Kylläpä nämä nykyajan kitkarenkaat ovat ihan toista maata kuin mitä ne olivat vielä 10 vuotta sitten.
Nastarenkailijan autoa piti auttaa työntämällä mikä oli vaikeaa noin kiillottuneessa paikassa. Kengätkin lipsuivat. Nastat kyllä raapivat miljoona naarmua jäiseen polanteeseen, mutta mitään pitoa ei ollut. :OTuon jälkeen pääsin samassa mäessä liikkeelle ilman ongelmia. Minulla on nykyajan kitkarenkaat. On niissä mieletön se pito.
Nastarengas kun ruopaisee jäällä, nastojen kohdalle syntyy urat eivätkä nastat enään sen jälkeen osu jäähän. Kun jääpitoa ei ole rakennettu nastarenkaan kumiinkaan, ollaan tuossa vaiheessa pulassa.
Nastarenkailija jäi polanteiseen ylämäkeen sutimaan. Pääsin kitkarenkailla ongelmitta liikkeelle.
5
294
Vastaukset
- Anonyymi
Todellisuudessa nastarenkaista ollaan viety kokoajan nastojen etua kun määräykset on keventäneet ja pienentäneet niitä reilusti. Toisaalta kitkarengas on kehittynyt kokoajan lisää.
Onneksi on hyviä ja laadukkaita kitkarenkaita ja niillä olen ajellut jo vuosia, enkä palaa koskaan nastoihin. Suurin osa talvea ajetaan kuitenkin paljailla teillä ja sellaista liukasta on todella harvoin jossa nastoista saa etua. - Anonyymi
Fiksu kitkarenkailla ajava ei joudu sellaiseen tilanteeseen, mistä taiva nastarenkailla ajava selviytyy.
- Anonyymi
Nastarenkaiden pitokyky liukkailla teillä on ylivoimainen. Tämä on ammattilaisten tekemien testivertailujen yksiselitteinen fakta ja ollut niin kauan kuin testejä on tehty. Yhtään testiä ei ole julkaistu, jossa tuota tulosta olisi voitu kyseenalaistaa, saati kumota.
Tietysti jos jaluas syystä tai toisesta vertailla huippukitkarenkaita vs tuntemattomien valmistajien halpisnastarrnkaita, niin ylivoimaa ei enää tietenkään ole. Näin tehden tietysti voi pettää itseään ja saada haluamansa vertailutulos omaa pinttymäänsä tukemaan.
Tuollaiset aloittajan lapselliset kirjoitukset lienevät lähinnä provoja ja kirjoitettu vahvistamaan omaa uskoaan. No eipä siitä mitään haittaakaan ole, jos usko tarvitsee säännöllisesi vahvistamista tuolla tapaa.- Anonyymi
Moottorilehtihän yeki vertailun täysin tuntemattomien aasialaisten halpisnastsrenkaiden, joista vielä yksi oli sellainen jota ei edes saanut myydä Suomessa ja parhaiden tunnettujen valmistajien laatukitkojen välillä.
No kokonaistulos oli tietty selvä, ainoa testiolosuhde, jossa yksi halpisnasta pärjäsi laatukitkoja paremmin oli liukas jää.
- Anonyymi
Eikö ap tiedä että nasta ei saa pitoa kiillottuneesta polanteesta, koska polanne on paljon pehmeämpää kuin jää. Nasta menee siitä kuin "veitsi" läpi.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai908546Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424748Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414421Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit462623Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.991500- 401306
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441256Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641162Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391160Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671100