Toiset ajovalot

Onko nää puskurin alapuoliset toiset ajovalot nyt sittenkin laillisia? Tulee päivittäin vastaan ajoneuvoja. Olen ollut siinä käsityksessä että lähivaloja ei saa kahdentaa mutta kaupungissa noita näkee (Hki) eivätkä siis ole pitkiä lisävaloja.
8565
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ne on sumuvalot. Etusumuvaloja käytetään ihan muuten vain, vaikkei sadetta/sumua ei olisikaan.

Äänestä
  • Eikä sakottajia tarvi pelätä! Ne on kaikki kyttäämässä vihapuhetta. Kuulemma joku on jossakin mahdollisesti tehnyt jotakin eräälle tarkemmin määrittelemättömälle painotuotteelle, mikä ei ole ainakaan Biblia. Tai on ainakin harkinnut sellaista hiljaa mielessään. Tehtävä on vaikea ja vaatii paljon resursseja. Mahdollisesti epälty käyttää foliohattua, mikä Faradayn häkkinä estää monta asiaa ja vaikeuttaa kohtuuttomasti PolPon ponnisteluja. Periksi ei kyllä anneta, tulospalkkiot ei ole mitenkään vähäisiä!

    Äänestä

  • Useimmiten uusissa automalleissa on huomiovalojen kaltaiset päiväajovalot jolloin takavalot ovat pimeänä.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Useimmiten uusissa automalleissa on huomiovalojen kaltaiset päiväajovalot jolloin takavalot ovat pimeänä.

    Päiväajovalo ja huomiovalo on sama asia.

    Äänestä

  • 🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

    🔞 ­­­N­­y­­m­f­­o­­­m­a­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18083243e

    🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Äänestä

Kahdennettuja lähivaloja on näkynyt viime vuosien automalleissa. Sumuvalopellet ovat asia erikseen. Lähivalojen kahdentaminen uusissa autoissa kiellettiin Suomessa vuodesta 1977 alkaen, mutta tilanne on nyt kai muuttunut.

Äänestä
  • Lähivalojen kahdentaminen kiellettiin Suomessa 01.01.1980 alkaen. Ja tuo laki on voimassa edelleen. Ethän sekoita lähivaloja ja huomiovaloja keskenään?

    Äänestä

  • Se että LED-ajovaloissa on useampi linssi/heijastin ei ole sama asia kuin kahdennettu lähivalo.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onko nää puskurin alapuoliset toiset ajovalot nyt sittenkin laillisia? Tulee päivittäin vastaan ajoneuvoja. Olen ollut siinä käsityksessä että lähivaloja ei saa kahdentaa mutta kaupungissa noita näkee (Hki) eivätkä siis ole pitkiä lisävaloja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu