Laminaatti kiiltäväksi...?

Mie

Heips! Kertokaapas nyt,että miten laminaattilattiaan saisi hieman kiiloa lisää? Lattia 2v.vanha ja pesty aina laminaattipesuaineella. Onkos olemassa jotain ainetta jolla lattiaan saisi kiiltoa? Parketin kiillotusainetta ei vissiin kannata käyttää??

8

13167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mie vaa

      vahaa päälle vaan.

      • laminaatille

        siis missään nimessä laminaattia ei saa vahata. Laminaatti kestää sen kyllä materiaalina, ongelmaksi muodostuu laminaatin mahdollinen "turpoaminen", jolloin vahapinta rikkoutuu, ja tulee rispaisen näköiseksi. Toinen ongelma on vahan poisto. Pinta ei kestä kovaa emästä, jota vahanpoisto aineet ovat, sekä veden käyttö vahanpoistossa. Laminaattilattialle ei ehdottomasti saa hölvätä vettä!
        Mieluiten suosittelen tarkistamaan, oikean puhdistusaineen annostuksen, ja siirry käyttämään mikrokuitutuotteita, joissa et välttämättä tarvitse yhtään puhd.ainetta ( mikrokuidun puhdistavuus perustuu sen särmäisyyteen/ sähköisyyteen, eikä lian liottamiseen irti lattiasta; eli lian levittämiseen). Kuuraa lattiaa seuraavat kerrat pelkällä vedessä kastetulla pyyhkeellä jollet omista mirko moppia/pyyhettä, ja koita maada mahdolliset pesuaine kertymät pois, kiilto palaa.


    • Johanna

      Mulla auttoi se, että vaihdoin pesuaineen Johnsonin laminaatti&parkettipesuaineesta (joka sisältää saippuaa ja harmaannuttaa siksi laminaattia) Kiillon laminaattipesuaineeseen. Välineenä on Sinin mikrokuitumoppi, joka on erinomainen.

      • puhdistaja1

        Juuri niin, laminaatille ei saisi laittaa saippuapohjaisia pesuaineita joita ovat mm. parketti-. ja laminaattipesu. Mieluiten vain vähän etikkaa pesuveteen ja sitten mahdollisimman kuivalla mopilla puhdistus. Tai sitten juuri laminaatille tarkoitettua pesuainetta jossa ei ole saippuaa joka tekee laminaatista nihkeän ja harmaan.


    • mummeli puuhamaasta

      No ei se nyt ihan noinkaan mene. Itse olen pessyt kyseisen lattian jo 10v fairivedellä ja kiilto on todella ihana vieläkin. Kunhan muistaa ettei läträä liian märälllä mopilla. Pesun jälkeen olen pyyhkinnyt mopalla jossa ei ole mitään psuainetta vain kostutettu haaleassa vedessä.
      Fairy sopii niin laminaatti-, parketti-, nahka- ja teräspinnoille. Ruokasooda taas erinomaisesti käsittelemättömälle puupinnalle.

      • Anonyymi

        Sopiikohan nämä ohjeet myös artekin laminaattipintaiseen ruokapöytään?


    • Anonyymi

      laminaatin laatu merkitsee myös paljon. Itse olen myös vahannut laminaatti lattisni ja en sitten tiedä teenkö sen paremmin vai mikä on. Minulla lattia kiiltää ja samalla pitää kaiken lian ns: helposti poistettavana. Vahan levitys onnistuu hyvin kunhan levittää mopilla ohuet kerrokset(nopea vedot) ja antaa kuivua ja toistaa jos toivoo paksumman kerroksen.

    • Anonyymi

      Miksi laminaattilattian pitäisi kiiltää?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      149
      3720
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      96
      3612
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3153
    4. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      18
      2511
    5. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      181
      2172
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      25
      1367
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      95
      1221
    8. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      24
      1061
    9. Jos elämäsi ihminen

      on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt
      Ikävä
      69
      1008
    10. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      979
    Aihe