"Hajoita ja hallitse"

Hallituksen toimet tähtäävät kansan kahtiajakoon ja sehän on ollut persujenkin
päämäärä. Populismi perustuu kansan kahtiajakoon. Kahtiajako sai lisävoimaa kokoomuksesta. Kokoomus haluaa voimistaa luokkajakoa.
"Hajoita ja hallitse" on hallituksen menetelmä.
Hallitus on "jalostanut" siitä uuden version: "Hajoita ja hallitse köyhdyttämällä"
64668
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 64

Vanhimmat

Hallitus on vahingollinen Suomelle. Suomi ei kaipaa tällaista
vastakkainasettelua vaan hallitusta, joka yhtenäistää kansaa.
PS haluaa romuttaa yhteiskuntarauhan ja on saanut tukijan
Kokoomuksesta. Ne ovat kaksi ei-isänmaallista puoluetta.
Niitten ahneus menee isänmaan ohi.

Äänestä

Maailmanpoliittinen tilanne on kireä ja vaarallinen joten nyt vaaditaan myös Suomessa todellista johtajuutta pääministeriltäkin, mutta pääministeri
on ihan "pihalla". Tärkeintä ulkomailla on selfie.

Äänestä
  • 21.38
    Erehdyt.
    Määräily ei ole demokratiaa.
    50-luvun kansakoulu oli sitä täynnä, tai joutui kellon alle häpeämään tai sai karttakepistä.
    Hallitus käyttäytyy kuin jokin traumatisoitunut lauma.
    Beng

    Äänestä

Halla-ahonäänestäjä44 ja muut persut kipuilevat SDP suosion takia.

Äänestä

Minä Riikka X lupaan ja vannon kaikkivaltiaan ja kaikkitietävän Jumalan edessä (vakuutan kunniani ja omantuntoni kautta), että minä en virassani noudata perustuslakeja enkä muita lakeja enkä toimi oikeudenmukaisesti ja puolueettomasti
vaan rikkaitten parhaaksi.

Näin kai se mielessään sen ajatteli ?
Samoin kuin kollegansakin käsi raamatulla.

Äänestä

Kyllä demlkratioilla on ylevämmät tavoitteet. Jumalalliset ymmärtää olla istumatta niihin pöytiin. Ja penkeille. Ei se voi olla niin vaikeaa.

Äänestä

Immospurralle demokratia on tuntematon asia.

Äänestä

Persuhallitus on epäisänmaallisin hallitus koskaan.

Äänestä

Outoa, että PS näkee isänmaansa ihanteen natsi-Saksana.

Äänestä

Ovatko nämä hajota ja hallitse ym herjat putinistitrollien kirjoituksia? Se pikkuäijä myrkyttää demokratioita ympäri maailmaa. Kenties makselee palkkioita tämänkin vanhojen akkojen ja ukkojen pahasisuisista kirjoituksista. Tohtori Honkasalo kävi pitämässä arabinatsien rähinöissä puheen hamaslaisten puolustamiseksi. Jotta sillä lailla, keitähän uusnatsit ovatkaan? Kertokaa viherpunikit, demarit? Rasistit?

Äänestä

EU:n äärioikeisto tukee Putinia.

Äänestä

Orpon ja Purran hallitusohjelma on suoraan EK:n kynästä. Tarkoituksena tuhota AY saadakseen orjamarkkinat töissä oleville. Eli palkkojen minimointi.

Lisäksi Orpo Purran hallitus haluaa siirtää köyhien elämisen mshdollistamat rahat rikkaiden ja yritysten verovähennyksiin. Hyvinvointivaltio menetetään, mutta siitä Orpo ja Purra vähät välittää.

Äänestä
  • Kuinka kauan tämä hallitus saa huseerata ja jos se on pystyssä täyden vaalikauden
    missä tilassa Suomi on sen päätyttyä ? Kun jo alku on näin karmea hirvittää.

    Äänestä

Palestiinan puolta on pidettävä, kukaan ei puolusta hamasta.

Äänestä
  • Persut on ilmeisesti palestiinalaisten puolta, koska Israelin puolta ne eivät
    ainakaan ole.
    Äärioikeisto koko EU.ssa vihaa juutalaisia.
    Suomessakin se on käynyt ilmeiseksi.
    Halla-aho pitää holokaustia holohölönä ja natsien kuutta miljoonaa uhria "luukasoina",
    joita ei kannata muistella ja Rydman (PS) on todennut:
    "Me natsit ei oikein pidetä jutskuista".

    Äänestä

Onko Suomessa tapahtunut viime vuosina mitään negatiivista, josta ei syytettäisi persuja. Kuitenkin persut ovat olleet oikeassa lähes kaikissa esille tuomissaan yhteiskuntamme ongelma-asioissa. Toivottavasti nykyinen hallitus putsaa tarvittaessa tämän negatiivisen porukan hallintomme keski- ja yläkerroksesta, koska tämä vastustaa kaikkia pakollisia korjauksia. Näin maamme saa taas ilmaa ja pystyy kasvamaan ja kehittymään.

Äänestä
  • Perussuomalaisilla on ongelma jokaiseen ratkaisuun mutta ei ratkaisua yhteenkään ongelmaan.

    Äänestä

Missä persut olleet oikeassa niin että se on hyödyttänyt suomen taloutta ja hyvinvointia en todellakaan huomaa.
Grönroos persuista yrittää kumota suomen uutisten tämän päivän julkaisussa työperäisen maahanmuuton hyödyistä. Se on selvä ettei kaikki työ ole yhtä hyödyllistä, yhteiskunnassa on paljon työtä jota ilman jäisi monet tehtävät tekemättä, paljon tehtäviä jotka ei kelpaa suomalaisille.
Sitten vielä perusuomalaiset esittää aina ovelasti että syntyy kuva he just ovat oikeassa, joku toinen taho esittää syntyy päinvastainen kuva.
Perussuomalaiset ei koskaan esitä ettei suomi ei tule toimeen ilman työperäistä maahanmuuttoa.
Lyhyt näköistä, nytkin uutisissa suomen syntyvyys laskenut 5 % viime vuodesta, edellisenä vuotena se oli 9 %, kun tarkastelee pitemmällä aikavälillä lopputulos on erittäin huolestuttava.

https://www.suomenuutiset.fi/suomen-perustan-toiminnanjohtaja-tyrmaa-hesarin-kuukausiliitteen-maahanmuuttoluvut-maahanmuutolla-ei-voi-ratkaista-ikarakennemuutoksen-aiheuttamaa-kestavyysvajetta/

Äänestä

""Se on selvä ettei kaikki työ ole yhtä hyödyllistä, yhteiskunnassa on paljon työtä jota ilman jäisi monet tehtävät tekemättä, paljon tehtäviä jotka ei kelpaa suomalaisille.""

ET YMMÄRRÄ LUKEMAASI
PALKKA EI RIITÄ PIENIPALKKAISEN MATUN VUOKRAAN EI ELÄMISEEN VAAN HÄN JA HÄNEN PERHEENSÄ ELÄÄ SOSIAALTUELLA ja siksi yhteiskunnan on veroissa kustanneava osaamattomien työ kun ne lisäksi tuovat perheensä ja vanhempansa sairaanhoitoon

eli fakta

""Tilastot kertovat, että vain harvalla muuttajaryhmällä tämä vaikutus on positiivinen, eli harvan ryhmän keskimääräinen edustaja maksaa enemmän veroja kuin aiheuttaa yhteiskunnalle kuluja.

Erityisen negatiiviset vaikutukset ovat monilla Euroopan ulkopuolelta tulevilla muuttajaryhmillä eikä keskiverto länsimainenkaan muuttaja pääse kuin suunnilleen neutraaliin vaikutukseen, vaikka joidenkin kansallisuuksien vaikutus yltääkin positiiviselle puolelle, Grönroos kirjoittaa.""

Äänestä

Lopetetaan kaikenlainen työvoiman tuonti, yrittäjät laittakaa pillit pussiin.

Äänestä
  • mitkä yrittttäjätt

    no joku wolttipaska

    NOKIA irtisanoo 14 000 + ukkoa metsäteollisuus myös ja niin edelleen

    Äänestä

  • NOkia ei ota kehitysmaalaisia
    Nokia ei ota edes osaajia
    14 000 irtisanotaan

    Wolt tarvitsee alipalkattuja joiden vuokrat ja sairaskulut ja ... kaikki oleellinen maksetaan
    veroraoilla sossun kelan kautta ja perhe tietenkin

    Äänestä

Pertikki ei tunne taustoja yhtään


VAIN SAKSALAISET TUOVA LISÄARVOA SUOMEEN MAAHANMUUTAJARYHMISSÄ JA NIITÄ TULEE TODELLA VÄHÄN TÄNNE LÄHINNÄ AVIOLIITTOJEN KAUTTA

KEHITYSMAALAISTEN TYÖN VAIKUTUS TALOUDELLE ON TODELLA NEGATIIVINEN

""Kymmenen suurimman maahanmuuttajaryhmän joukosta ainoastaan saksalaiset maksavat veroja enemmän kuin käyttävät julkisia palveluita ja saavat tulonsiirtoja – eli parantavat kestävyysvajetta.

Tällä hetkellä suurimpiin tulijaryhmiin lukeutuvilla irakilaisilla ja somaleilla on taas kymmenen suurimman maahanmuuttajaryhmän joukosta kaikista negatiivisimmat vaikutukset julkiselle taloudelle.

Keskimääräinen työikäinen Irakissa tai Somaliassa syntynyt henkilö aiheuttaa vuodessa julkiselle taloudelle noin 13 – 14 000 euron negatiivisen vaikutuksen.""

https://www.suomenperusta.fi/ajatus/maahanmuutto-ja-kestavyysvaje/

Äänestä
  • sosdemmulkeriassa sossussa istuvat sekä ay-pamppujen ohjailemat ansiosidonnaisella loisivat kuin tänne mukatyöperäisinä tulleet kehitysmaalaiset jotka oikeuden
    saatuaan kuten kansalaisuuden

    menevät hekin sossuun istumaan kuten muutkin sosdempamppujen valmenamat losijat

    Äänestä

  • Sinulla tuntuu olevan kiirettä, että ennätät laittaa tämän kommenttisi jokaiselle palstalle.

    Äänestä

Persulandiassa ei kukaan tee töitä, matu tulee ja vie viimeisen työn eikä persulle jää mitään tekemistä.

Äänestä

ULKOMAINEN HALPATYÖVOIMA TULEE KALLIIKSI
Hyötyvät: halvempaa työvoimaa saavat yritykset sekä muuttajat itse.
Häviävät: kotimaiset matalapalkka-alojen työntekijät sekä Suomen julkinen talous.

https://www.youtube.com/watch?v=n0oHXURi0cE#t=720


Maahanmuutolla on julkisen talouden vaikutusten lisäksi vaikutuksia muun muassa työmarkkinoihin. Suomen Perustan tutkija Samuli Salmisen käsittelee EU:n ulkopuolelta tulevaa halpatyövoimaa ja siihen liittyviä ilmiöitä raportissa Kuinka kalliiksi halpatyövoima tulee? – Ulkomaisen työvoiman saatavuusharkinta, työmarkkinat ja julkinen talous

Keskeisimpien tulosten esite saatavuusharkinnasta ja ulkomaisesta halpatyövoimasta:

Kuinka kalliiksi ulkomainen halpatyövoima tulee

”Halpatyövoimaraportin” keskeisimmät tulokset:
Raportissa nostetaan esiin, että matalapalkka-alojen työperäisestä maahanmuutosta:

Hyötyvät: halvempaa työvoimaa saavat yritykset sekä muuttajat itse.
Häviävät: kotimaiset matalapalkka-alojen työntekijät sekä Suomen julkinen talous.

Kotimaiset matalalapalkka-alojen työntekijät häviäjinä. Häviäjiksi ulkomaisen halpatyövoiman muutossa jäävät kotimaiset matalapalkka-alojen työntekijät, joiden palkkoihin ulkomaisella halpatyövoimalla on negatiivinen vaikutus. Ulkomainen halpatyövoima on valmis tekemään työtä suomalaisia matalammilla palkoilla ja heikommilla työehdoilla.

Suomen julkinen talous häviäjänä. Lisäksi matalapalkka-alojen maahanmuuton häviäjiin lukeutuu Suomen julkinen talous, jota ulkomainen halpatyövoima rasittaa. Ulkomaisen halpatyövoiman työllisyys, palkat ja nettotulonsiirrot muuttuvat pian maahanmuuton jälkeen suomalaista kantaväestöä negatiivisemmiksi.

Ulkomaisen halpatyövoiman nettotulonsiirrot ovat monesti kantaväestöä negatiivisemmat jo maahanmuuttovuonna, kun työllisyysaste on vielä 100 prosenttia. Pelkkä työllisyys ei ole nimittäin suomalaisessa hyvinvointiyhteiskunnassa tae positiiviselle julkisen talouden vaikutukselle. Pienemmissä tuloluokissa työllistenkin julkisen talouden vaikutus on usein negatiivinen johtuen maksettujen verojen vähäisyydestä ja käytettyjen palveluiden ja saatujen tulonsiirtojen suuruudesta.

Äänestä

Kokoomus piireissä ajatellaan toisin silti ottivat persut mukaan johtuu aivan muista seikoista. Persu elää omassa kuplassa.

Äänestä

Kokoomus ja persut ajattelevat eritavalla, persu ajattelee vain kannatusta kun kokoomus ajattelee tosiasioihin perustuen.

Rupea sitten persun kanssa keskustelemaan siitä ei kerta kaikkiaan tule mitään, kuten todettu sian kanssa voi päästä yhteisymmärrykseen.

https://yle.fi/a/74-20016675

Äänestä
  • Nimmari

    Äänestä

  • Pertikki kirjoitti:

    Nimmari

    paskanpostaaja joka ei asioista ymmärrä tuon tavallista vian häiriköi

    Äänestä

  • kojaus sosmari

    Äänestä

  • Joko pääsit itsesi kanssa siihen yhteisymmärrykseen?

    Äänestä

Ja hinta tälle. Pajonko maksat omassa kunnassasi maahanmuutosta veroissasi?

Maahanmuuton kuntakohtaiset tilastot: www.kuntaluvut.fi
Ne saa myös googlaamalla sanalla
kuntaluvut

Suomen Perusta julkaisi maaliskuussa 2021 maahanmuuton kuntakohtaiset tilastotiedot. Kuntakohtaisten tilastotietojen lähteinä ovat Tilastokeskuksen rekisteriaineistot. Kuntakohtaiset tilastotiedot löytyvät osoitteesta: www.kuntaluvut.fi
https://www.youtube.com/watch?v=TVoSlZnfeXY&t=350s

Äänestä

Kuntakohtaiset tilastotiedot julkaistiin alun perin vuoden 2018 tietoja koskien.
Tilastotiedot päivitettiin vuonna 2022 koskemaan vuotta 2020.

Erikoistapauksina myös Tampere ja Vantaa esiteltiin ohjelmissa
Keskustelua maahanmuuton kuntakohtaisista tilastotiedoista, ja niiden käytöstä kunnallispolitiikassa Tampereella ja Vantaalla
https://www.youtube.com/watch?v=VTImU49BC9U&t=190s

Äänestä

Persut ajattelee maahanmuutosta kokonaisuutena aivan eritavalla kuin muut puolueet, jos olisivat oikeassa se olisi jo huomattu mutta ei, kyllä saman mielisiä löytyy kuten populismi osoittanut. Populismi on ja pysyy onko populismi osoittaunut koskaan se on oikeassa ei ole siitä on kylliksi esimerkkejä.

Ilman maahanmuuttoa ei persuja olisi olemassa, maahanmuutto on todellisuutta hyvässä ja pahassa, mistä Halla-ahon menestys kyllä sen jokainen tietää, oikealla hän politiikalla olisi tuiki tuntematon.

Äänestä
  • H-44
    Ei mun tarvitse kopioida mistään.

    Äänestä

Nämä tulokset perustuvat siis Tilastokeskuksen väestöä koskeviin rekistereihin

Raportin oleelliset tulokset löytyvät
https://www.suomenperusta.fi/julkaisu/www-kuntaluvut-fi-maahanmuuton-kuntakohtaiset-tilastotiedot-kuntakarttana/



Taustatietoja tuloksista:

Tilastotulokset ovat peräisin Tilastokeskuksen koko Suomen väestöä koskevista rekistereistä vuodelle 2020

Tulokset ovat eri maahanmuuttajaryhmille ja suomalaiselle kantaväestölle kunnittain

Maahanmuuttajaryhmissä ulkomailla syntyneet ja Suomessa syntynyt 2. sukupolvi ovat yhdessä. Tiedot henkilön taustamaasta tulevat Tilastokeskukselta

Kuntakohtaiset tiedot koskevat esimerkiksi sosiaalietuja, työllisyysasteita, palkka- ja yrittäjätuloja sekä maksettuja kunnallisveroja verrattuna kunnan suomalaiseen kantaväestöön.

Äänestä

ei ole tarkoitusmul kuille opettaa mutta akuankat täällä luulevat että faktasta voi äänestää niin kuin mulkeroillaon tapana tai mölistä puutaheinää asian vierestä

se on siis ihan saman tekevää onko joku jostain puolueesta tai joukosta jotain eri mieltä tilastokeskuksen faktasta se on ainakin perusteltava mikä tilastokeskuksen tiedossa on väärin mölinöitä ei kannata kuunnella

Äänestä

Tuo kaikki on tiedossa.

Äänestä
  • inisevä asioita tunematon pskanpostaaja

    Äänestä

Näissä raporteissa EI OLE kyse pakolaisista eikä humanitäärisestä maahanmuutosta vaan työssä käyvistä maahanmuuttajista, joiden työ on kannattamatonta Suomen yhteiskunnalle

ihan sama mitä Hesari valehtelee

tohtori Grönroos kertoo
https://www.suomenuutiset.fi/suomen-perustan-toiminnanjohtaja-tyrmaa-hesarin-kuukausiliitteen-maahanmuuttoluvut-maahanmuutolla-ei-voi-ratkaista-ikarakennemuutoksen-aiheuttamaa-kestavyysvajetta/

– Kuulostaako järkevältä, että virolaisten yli 70 prosentin työllisyysasteella markkinoidaan irakilaisten tai somalien maahanmuuttoa, joiden työllisyysaste on jossain alle 40 prosentin tienoilla? Grönroos kysyy.

Äänestä
  • Tuo ei mitään uutta Gönroosilta, täys rasisti viimeisen päälle.

    Äänestä

  • Pertikki kirjoitti:

    Tuo ei mitään uutta Gönroosilta, täys rasisti viimeisen päälle.

    törkyturpainen inisijä ja ampparia postaavahäirikkö

    Äänestä

Keskeisimpiä kuntaraportin tuloksia:

Maahanmuuttajat saavat kunnan suomalaista kantaväestöä enemmän sosiaalietuuksia (toimeentulotuki, työttömyysturvaetuudet) noin 90 % Suomen kunnissa.

Maahanmuuttajaryhmistä heikoiten pärjäävät ne, joilla on taustamaana jokin isoista pakolaismaista (Irak, Somalia, Afganistan ja Syyria)


Maahanmuuttajien sosioekonomiset mittarit (maksetut kunnallisverot, palkka- ja yrittäjätulot, työllisyysaste ja koulutusaste) ovat kunnan suomalaista kantaväestöä heikommat lähes kaikissa Suomen kunnissa. Tämä koskee kaikkia eriteltyjä maahanmuuttoryhmiä.

Maahanmuuttajien maksamat kunnallisverot jäävät kauaksi suomalaisen kantaväestön maksamista kunnallisveroista.

Koko Suomen osalta kaikkein maahanmuuttajien maksamien kunnallisverojen mediaani on vain 39,8 prosenttia suomalaisen kantaväestön mediaanista.

Maksetuilla kunnallisveroilla rahoitetaan pitkälti kuntien järjestämät peruspalvelut. Maahanmuuttajien kantaväestöä pienemmiksi jäävät kunnallisverot aiheuttavat kuntien talouteen ison rahoitusvajeen.

Tämän rahoitusvajeen suuruus oli noin -644 miljoonaa euroa kaikkien Suomen kuntien yli summattuna vuonna 2020.

Äänestä

En tarkoita pakolaisia tarkoitan mikäli emme hyväksyisi työperäistä maahanmuuttoa sitä mitä yritysmaailma tarvitsee, tarvitsemme kaiken tasoista työvoimaa että vaikka olisi hoitohenkilökuntaa, bussit kulkisi, paikat tulisisi siivottua.
Haluaisin kuulla mitä persuilla olisi tarjottavaa. He takertuvat epäkohtiin jotka tiedossa, ei heillä ole keinoja millä saadaan talouskasvua, miten persu ratkaisee nousukauden työvoimapulan ilman sitä ei suomi nousee suosta vai jatkavatko sitä samaa mitä tähän asti. Persu takertuu huonoihin esimerkkeihin joita on siitä ei ole kyse.

Äänestä
  • helvetin sönköttäjä
    mikä viltun yritysmaalima kehitysmaalaisia tarvitsee kun Nokia ja Fortum ... ei ota edes osaajia

    Sönkkö ei ymmärrä asia

    """Suomen julkinen talous häviäjänä. Lisäksi matalapalkka-alojen maahanmuuton häviäjiin lukeutuu Suomen julkinen talous, jota ulkomainen halpatyövoima rasittaa. Ulkomaisen halpatyövoiman työllisyys, palkat ja nettotulonsiirrot muuttuvat pian maahanmuuton jälkeen suomalaista kantaväestöä negatiivisemmiksi"""

    Äänestä

  • Anonyymi00053 kirjoitti:

    helvetin sönköttäjä
    mikä viltun yritysmaalima kehitysmaalaisia tarvitsee kun Nokia ja Fortum ... ei ota edes osaajia

    Sönkkö ei ymmärrä asia

    """Suomen julkinen talous häviäjänä. Lisäksi matalapalkka-alojen maahanmuuton häviäjiin lukeutuu Suomen julkinen talous, jota ulkomainen halpatyövoima rasittaa. Ulkomaisen halpatyövoiman työllisyys, palkat ja nettotulonsiirrot muuttuvat pian maahanmuuton jälkeen suomalaista kantaväestöä negatiivisemmiksi"""

    Onhan meillä migri viranomaiset jotka myöntää oleskelu/lupia yritysten pyynnöstä, oleskelu lupa perustuu ansioon jolla pitäisi tulla toimeen. suomalaisissa hyvin paljon jotka tarvitsee tukea. Viranaomaiset vastuussa ei tänne haluta halpatyövoimaa.
    Voi jankata mitä haluat H-44

    Äänestä

Pertikillä on mennyt älykysosamärkä kenkännumeron kanssa sekasiin koko käkikello

Äänestä

Edellinen hallitus jakoi jo kansan kahtia Marinin huutaessa taustalla kuin lahkonjohtaja

Äänestä
  • marin on niin mitätön poliitikkona ettei se pysty jakamaan edes elämän valttikortteja

    Äänestä

  • älä mulkero kutsu valtosta tähän älykääpiömölinöittesi tueksi

    Äänestä

  • Anonyymi00057 kirjoitti:

    älä mulkero kutsu valtosta tähän älykääpiömölinöittesi tueksi

    Pitäisikö hyväksyä mitä uusnatsi äärioikeisto H-44 yrittää valistaa, kokoomuksen Satonen heristi sormella persuille viime kaudella samaa mitä Valtonen yritti epätoivoisesti selittää Leena Merelle, Valtonen voi todeta yritä nyt puhua sialle järkeä.

    Äänestä

Minulla ei ole tarkoitusmul kuille opettaa mutta akuankat täällä luulevat että faktasta voi äänestää niin kuin mulkeroillaon tapana tai mölistä puutaheinää asian vierestä

se on siis ihan saman tekevää onko joku jostain puolueesta tai joukosta jotain eri mieltä tilastokeskuksen faktasta se on ainakin perusteltava mikä tilastokeskuksen tiedossa on väärin mölinöitä ei kannata kuunnella

Äänestä
  • Ja tilastokeskuksen arkistomateriaalista näkee että

    Suomen julkinen talous häviäjänä matalapalkkatyövoimassa . Lisäksi matalapalkka-alojen maahanmuuton häviäjiin lukeutuu Suomen julkinen talous, jota ulkomainen halpatyövoima rasittaa. Ulkomaisen halpatyövoiman työllisyys, palkat ja nettotulonsiirrot muuttuvat pian maahanmuuton jälkeen suomalaista kantaväestöä negatiivisemmiksi

    Äänestä

USA on päämääränä Suomellekin. Askel askeleelta. Välillä isoin välillä pienin, mutta suunta sama. Keskiluokka ja etenkin ylempi keskiluokka päässee 15v päästä nauttimaan palvelijoista ymm rikkauksista. Heitä ei suuntaus haittaa ollenkaan. Itse hillitöntä maahanmuuttoa yllyttänyt Tervokin mainitsi mitä tulevaisuudessa Suomesta jäädään kaipaamaan on hyvin vointivaltio. Hänelläkin näytti olevan tulevaisuus vuosia sitten selvää vaikka ei siltä muuten kuullostanut.

Äänestä
  • Ongelma on siinä että globalisaatiossa pääsee matkustamaan 6 tunnissa Afrikasta Suomeen lorvimaan loppuelämäkseen jos sanoo rajalla olen pakolainen, tulen opiskelemaan, haluan työperäiseksi jne ja se elätetään täällä ja sitä riittää

    jos jatketaan sosiaalitukien maksua tämä jatkuu ja tuhoaa pienet kulttuurit kuten Ruotsin

    Äänestä

Jos H-44 selittää millä persu opin mukaan suomi nousee siitä minkä oikeisto on saanut aikaan 15 vuodessa, ei suomalaiset ala tekemään kahta työvuoroa että työt tulisisi tehtyä.

Äänestä
  • mitä jekkua pskanpuhujana tsittaja nyt ajat takaa tuskissasi

    Äänestä

  • Duunarin pitäis tehdä yhdellä palkalla kahta työvuoroa, että EK olisi
    yhtään tyytyväinen.

    Äänestä

Luokkajakoa hallitus haluaa syventää.

Äänestä

Hallitus haluaa kasvattaa myös tuloeroja. Rikastuttaa rikkaita ja
köyhdyttää pienituloisia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Hallituksen toimet tähtäävät kansan kahtiajakoon ja sehän on ollut persujenkin
päämäärä. Populismi perustuu kansan kahtiajakoon. Kahtiajako sai lisävoimaa kokoomuksesta. Kokoomus haluaa voimistaa luokkajakoa.
"Hajoita ja hallitse" on hallituksen menetelmä.
Hallitus on "jalostanut" siitä uuden version: "Hajoita ja hallitse köyhdyttämällä"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu