– voi auttaa myös Alzheimeriin
Akatemiaprofessori Anu Wartiovaaran tutkimusryhmä havaitsi, että suuret annokset B3-vitamiinia auttoivat lihassairauteen, johon ennen ei ollut hoitoa. –Aineenvaihdunta on seuraavan vuosikymmenen kuumin aihe, sanoo Wartiovaara.
Nyt ollaan suuren äärellä.
Isoista annoksista B3-vitamiinia voi olla apua monissa ikään liittyvissä sairauksissa.
Suomalaistutkijat osoittivat jo, että se pätee harvinaiseen lihassairauteen. Parhaassa tapauksessa ihminen, joka aiemmin pystyi kävelemään vain satoja metrejä, kulki vitamiinia saatuaan kilometrejä.
– Pystyimme korjaamaan aineenvaihduntaa. Se oli merkittävää, koska taudille ei ole ollut mitään hoitoa aikaisemmin, sanoo akatemiaprofessori Anu Wartiovaara.
Ihmisillä tehdyt tutkimukset viittaavat siihen, että hyötyä voidaan saada myös Parkinsonin taudissa. Eläintutkimusten pohjalta näyttää, että apua voidaan saada myös rappeutumatauteihin, joita ovat esimerkiksi Alzheimer, osa syövistä ja sydän- ja verisuonitaudit. Se voi auttaa myös pitkäikäisyyteen – siitäkin on paljon tutkimusta tekeillä.
Apu voi löytyä oikeasta määrästä B3-vitamiinia.
– Kutsun tätä usein metaboliseksi ohitusleikkaukseksi, aineenvaihdunnan ohitusleikkaukseksi. Että pystymme uudelleen ohjaamaan elämän virtaa, hän sanoo valoisassa työhuoneessaan Helsingin yliopiston Biomedicumissa.
– Toki jos sairaus on jo johtanut esimerkiksi solujen kuolemaan, ei mikään aineenvaihdunnan korjaus tuo niitä takaisin, hän lisää.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008842899.html
Suomalaistutkijat löysivät hoidon parantumattomaan lihassairauteen
Anonyymi-ap
0
372
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2324451Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii752874- 472413
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua431697- 781389
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘831192PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden137919- 68882
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86854Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53842