Onko kokemusta tästä akusta?

Ajattelin hommata akun kun aurinkopaneelien tuottama sähkö menee myyntiin melkein ilmaiseksi. Kun vähän katselin vaihtoehtoja niin tuli tämä vastaan https://nelinor.com/ Vaikutti heti järkevämmältä kun ei joudu itse valvoamaan sitä kokoajan ja pystyy myös lataa sitä verkosta kun hinnat ovat alhaalla niin saa hyötyä myös talviaikana.

Nyt kiinnostaa kuulla onko jollain kokemusta tämmösesta akustosta jo?
193339
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Ei ole kokemusta, mutta taloudellisesti tarkasteltuna ei ole järjen häivää.

Äänestä

Kyllä tämänkin palstan aktivoinnissa tietenkin on järkeä...

Äänestä

Jos äänettömästä varavoimasta haluaa maksaa niin ok. Sitten voi välillä myös käyttää akkusähköä kun pörssi kallista mutta ei säästöjä saa jos vertaa ilman akustoa ja vähän kalliimpi sähkö.

Äänestä
  • Itse ymmärsin että tämä ei ole backup akku vaan on-grid akku joka ostaa ja myy energiaa silloin kun on kannattavaa. ja samalla siis säilyttää ylituotantoa myöhempää käyttöä varten, niin ajattelin jos jollain on kokemusta tämmösestä laitteesta?

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Itse ymmärsin että tämä ei ole backup akku vaan on-grid akku joka ostaa ja myy energiaa silloin kun on kannattavaa. ja samalla siis säilyttää ylituotantoa myöhempää käyttöä varten, niin ajattelin jos jollain on kokemusta tämmösestä laitteesta?

    Tuotteesta ei ole kenelläkään kokemusta, koska ei ole mitenkään kannattavaa varastoida sähköä akkuun ja sitten käyttää sitä myöhemmin. Laitteistot ovat aivan miian kalliita ja sähkö halpaa, jotta tuo yhtälö olisi järkevä.
    Oletko itse yrittänyt laskea takaisinmaksuaikaa? Laske laitteiston investointi- ja käyttökustannukset niin ymmärrät miksei on-grid käytössä järjestelmistä ei ole juuri kokemuksia.

    Äänestä

Minulla on akusto (15 kWh + paneelit 8,2 kW). Ensinnäkin tarvitset invertterin, joka pystyy akustoa hyödyntämään ja ohjaamaan. Toiseksi kannattaa hankkia invertteri ja akusto samalta toimittajalta, jolloin ne ovat yhteensopivat ja vastuu ongelmatilanteissa (joita myös tulee!) on selkeä. Hankin laitteistoni paikalliselta Scan Officen tuotteita toimittavalta yrittäjältä. Se oli yrittäjälle ensimmäinen akuston asennus eivätkä he sähkömiehiä myöten ymmärtäneet akustosta juuri mitään. Scan Officen tuki oli myös haparoivaa, mutta heidän avullaan laitteisto saatiin toimimaan. Käyttöohjeet ovat erittäin huonot, vieläkin minulla tulee eteen tilanteita, joissa sormi menee suuhun. Käyttöönotto-opastus oli eritttäin kehno. Esimerkiksi laitteiston käynnistystä, sammutusta ja vuodenaikakäyttöä ei opastettu. Luulevat tietävänsä, että homma hoituu tuosta vaan, mutta eivät tiedäkään mitään. On line ohjelmistostansa on vasta poistettu asiakkaalta mahdollisuus säätää lataus- ja purkuaikoja netin kautta (paha puute minulle, kun on pörssisähkö). Invertterin ohjauksissa on hyvin, hyvin monta ajastinta akkujen lataukseen, akuston purkuun käyttöä varten ja vielä akuston purkuun verkkoon. Näihin lopulta Scan Officelta löytyi apu, kun pääsi todelliselle osaajatasolle asti. Paloturvallisuudesta ei kukaan puhunut minulle mitään. Toivon totisesti, ettei systeemissäni piile väärää asennusta enkä puuttuvan opastuksen vuoksi vahingossa tee mitään virheitä. Ehkä tuo kuvastaa sitä mikä sinullakin on edessä, kun hankit akuston. Minulla on Sofar Solar HYD 8KTL-3PH invertteri ja GTX 3000 akusto. Lokakuun pörssisähkön hinnaksi muodostui 2 c/kWh. Tiedän jo, että vuosikulutukseni puoliintuu ja uskon, että pääsen ostettavan sähkön hinnassa selvästi alle 24 kk kiinteiden hintojen ja lokakuussa olisin saanut kiinteähintaisesta sähköstä, jossa jousto (+/- 1,5 c ja silleen) 5 centin alennuksen per kWh.

Äänestä
  • Kertoisitko vielä laitteiston asennushinnan, arvioidun käyttöiän ja toteutuneen säästön.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Kertoisitko vielä laitteiston asennushinnan, arvioidun käyttöiän ja toteutuneen säästön.

    Ai ai nyt suutut paneeli uskovaiset kyselemällä liikaa

    Pajeelistut suuttuu ja väittää suo trollikissi ja häiriöksi ja palsta n häiriköinnistä

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Kertoisitko vielä laitteiston asennushinnan, arvioidun käyttöiän ja toteutuneen säästön.

    Ainakaan egologisuuten myrkkypakettiennhankinta ei liity

    Akkujen kemikaalit on ongelmajätettä ja myrkyllisiä,ja palovaarallisa

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Ainakaan egologisuuten myrkkypakettiennhankinta ei liity

    Akkujen kemikaalit on ongelmajätettä ja myrkyllisiä,ja palovaarallisa

    Ilmainen: sama kuin maksuton, vai onko sittenkään?
    Vaikka yleensä ilmainen tarkoittaa samaa kuin maksuton, sanat eivät ole täysiä synonyymeja. Ilmainen tarkoittaa myös ’ilman vaivan­näköä saatu’. Lisäksi väitetään usein, että esimerkiksi maksuton koulutus ei ole ilmaista, koska joku (veron­maksaja) sen kuitenkin maksaa. Tässä siis pyritään lähinnä esittämään poliittisia ajatuksia erään­laisella sana­pelillä.

    Kielitoimiston sanakirja selittää ilmainen-sanaa kahtalaisesti: ”maksuton, vapaa; ilman vaivan­näköä saatu”. Ensin mainittu, paljon tavallisempi merkitys tarkoittaa, että jostakin ei tarvitse maksaa mitään. Sana­kirjan esimerkit siitä ovat Ilmainen pääsy­lippu, matka, lääkärin­hoito. Toisesta merkityksestä esimerkkinä on Joukkue sai miltei ilmaisen voiton. Toinen merkitys lienee myöhä­syntyisempi ja selittynee sillä, että siinäkin on kyse maksuttomuudesta, mutta maksuksi ajatellaan vaivan­näkö. Suomen murteiden sana­kirjan kuvaus ilmainen-sanasta esittää useita merkityksiä, mutta useimmille yhteistä on maksuttomuus. Mukana on kyllä myös merkitys ’jotakin vailla tai ilman oleva’, mutta ei merkitystä ’ilman vaivan­näköä saatava’.

    Sanakirjassa on myös selitys, jonka mukaan ilmainen esiintyy myös yhdys­sanojen jälki­osana, esimerkkeinä Kuiva-, raskas­ilmainen. Kyse on kuitenkin ilma-sanan johdoksesta, tai oikeammin sellaiseen sana­liittoon kuin kuiva ilma on liitetty johdin -inen ja kokonaisuudesta on tehty yhdys­sana.

    Sanojen ilmainen ja maksuton käytössä on kyllä eroja. Joissakin yhteyksissä voi käyttää kumpaa tahansa, joissakin taas vain toinen saattaa tuntua sopivalta. Ilmainen sisäänpääsy tuntunee useimmista sopivammalta ilmaukselta kuin maksuton sisäänpääsy, kun taas maksuton oikeuden­käynti on laki­kielen termi, joten ilmainen oikeuden­käynti ei tunnu sopivalta. Toisaalta ilmainen koulutus ja maksuton koulutus ovat molemmat käytössä olevia ilmauksia.

    Muun muassa ilmaisesta koulutuksesta tai ilmaisesta joukko­liikenteestä puhumista on kuitenkin paheksuttu. Esimerkiksi Kansallis­gallerian pää­johtajan blogi­kirjoitus Mikään ei ole ilmaista, mutta jokin on maksutonta (7.12.2021) esittää:

    Rahoituksesta käyty keskustelu osoitti kaikille selkeästi sen, että kulttuuri on arvokasta, mutta ei ilmaista. Tämän vuoksi on tärkeää, että kulttuuri­toimijat, Kansallis­galleria niiden mukana, korvaa ”ilmainen” sanan ”maksuttomalla” tilanteissa, joissa asiakas ei suoraan maksa saamastaan palvelusta.
    Tässä viitataan siihen, että palvelut pitää kuitenkin rahoittaa jollakin tavalla, kuten valtion avustuksilla. Halulle kieltää ilmainen-sana voidaan ajatella kahden­laisia motiiveja:

    Koska ilmainen tarkoittaa myös ’ilman vaivan­näköä saatu’, puheen ilmaisista palveluista (tai tuotteista) ajatellaan johtavan harhaan. Palvelut (ja tuotteet) pitää kuitenkin tuottaa, eivätkä ne ole ilmaisia siinä mielessä kuin esimerkiksi ilma ja auringon­paiste.
    Sanan ilmainen voidaan ajatella häivyttävän myös maksamisen kokonaan pois, vaikka todellisuudessa kuitenkin joku maksaa, useimmiten viime kädessä veron­maksaja.
    On kyseenalaista, onko mikään ilmaista siinä ehdottomassa mielessä, että kenenkään ei tarvitse nähdä mitään vaivaa sen tuottamiseksi eikä millään tavoin maksaa siitä mitään. Usein sanotaan, että ilma olisi sellaista, mutta saatetaan tehdä paljonkin työtä, jotta saadaan käyttöön sopivaa ilmaa ilmastoinnilla, puhdistuksella tai muuten. Auringon­paisteesta sinänsä ei tarvitse maksaa, mutta aurinkoon pääseminen voi vaatia ponnistuksia ja rahaakin.

    Suomen etymo­logisen sanakirjan mukaan ilman ja ilmainen ovat sanan ilma johdoksia. Muodostuksen kannalta tämä näyttää ilmeiseltä, mutta merkityksen kannalta asia on epäselvä. Alkujaan ehkä ilman on viitannut jonkin puuttumiseen niin, että tilalla on ilmaa. Sana ilmainen on ehkä merkityksen kannalta ilman-sanaan pikemminkin kuin suoraan ilma-sanaan liittyvä, suunnilleen ’ilman rahaa t. vaivannäköä saatava’.

    Ainakin on selvää, että ihmisten tuottamat tavarat ja palvelut eivät koskaan ole mainitussa ehdottomassa mielessä ilmaisia, vaikka ne voivat hyvinkin olla maksuttomia eli ilmaisia sanan tavallisessa merkityksessä. Siksi sellaiset teesit kuin ”kouluruoka on maksutonta, mutta ei ilmaista” ovat tehoton tapa esittää sellaisia sinänsä oikeita ajatuksia kuin että maksuttomien asioiden tuottaminen vaatii yleensä rahaa ja vaivaa. Koska ilmainen ja maksuton ovat yleis­kielessä aika lailla samaa tarkoittavia, yritys määritellä niille ero ja käyttää tätä eroa argumenttina jollekin tuskin vaikuttaa paljoakaan.

    Kirjoitettu 23.10.2024.
    Tämä sivu kuuluu koosteeseen Kirjoituksia suomen sanoista.

    Äänestä

Älkää vaan ostako nelinorilta yhtään mitään! Ihan huijariyritys koko firma nm. olin siellä ennen töissä itse

Äänestä

Olen ihan samaa mieltä

Äänestä

Ostin akun 7 kWh.akku asennettiin toukokuun lopussa /24 ei vieläkään toimi

Äänestä

nelinor akku pitää kovempaa ääntä kuin pölynimuri. Lisäksi siinä ei ole minkäänlaisia asetuksia vaan muutama valmis profiili, jotka eivät toimi sähkölaskua alentavasti.

Äänestä

No onpa outoo kerotko lisää kinnostaa ja saadaan tietoo

Äänestä

Onkohan muissa akuissa sama kun paneeleista että ovat puoli vuotta aivan hyödyttömiä

Äänestä

Yemustanboit myös tilata akkuja

Tilaat vaan riittävän määrän jotta rinnan kytkettynä muodostuu tarvittava kapasiteetin

Jos haluut leikkii oattetileikkejä

Asiantuntija

Äänestä
  • Seron ja sen myymät "älyakut" on reservimarkkinoille on täyttä huijausta. Purkaa varaustaan täysillä, kun sähkön hinta on nousussa ja on tyhjä kun hinta on huipussaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ajattelin hommata akun kun aurinkopaneelien tuottama sähkö menee myyntiin melkein ilmaiseksi. Kun vähän katselin vaihtoehtoja niin tuli tämä vastaan https://nelinor.com/ Vaikutti heti järkevämmältä kun ei joudu itse valvoamaan sitä kokoajan ja pystyy myös lataa sitä verkosta kun hinnat ovat alhaalla niin saa hyötyä myös talviaikana.

Nyt kiinnostaa kuulla onko jollain kokemusta tämmösesta akustosta jo?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu