Miten siili pärjää paksussa lumessa?

Anonyymi-ap

Pirkanmaalle ryöpsähti tiistaina lokakuun viimeisenä päivänä 20-30cm paksuinen painava märkä räntälumikerros. Vielä edellisenä päivänä juoksenteli siilit syömässä heille tarjottuja aterioita. Keskiviikkona tuki yhtä märkää lunta vielä lisää. Miten siilit selviävät? Osaavatko ne hakeutua oikeantyyppiseen suojaan ajoissa, Keskiviikkoaamuna ruuat olivat koskemattomia. luonnollisesti. Mutta missä ovat siilit nyt, ? Ovatko talvipesät olleet valmiina ottaen huomioon näin voimakkaat säämuutokset? Jos ei niin miten kauan siili elää paksun märän lumen alla?

3

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siilien ruokintaohjeistuksessa sanotaan, että syysruokintaa tulee jatkaa niin kauan kuin ruoka kelpaa. Siilillä ei ole syysaikataulua eikä suoranaista pakkasrajaa, vaan siilit menevät horrokseen oman biologisen toiminnan ansiosta "unihormoonin". Urokset jo aikaisina ja naaraat voivat vipeltää vielä marraskuussakin, jos eivät ole saaneet riittävää rasvakerrosta ja jos niillä on ollut poikasia.

      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        😋 ­­N­­y­m­­­f­­o­m­a­a­n­­­i -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      243
      4629
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      76
      3065
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2473
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    5. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1753
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      80
      1456
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1285
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      948
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe