Vanhassa Win7-koneessa on vain VGA ...

Anonyymi-ap

... ja näytössä ei niin ostin VGA to HDMI-jutskan (kuva alla) mutta nyt kone ei näytä ymmärtävän että näyttö on 1920x1080. Jokin aika sitten koneeseen oli kytketty näyttö jossa oli VGA niin silloin pelitti normaalisti. Mikä mättää. Asetuksiin ei edes tule tuota Full HD vaihtoehtoa ja kohdassa "Näyttö" lukee "Yleinen ei-PnP-näyttölaite kun pitäisi olla näytön nimi ym. Jotenkin tuntuu siltä että ongelma on tuossa erikoisessa kytkennässä.

https://karkkainen.com/verkkokauppa/delock-62597-vga-hdmi-sovitin
https://aijaa.com/XtrD4j
https://aijaa.com/edB5oc

6

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nämä on vähän ongelmallisia tutkittavia. Näitä pitää tutkia sillä tavoin, että poissulkee yhden asian kerrallaan. Eli kokeilee tuota sovitinta jossain toisessa koneessa. En muista vga:n aikoihin, että noin suurta resoluutiota olisi ollut monella käytössä. 1920x1080 hd oli litteissä näytöissä käytössä. Vga:n kanssa käytettiin yleisimmin 800x600 tai 1024x768 crt-näyttöjä. Tutki jollain ohjelmalla mitä edid-tietoa näyttö lähettää. Jos et saa tietoja luettua niin kokeille toisella hdmi-kaapelilla. Tuo vika voi johtua myös tuosta sovittimesta, ne tukee yleisimpiä laitteita esim. televisio. Myös riittämätön usb-virta voi aiheuttaa tuon, eli kokeile toisella puhelimenlaturilla.

      • Anonyymi

        😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

        💋 ­­­N­y­­m­­f­o­m­­­a­­a­­­n­i -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


      • Anonyymi

        NORMI WINKURAA!


    • Anonyymi

      Katso mitä resoluutioita näytönohjain tukee.

    • Anonyymi

      Nuo 1600x1200 tilasta ylöspäin on olleet vähän hankalia digitaalisena siirtää eli johdon laatukin voi tässä vaikuttaa. 1600x1200x60 > 115MHz ja 1920x1080 > 124MHz. Voi loppua kaapelista ominaisuudet kesken.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      42
      3394
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1984
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1729
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1527
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1508
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      9
      1391
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1377
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1227
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1125
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1102
    Aihe