Onko kellä ollut? Oireet? Kova kipu ja kuume vielä krapula.
Haimatulehdus?
Anonyymi-ap
20699
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Jos edes epäilet haimatulehdusta niin heti varaamaan aikaa lääkärille eikä YHTÄÄN alkoholia ennen kuin asia on tutkittu!
Jos on tosi huono vointi, niin ehkä aihetta päivystykselliseen hoitoon.
Ainakin soitto johonkin akuuttinumeroon.
Eräällä tänne kirjoittavalla oli närästys mihin olisi auttanut ihan kaupasta löytyvä ruokasooda tai Samarin, mutta hän paniikissa soitti 112 ja tuhlasi ison summan veronmaksajien rahoja.
Yleensä juuri noin, mutta poikkeuksiakin on. Toki närästyskin voi olla kiduttava, mutta on hiukan ylempänä ja aaltoileva. Akuutti haimatulehdus ei lakkaa hetkeksikään ja on todellista kidutusta.
Kyllä sen pystyy erottamaan melko pian.
Lisää viinaa koneeseen vaan.
Påä pehmenee yleensä ennemmin kuin kroppa.
Oletko juonut pitkään, vuosia? Juotko yleensä todella rankasti?
Onko nyt pitkä putki takana?
Ei se haimatulehdus ihan kertakännistä tule...
Se voi tulla myös kertakännistä.
Itselläni tuli kerran, kun olin juonut yhden illan, seuraavan päivän olin juomatta ja illalla aloin ottaa uudestaan, ja poks, tulehdus tuli.
Kovasti kyllä sairaalassa kyselivät, onko pitkä putki takana, vastasin että ei ole kuin alkoi vasta toinen ilta.
Eivät ilmeisesti uskoneet, enkä jaksanut toistaa samaa uudestaan ja uudestaan. Päätin, että ajatelkoot, mitä ajattelevat, jos eivät kerran usko.
Eikä tosiaankaan ollut mitään putkea. takana.
Yleensä haimatulehduksen syy on pitkäaikainen alkoholin käyttö ja ryyppyputki.
Sinulla voi olla jokin muu syy tulehdukseen, jonka sitten runsas alkoholin käyttö laukaisi. Onko sitä edes selvitetty?
Ei silloin mitään selvitetty.
Tulehduksesta on jo yli kymmenen vuotta aikaa.
Nyt on näkynyt kuvissa jotain osittaista atrofiaa ( surkastumista ) haimassa.
Vaan eipä ole siihenkään mitään selvyyttä tullut, olen kyllä yrittänyt lääkärille puhua, mutta...
Elastaasi ja amylaasi ovat kunnossa, niin sanovat kaiken olevan ok.
Siihen tämä on nykyään mennyt.
Jos ei ole akuutti hengenlähtö lähellä, mitään ei viitsitä edes selvittää. Ei lääkäreillä tunnu olevan mitään kiinnostusta...
" Yleensä haimatulehduksen syy on pitkäaikainen alkoholin käyttö ja ryyppyputki. "
-täytyy vain toivoa alkoholin uhrille, että toi tulisi ENSIMMÄISENÄ, sillä silloin olisi ihminen vielä pelastettavissa.
Pahinta ihmisen kannalta on se, että tosi kivulias akuutti haimatulehdus iskee vasta sen jälkeen, kun kaikki muut sisäelimet ovat jo varttia vaille tuhottu, pumppua myöten.
Herääminen on silloin jo liian myöhäistä, MUTTA jos se tulisikin ensimmäisenä, se kyllä herättäisi aloittelevan alkoholistin.
-Yksi teoria
Juurikin näin.
Itseä ja läheisiä vierellä toki kiinnostaisi vielä suhteellisen normaali elämä ja eläminen, mutta eipä se mitään herkkua ole todella huonossa kunnossa.
Läheiset ja tuttavatkaan eivät voi kuin ihmetellä nykypäivän terveydenhuoltoa.
Monet kyselevät, eivätkö lääkärit tee mitään, eivätkö he välitä mistään mitään.
Siihen on tosi vaikeaa antaa mitään vastausta.
Joskus tulee mietittyä, että se hengenlähtö voisikin olla helpotus...
Vaikka enemmän kyllä edelleen elämä kiinnostaa.
Kun tuntee ja tietää suuren määrän ihmisiä eri ikä- ja yhteiskuntaluokista, niin aika suurta on vaihtelu terveydenhuollon suhteen. Usein tulee hämmästeltyä puolin ja toisin.
On se monille tullut, ennen kuin mikään muu sisuskalu on pettänyt.
Valitettavaa sekin, ettei kaikki aina herää siinäkään vaiheessa.
Totta.
Mutta kansanterveydellisestä näkökulmasta se olisi edullisinta, että se tulisi ensimmäisenä, eikä vasta viimeisimpänä, kun kaikki sisuskalut jo tuhottu.
On ollut haimatulehdus, mutta ei johtunut juopottelusta. Tosi kipeä olin. Ensin vietiin ambulanssilla päivystävään terveyskeskukseen ja sieltä sairaalaan. Muutama päivä meni sairaalassa. Tapaukseni oli lievä. Haimatulehdukseen myös kuollaan.
Jos sinulla on ankaria kipuja ylävatsalla, kyseessä saattaa olla haimatulehdus.
Ei mutta maksa on ihan kovana ja paisunu
Usein maksakirroosi aiheuttaa maksan kovettumisen ja suurentumisen.
Haimatulehdus voi tulla, vaikka ei käyttäisi lainkaan alkoholia, myös maksatulehdus voi tulla.
Ei ole mukavaa lääkärissä, kun pidetään ihan juoppona sairastumisen takia, vaikkei olisi juonutkaan.
Haimatulehdus vaatii voimasta nesteytystä tiputuksessa sairaaolosuhteissa.