Tämän ei pitäisi olla kenellekään sellaiselle epäselvää, joka on allalla työskennellyt. Yli 50-vuotiaan voi olla erittäin vaikeaa saada jopa sijaisuuksia verrattuna parikymmentä vuotta nuorempiin.
Toinen asia on se, että iäkkäämpiä siistitään WhatsApp listoilta erilaisin tekosyin tai heidän numeronsa saatetaan laittaa estolistalle.
Kysymys on nyt vain siitä, mitä aiomme tehdä asialle tai mitä opetusministeriö ja hallitus tekevät? He eivät aio tehdä yhtään mitään! Suomi on ikäsyrjinnnässä läntisen maailman häpeäpilkku. Asiat lakaistaan hiljaa maton alle, pois ihmisten silmistä ja iäkkäämmät opettajat jätetään tylysti huomioitta. Suomessa on vuosikymmnet totuttu itsesensuuriin ja hiljaisuudella asioiden hiljentämiseen.
Opetusalalla on huomattavaa ikäsyrjintää
6
418
Vastaukset
- Anonyymi
On todella hiljaista. Osui ja upposi.
- Anonyymi
On aika erikoista, että vallitsee näin syvä hiljaisuus.
- Anonyymi
mitä vanhempi kielten opettaja sitä parempi. Ero nuorempiin on huomattava.
- Anonyymi
mitä paremman näköinen opettaja sitä paremmin oppilaat oppivat.
Vanha ja rupsahtanut maikka vie oppimishalut ja innon tulla kouluun. - Anonyymi
Mistä tällaisen whatsapp ryhmän voi löytää, tietyltä paikkakunnalta? Kertokaas
- Anonyymi
Ongelmana ei ole ikä, vaan kokemus. Kun opetusalan työkokemusta kertyy peruskoulussa yli 15 vuotta, niin palkka on jo 20 % enemmän kuin aloittelevalta. Tähän vielä viisi vuotta kokemusta, niin ollaan jo 28 %:ssa.
Aloittelevan opettajan palkkaamisella tulee siis merkittävät palkkasäästöt. Määräaikaiseen tai vakituiseen virkaan voi valita ihan vapaasti sopivimman, ei siinä tarvitse valita kokeneinta. Kaikki tämä tapahtuu laillisesti ja ammattiliiton tietäessä tilanteen. Näillä mennään ja nuoret saavat parhaan mahdollisen opetuksen - tai ainakin halvimman mahdollisen. Opettajan kannattaa siis pitää kiinni vakituisesta virasta ja jämähtää samaan paikkaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️672545Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1892238Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.1312202Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.482147Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣331895Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1941677Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2211546Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod171501Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬261295Hallitus haluaa sossuhuijjarit esiin tutkimalla ihmisten pankkitilejä
Kuristusote vätkylöiden palleista kiristyy! 😆 Hallitus suunnittelee laajentaa Kelan tiedonsaantioikeutta sosiaaliturva2191131