Hänet vangittiin yhteensä kahdeksan epäillyn rikoksen perusteella. Rikosnimikkeinä olivat muun muassa törkeä tietomurto ja törkeä yksityiselämää loukkaava tiedon levittäminen.
Kivimäen asianajaja Peter Jaarikin koki istunnossa yllätyksen, sillä hänellä ei ollut tietoa kaikista Kivimäen rikosepäilyistä. Osa epäillyistä rikoksista on tapahtunut Turussa, eivätkä ne Jaarin mukaan vaikuta liittyvän Vastaamo-kokonaisuuteen.
– Ne olivat luovutusvaatimuksessa mukana, enkä ole päässyt niihin syventymään. En edes muista niiden nimikkeitä, Jaari sanoi medialle.
STT kertoi marraskuussa, että Kivimäkeä epäillään tietomurrosta ja muista rikoksista myös Turussa. Tutkinnanjohtaja Kaarle Lönnroth sanoi tällöin, että epäiltyjen rikosten kohteena ei ole iso tai julkisuudessa ollut taho, vaan yksityishenkilö ja yritys. Lönnroth ei kommentoi tutkintaa tässä vaiheessa tarkemmin. Tiistaisessa vangitsemisistunnossa käsiteltiin myös Turun-tutkintaan liittyviä vaatimuksia.
Peter jaarli ajaa vapaaksi
Anonyymi-ap
5
1841
Vastaukset 5
- Anonyymi
On ihmeellinen asianajaja tuo peter jaari????
No ehkä se on omalla allalla ja oliko hänen nimensä vastaamon hoidokkien listalla? - Anonyymi
Asianajajana Jaari taitaa olla oikea ruudinkeksijä ainakin tv esiintymisen perusteella
- Anonyymi
Jaari ei välttämättä vähennä antisemitismiä.
- Anonyymi
Hänhän vai rahastaa meidän rahojamme tästä meidän yhteisestä lompakosta. Kyllä luottamus noihin juristien moraalista on koetuksella!
Minulla on työtovereina ollut mahtavia juristeja, mutta tällaiset 'jobbarit' pilaavat tätä idylliä!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521053Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll21990Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514833- 49801
- 45712
- 37649
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181595Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan60583Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37560