Vadelman hävitys

Janice

Pihan perällä on vadelmapensaita (ei istutettuja), jotka ovat levinneet isolle alueelle. Ajattelin yrittää tuhota niitä Roundupin avulla (ensin sitä lehdille ja kun se on saanut vaikuttaa, pätkin vadelmat maan tasalle).

Mahtaako tämä riittää vadelman saamiseksi kokonaan pois?

4

2295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EM.

      Vadelman hävittämisestä Roundupilla minulla ei ole kokemuksia.Tekisin kuitenkin näin:Odottaisin juhannuksen seutuville ja silloin ruiskuttaisin aineen.Keväällä virtaukset ovat juurista lehtiin elikkä lehdet kasvavat edelliskesän "tuotoksilla".Kun lehti on täys alkaa ravinteiden teko seuraavaa kesää varten=virtaukset lehdistä juuriin.Silloin on torjunta-aineen ruiskutusaika.En koskisi vadelmakasvustoon tänäkesänä lainkaan.Näinhän menetellään juolavehnän ja vesakoiden osaltakin.Näkee myös samalla onko aine tehonnut.

      • Janice

        Kiitokset hyödyllisestä vinkistä siirtää Roundup-käsittelyä tuonnemmaksi. Täytyypä hävittää vadelmat ajan kanssa, jos vaikka siten saisi tehokkaampaa jälkeä aikaan.


      • hankalin
        Janice kirjoitti:

        Kiitokset hyödyllisestä vinkistä siirtää Roundup-käsittelyä tuonnemmaksi. Täytyypä hävittää vadelmat ajan kanssa, jos vaikka siten saisi tehokkaampaa jälkeä aikaan.

        eikä ne katkomalla häviä; metrisiä uusia varsia tulee muutamassa päivässä. Juurineen pitäisi saada ylös. Toivottavasti tuo ruiskutus tehoaa, pääsis vähemmällä työllä. :)


      • väiski

        minulla on myös sama ongelma vadelmien kanssa, onko kenelläkään tietoa onko roundup myrkyllinen eläimille (jos esim koiranpentu menee pureksimaan vatunoksia roundup-käsittelyn jälkeen), muutkin vadelman hävitys neuvot ovat tarpeen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4781
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3066
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1016
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      979
    Aihe