Suomalaistutkijat löysivät hoidon parantumattomaan lihassairauteen

Anonyymi-ap

– voi auttaa myös Alzheimeriin

Akatemiaprofessori Anu Wartiovaaran tutkimusryhmä havaitsi, että suuret annokset B3-vitamiinia auttoivat lihassairauteen, johon ennen ei ollut hoitoa. –Aineenvaihdunta on seuraavan vuosikymmenen kuumin aihe, sanoo Wartiovaara.

Nyt ollaan suuren äärellä.

Isoista annoksista B3-vitamiinia voi olla apua monissa ikään liittyvissä sairauksissa.

Suomalaistutkijat osoittivat jo, että se pätee harvinaiseen lihassairauteen. Parhaassa tapauksessa ihminen, joka aiemmin pystyi kävelemään vain satoja metrejä, kulki vitamiinia saatuaan kilometrejä.

– Pystyimme korjaamaan aineenvaihduntaa. Se oli merkittävää, koska taudille ei ole ollut mitään hoitoa aikaisemmin, sanoo akatemiaprofessori Anu Wartiovaara.

Ihmisillä tehdyt tutkimukset viittaavat siihen, että hyötyä voidaan saada myös Parkinsonin taudissa. Eläintutkimusten pohjalta näyttää, että apua voidaan saada myös rappeutumatauteihin, joita ovat esimerkiksi Alzheimer, osa syövistä ja sydän- ja verisuonitaudit. Se voi auttaa myös pitkäikäisyyteen – siitäkin on paljon tutkimusta tekeillä.

Apu voi löytyä oikeasta määrästä B3-vitamiinia.

– Kutsun tätä usein metaboliseksi ohitusleikkaukseksi, aineenvaihdunnan ohitusleikkaukseksi. Että pystymme uudelleen ohjaamaan elämän virtaa, hän sanoo valoisassa työhuoneessaan Helsingin yliopiston Biomedicumissa.

– Toki jos sairaus on jo johtanut esimerkiksi solujen kuolemaan, ei mikään aineenvaihdunnan korjaus tuo niitä takaisin, hän lisää.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008842899.html

0

408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Rakas

        Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
        Ikävä
        50
        1507
      2. Pidit itseäsi liian

        Vanhana minulle? Niinkö?
        Ikävä
        59
        1441
      3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

        1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
        Maailman menoa
        10
        1038
      4. Joko olet luovuttanut

        Mun suhteen?
        Ikävä
        60
        841
      5. Haluaisitko oikeasti

        Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
        Ikävä
        49
        814
      6. Mitä se olisi

        Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
        Ikävä
        41
        765
      7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

        Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        118
        617
      8. Toivoisitko

        Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
        Ikävä
        85
        596
      9. Sotekeskus

        Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
        Ähtäri
        32
        587
      10. Sinunkin pitää jättää

        Se kaivattusi rauhaan.
        Ikävä
        38
        556
      Aihe