Nyt tarkkana

Valtuusto päättää koulujen kohtalon lopullisesti. Mieelstäni tulee vielä antaa kylille tilaisuus ja selvittää säästöjä hallinnosta ja rakenteista. Mutta ei, Seppolan ja sitä mukaa kunnallisjärjestönsä talutushihnassa on kaupunginhallitus ja koko valtuusto. Päättäjät eivät ole kysyneet kuntalaisilta ja järjestöitä mitään vaan ainoa jota kuunnellaan, on esittelijä. Kuinka Jänsään onmkin sattunut kertymään noin turhanaikainen joukkue päättäjien rinkiin.
21997
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Oletko kuullut edustuksellisesta demokratiasta?

Mitä siihen "vielä mahdollisuuden antamiseen" tulee, niin kyllä nämä kuihtuvien koulujen kylät ovat tienneet vuositolkulla homman olevan katkolla jos ei jotain ihmettä saada siellä kylällä aikaiseksi.

Äänestä
  • Asiallinen muistutus. Minä mietin, mitä se nimi adressissa nyt enää auttaa.

    Äänestä

  • 😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

    🍒 ­­N­­y­­­m­­f­­­o­­­m­­a­­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#180702782

    🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    Äänestä

Ja mitä kylissä on tehty:

haravoitu tienvarsia, laitettu kaulaliinaa kylänraitin puille ja puuhasteltu makkaraa paistaen. Ei sillä kouluja pelasteta eikä siis pelatettukaan.


Noin 4 vuotta meni hukkaan, silloinhan jo lakkautusrajat julkistettiin.

Äänestä

Hyvää tekstiä.

Ja miksi ihmeessä kylillä pitäisi selvittää kun viranhaltijat ovat jo laskeneet.

Kylillä vain istuttiin vuodet käsien päällä.

Äänestä
  • sulla ei aunuksentappia ole,eikä tule.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    sulla ei aunuksentappia ole,eikä tule.

    Ooohh piilopuppeli kilahti

    Äänestä

Olisi pistännyt sen Juokslahen koulun kanssa kiinni.

Äänestä
  • juokslahella on niin kovia pelimanneja, että ne tarvii oman glory holen koulun seinään.

    Äänestä

  • Pure munkki eläkä nillitä

    Äänestä

Koulukyydeistä pitäisi vanhempien myös maksaa.

Äänestä

Hei kaikki siellä muillakin kylillä: Ainakaan Länkipohjassa ei tehty mitään todellista, oppilasmäärä väheni ja lapsiperheitä muutti pois. Edes aktiivit eivät tehneet mitään. Tienvartta kyllä haravoitiin ja talkookahveja keitettiin.

Nyt kauhea suru että ottakaa siitä ämpäri tai kaksi. Koulut vaan nopeasti kiinni! Sillä ne säästöt tulee.

Äänestä

Maata omistavien olisi pitänyt myydä rantatontteja lapsiperheille, eikä antaa järvenrantojen kasvaa pajua. Katselkoon nyt puskittuneita rantojaan ja hiljaisia kyliään. Hienoa omistaa maata, kun lapset saavat istua bussissa tunnin, että pääsevät aamulla kouluun.

Äänestä

Olisi pitänyt olla asialla viimeiset neljä vuotta. Mutta kylillä vain haravoitiin tien varsia.

Äänestä

Helpottaa talkoolaisten stressi kun saavat apinan pois selästä ja koululaisten arki jatkuu isommassa koulussa

Äänestä

Näin on. Ja koulukkaat saavat uusia kavereita Seppolassa ja Hallissa. Hyvä kaikille.

Äänestä

Kokonaisuuden katsomisen perään peräänkuuluttavat.

Kummalla on paremmat edellytykset katsoa kunnan kokonaisuutta?
- Oman kylän koulusta huolestunut vanhempi
- Kunnan taloustilanteesta tietoinen kunnanvaltuutettu

Äänestä

Talousluvut näkevällä, ei vanhoilla katkerilla rollaattorimummoilla kylillä. Koulujen ovet säppiin mahdollisimman nopsaan.

Äänestä

Kiinni vaan turhat koulut

Äänestä
  • tällä menolla on kohta kiinni koko suomi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Valtuusto päättää koulujen kohtalon lopullisesti. Mieelstäni tulee vielä antaa kylille tilaisuus ja selvittää säästöjä hallinnosta ja rakenteista. Mutta ei, Seppolan ja sitä mukaa kunnallisjärjestönsä talutushihnassa on kaupunginhallitus ja koko valtuusto. Päättäjät eivät ole kysyneet kuntalaisilta ja järjestöitä mitään vaan ainoa jota kuunnellaan, on esittelijä. Kuinka Jänsään onmkin sattunut kertymään noin turhanaikainen joukkue päättäjien rinkiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu