Kenellekään, että mulle tulee pakkomielteisiä ihastuksia. Mitään oikeasti pahaa en tekisi kenellekään ikinä, mutta sellasta roikkumista on enemmän tai vähemmän, vaikka kyllä osaan lopettaa senkin ajoissa, ainakin oikeassa elämässä. Tästä palstasta se johtuu. Ilman tätä en alkaisi edes kuvitella mitään. En vain osaa silti lopettaa. Ei ole sisua tarpeeksi. Kehtaisinko kertoa tällasesta ammattilaisille, ilman että saisin jotkut kamalan vahvat lääkkeet tai jonkun hirveän diagnoosin?
Mitenhän saisin apua kun en kehtaa kertoa
Anonyymi-ap
20426
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Miks mun pitää tunkea itseni joka väliin kirjoittaa🙈.. mitään diagnoosia tuohon tarvita. Älä välitä tunnen muutaman pakkomielteisen miehen, toki ne on pelottavia, mutta jos tykkääminen on molemminpuolista silloin ei niinkään. Yksipuolisesti kannattaa päästää irti, koska siitä ei hyödy mitenkään. Täällä ei kannata edes ajatella mitään. Ihmiset vaan kirjoittelee! Ihmiset toimii Irl jos on jotain. Se on vain Fakta!
Ei se haittaa. Minäkin tungen itseni joka väliin kirjoittelemaan. 😅
Nainen olen itse ja mulla ne pakkomielteet ei ole sellasia, että olisi minkäänlaista hinkua tehdä mitään pahaa kohteelle. Henkistä pahaa olen tehnyt jonkin verran ja jos palstakin lasketaan, niin enemmänkin. Kadun kyllä tosi paljon niitä, koska oikeasti toivon pelkkää hyvää ihastuksen kohteelle.
Ihan sama, jatkat elämää! Jos ihastuksesi ei anna vastakaikua. Unohda ja keskityt muihin asioihin. Oikea löytyy vielä! Joskus irtipäästäminen sattuu, mutta joku päivä olet tyytyväinen!
Eli olet se katkeruutta ylitsepursuavaa mies joka esittää naista hönteissä tarinoissaan? Kaikki sinut tunnistaa paitsi pari epätoivoista maalaajaa, on raskas reki heillä vedettävänä heh heh
Ehkä sinun kannattaisi hakeutua terapiaan jotta saisit tilanteen muuttumaan.
Älkää nyt hyssykät neuvoko toisia väärin. Kun oikea astuu kuvioihin asiat muuttuu. Toinen voi saada vääriä diagnooseja.
Lue läheisriippuvasuudesta ja riippuvasuudesta ihmisuhteissa ...
Samoin persoonalisuus häiriöstä ia kakssuuntasesta ...
Koska nämä kaikki liittyy usein toisiinsa jotenkin .
Riipuvuutta pitää hoitaa riipuvuuteba .
(Kaikki riipuvuudet muistuttaa toisiaan jotenkin)
Ja se et sä havahduin ongelmaan kertoo että haluat tehdä jotakin .
Ja pyydä itselle apua ja hae ammatti apua .
Hurjasti tsemppiä asian läpikäyntiin ja ongelman selättämiseen ... sä pystyt siihen kyllä .
Eikä liity!
"Lue läheisriippuvasuudesta ja riippuvasuudesta ihmisuhteissa ...
Samoin persoonalisuus häiriöstä ia kakssuuntasesta ...
Koska nämä kaikki liittyy usein toisiinsa jotenkin ."
Ihan täyttä paskaa.
Ei tuohon mitään tuollaisia tarvita vaan yksinkertaisesti se ettei ole riittävästi kosketuspintaa toiseen sukupuoleen ja vähän sosiaalisia kohtaamisia.
Osa teistä kuvittelee heti että joku pakkomielle on sairaus.
Kiitos. Ap
Oletko aloittajamies lueskellut noista aiheista itseäsi kriittisesti katsoen?
Pakkomielteet ja addiktiot ovat normaalia osia ihmisen elämää. Kyse on siitä miten niitä oppii hallitsemaan.
Tärkein kysymys on se että jos olet jo huomannut itsessäsi että sinulle kehittyy pakkomielteinen ihastus miksi jatkat sitä jos tiedät että siinä käy sinulle lopulta huonosti? Ja onko se sen arvoista verrattuna aitoon ihmissuhteeseen?
Usein pakkomielteet ihmisiin kehittyy koska
a) henkilöllä on vain vähän sosiaalisia kohtaamisia ihmisten kanssa
b) sosiaaliset kohtaamiset ovat sellaisia joissa ei kohdata toista ihmistä siten että häneen voisi tutustua tai ihastua
c) henkilö johon kehittyy ihastusta ja pakkomielle osoittaa huomiota joka ohittaa kohdat a ja b.
Monilla muillakin se ihastus yhteen henkilöön haihtuu kun tapaa muita ihmisiä ja huomaa eroja joiden perusteella se ihastus ei olekaan niin ihmeellinen. Tietysti jos itsepintaisesti pitää kiinni ihastuksesta ja kieltää tunteet muita ihmisiä kohtaan niin se ajaa pakkomielteeseen syvemmälti.
Kiitos tästä kommentista. Tosi silmiä avaava. Juuri noinhan se on minun kohdalla. Tuntuu jo paremmalta ja selkeämmältä mieli. En jatka enää haaveilua hänestä.
OCD:n kaltaiset jutut kannattaa ajoissa työstää
Valitettavasti on vaan vaikea päästä asianmukaiseen terapiaan.
Ätmillä siis toimii jotenkuten tuo itsereflektointi ja sairaudentunto, silti ulkoistaa itsensä aina näistä omista lässyttyksistään piiloutuen naissukupuolen taakse. Se on ätmi heikkoutta ja äärimmäistä nössöyttä mutta sen taidat jo tietää itsekin
Niin- onko tämän itsensä naiseksi vaihtamisen funktio joku psyyken itsesuojelu
Juu etpä osaa tehdä pahaa et sitä.vain itse tajua en kaipaa tuollaista ihmistä
Haetko huomiota, haetko rakkautta? Pakenetko jotakin? Mitä etsit?
No tuohan on jo askel eteenpäin kun tunnistat sen itsessäsi.
Taustalla voi olla traumojakin. Käy juttelemassa jonkun kanssa.