Opetusalalla on huomattavaa ikäsyrjintää

Anonyymi-ap

Tämän ei pitäisi olla kenellekään sellaiselle epäselvää, joka on allalla työskennellyt. Yli 50-vuotiaan voi olla erittäin vaikeaa saada jopa sijaisuuksia verrattuna parikymmentä vuotta nuorempiin.

Toinen asia on se, että iäkkäämpiä siistitään WhatsApp listoilta erilaisin tekosyin tai heidän numeronsa saatetaan laittaa estolistalle.

Kysymys on nyt vain siitä, mitä aiomme tehdä asialle tai mitä opetusministeriö ja hallitus tekevät? He eivät aio tehdä yhtään mitään! Suomi on ikäsyrjinnnässä läntisen maailman häpeäpilkku. Asiat lakaistaan hiljaa maton alle, pois ihmisten silmistä ja iäkkäämmät opettajat jätetään tylysti huomioitta. Suomessa on vuosikymmnet totuttu itsesensuuriin ja hiljaisuudella asioiden hiljentämiseen.

6

450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On todella hiljaista. Osui ja upposi.

    • Anonyymi

      On aika erikoista, että vallitsee näin syvä hiljaisuus.

    • Anonyymi

      mitä vanhempi kielten opettaja sitä parempi. Ero nuorempiin on huomattava.

    • Anonyymi

      mitä paremman näköinen opettaja sitä paremmin oppilaat oppivat.
      Vanha ja rupsahtanut maikka vie oppimishalut ja innon tulla kouluun.

    • Anonyymi

      Mistä tällaisen whatsapp ryhmän voi löytää, tietyltä paikkakunnalta? Kertokaas

    • Anonyymi

      Ongelmana ei ole ikä, vaan kokemus. Kun opetusalan työkokemusta kertyy peruskoulussa yli 15 vuotta, niin palkka on jo 20 % enemmän kuin aloittelevalta. Tähän vielä viisi vuotta kokemusta, niin ollaan jo 28 %:ssa.

      Aloittelevan opettajan palkkaamisella tulee siis merkittävät palkkasäästöt. Määräaikaiseen tai vakituiseen virkaan voi valita ihan vapaasti sopivimman, ei siinä tarvitse valita kokeneinta. Kaikki tämä tapahtuu laillisesti ja ammattiliiton tietäessä tilanteen. Näillä mennään ja nuoret saavat parhaan mahdollisen opetuksen - tai ainakin halvimman mahdollisen. Opettajan kannattaa siis pitää kiinni vakituisesta virasta ja jämähtää samaan paikkaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      55
      3763
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      32
      2179
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2074
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1721
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1542
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1482
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      79
      1443
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      1172
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1133
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1115
    Aihe