa eläkeläisiä. Itsestä riippuu, miten sinut vastaanotetaan. Täällä jahkailevat jotkut Joonaat vuosikausia, että mitähän tekisisivät, mutta viihtyvät näköjään enemmän vain neljän seinä sisällä. No, sieltä ei tule kukaan hakemaan, itse täytyy lähteä liikkeelle. On hyvä muistaa, että niin se metsä vastaa kuin sinne huudetaan.
Lähde vain ennakkoluutottomasti liikkeelle, niin näet sen itsekin.Monikin on varmaan katsellut eri eläkeläisjärjestöjen sivuja. Ei kait mikään näistä edusta mitään aatesuuntaa. Esitteissä ei näin mainita. Mistähän ammattikunnista näissä järjestöissä käy ja minkä ikäistä väkeä. Onko useat 75-80- vuotiaita ja vanhempia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Monikin on varmaan katsellut eri eläkeläisjärjestöjen sivuja. Ei kait mikään näistä edusta mitään aatesuuntaa. Esitteissä ei näin mainita. Mistähän ammattikunnista näissä järjestöissä käy ja minkä ikäistä väkeä. Onko useat 75-80- vuotiaita ja vanhempia.
En muuten tiedä näistä eläkeisjärjestöistä. On myös useita ammattiin perustuvia yhdistyksiä esim. opettajien, seniorisairaanhoitajien , rantatiellä toimivien... Näissä tilaisuuksissa käy kyseisessä ammatissa toimineita. Tosiaankin muista eläkeläisyhdistyksistä en tiedä,
lieneekö nuoremmat eläkeläiset 65-70-vuotiaat ovat niistä kiinnostuneita ja niissä käy.... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Monikin on varmaan katsellut eri eläkeläisjärjestöjen sivuja. Ei kait mikään näistä edusta mitään aatesuuntaa. Esitteissä ei näin mainita. Mistähän ammattikunnista näissä järjestöissä käy ja minkä ikäistä väkeä. Onko useat 75-80- vuotiaita ja vanhempia.
On kyllä eläkeläisjärjestöjä joiden jäsenistö on tietyn poliittisen toiminnan kannattajia hyvin selvästi. Tietääkseni kaikilla on jonkinlainen poliittinen aatesuunta taustalla. Olen lukenut eläkeläisjärjestöjen taustaa ja nykypäivää. Paljon pitää tehdä töitä että näistä selvää saa, voisi olla helpompaakin, mutta järjestöt piilottelevat taustojansa ja aatesuuntaansa. Joillakin on ihan selvästi tietty aatesuunta. Mikähän näissä järjestöissä lienee ikärakenne.
- Anonyymi
Ole vähän aikaa paikan päällä. Kuka sitä nyt sikaa pussissa ostaa.
- Anonyymi
Sitähän voidaan kehittää. Miksi kaikki toimii omissa oloissaan vois olla yhteisiä juttuja kuten talvipäivät. Kesällä kesä juhlat. Syksyllä näin saadaan kunkin kerhon parhaat puolet esiin...syksyllä voisi olla syys retki jne..
- Anonyymi
On kyllä yhteisiäkin juttuja. Mutta enemmänkin voisi olla yhteistä.
- Anonyymi
Muidenkin järjestöjen kanssa voisi olla yhteisiä juttuja. Pois jämähtäminen.
- Anonyymi
Moni on on kahdessakin eläkeläisjärjestössä mukana.
- Anonyymi
Olen ollut kahdessa eläkeläisyhdistyksessä Oulussa,eläkeliitossa joka on isoin ja työväen yhdistyksessä.
Eläkeliitto on oikeistolainen,siksi en tuntenut omaksi..nokka nyököllään omassa kuppikunnassa olevaa porukkaa.
Työväen yhdistyksessä helposti lähestyttävää porukkaa,tietysti pienenä yhdistyksenä toimintakin pienempää mutta jos energiaa piisaa niin uuttakin toimintaa voi esittää.esim.valokuvaus kerho nyt tauolla,oletan että ei vetäjää.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 262514
Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo772296Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv582296Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m181993- 841749
En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk71479Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍301368Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä141244- 41093
Se on siinä
Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna32937