Minulla on pihani perällä paljon varjoliljoja, jotka sinnittelevät siellä luonnontilassa olevassa pitkässä heinikossa..
Nyt haluan pelastaa ne sieltä lähemmäs asutusta kukkapenkkiini. Milloin olisi paras aika siirtää sipulit? Syksyllä kukinnan loputtua kenties?
Entä mitä teen pikkuisille sivusipuleille (jos niitä on), pitääkö ne irrottaa emosta vaikka olisivat miten pieniä..?
Muutakin tietoa tämän iiihanan kasvin hoidosta otetaan vastaan! =)
Varjoliljojen siirto
9
4800
Vastaukset
- jane
mä siirtelin nyt keväällä, otin vaan lapiolla paakkuineen ylös ja vein uuteen paikkaan, sillon kun se lehtitupsukka oli vielä supussa. Tosin nyt löysin kaks jo aika pitkälle ehtinyttä uutta liljaa, mutta saas nähdä löydänkö niille paikkaa.
- .....
teitkös sivusipuleille mitään / oliko niitä?
- jane
..... kirjoitti:
teitkös sivusipuleille mitään / oliko niitä?
en tutkinut sen kummemmin, lapiolla siirsin mahd. isona paakkuna. Nyt oon löytänyt vielä kaksi ja mietin uskaltaisiko niihinkin vielä kajota..
- jane
meillä ne on todellakin ollut metsässä, ja muuten varjossa, ja sellaiseen paikkaan ne kannattaskin siirtää.
- mustanpuhuva varjoli
Löysin metsiköstä hyvin tummanpunaisina kukkineita varjoliljoja 7 kpl. Väri näytti äkkiseltään melkein mustalta. Nyt viime vl:na kävin kaivamassa niitä lapiolla ylös ison multapaakun kanssa. En onnistunut saamaan varren taittumatta kotipihaan asti kuin kolme.
Miten käy katkenneille? Lähteekö kasvi aivan alusta kasvattamaan ensin vartta uudestaan muutaman vuoden? Vai ovatko ne täysin mennyttä? En huomannut taimia niitten juurella metsässä.- Onttomukulakiurunkan
Jos sipuli on tullut mukaan, varjolilja ei tähän aikaan vuodesta suuremmin piittaa siitä, että menettää vartensa. Se on jo kesän mittaan ehtinyt jemmata sipuliin evästä ensi vuoden kasvua ja kukintaa varten.
Jos siirsit pelkän varren, se saattaa kasvattaa juuret ja alkaa ensi kesänä kasvattamaan uutta sipulia ja sen kukintakelpoiseksi kasvamiseen menee muutama vuosi - kasvuolosuhteista ja kesien sääoloista riippuen. Pelkän varren juurtuminen ei ole kylläkään todennäköistä, mutta minulla on niinkin käynyt, tosin alkukesästä.
- mustanpuhuvavarjolil
Kiitos vastauksesta!
Sipulit ovat multapaakuissa. Voin siis oottaa kukkia kaikista ensi kesänä.
Väri oli minusta tosi erikoinen. - helppo kasvatettava
Ei siinä mitään kamalaa multapaakkua tarvi ottaa, niinhän se on kuin muutkin sipulikasvit.
Pitää vaan kaivaa syvältä, että saa sipulin ehjänä pois maasta. Jos on sivusipuleita, ne erikseen ja maahan.
On kova siementää, pikkutaimia putkahtelee mistä sattuu.
Pelkästä varresta se ei kyllä lähde kasvamaan, varsihan kuolee talveksi, mutta jos siinä on vähänkin sipulia jäljellä, se voi onnistua :)- O-mukulakiurunkannus
Kylläpäs vaan lähti pelkästä varresta. Tökkäsin sen alkukesästä multaan ja se ilmeisesti alkoi kasvattaa johonkin mullan alla olevaan lehtihankaan sipulia ja siitä kasvoi vuosien mittaan ihan kelpo varjolilja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745359Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302239- 371639
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510