Kun nuo esim sotepalveluisa joutuu tekkeen isojakin säästöjä kun rahhaa ei oo. Minkäs teet. Ei kannata tuomita päättäjiä ja muita jotka tekkee kipeitä päätöksiä koska ne on pakko tietääkseni tehdä. Luin aikakausilehdestä (muistaakseni keskipohjanmaa) äskettäin juttua jossa eräs asiantuntija puolustaa jättileikkauksia sotealalla siten että jos ei niitä tehtäisi , niin tilanne menisi erittäin vakavaan tilanteeseen eli mä tulin päätökseen, että ne leikkaukset on pakko tehdä. Jos siis ihan ajattelee maalaisjärjellä että ku rahaa ei oo niin eipä siinä mittään voi ennää oikein tehä. Leikkauskohteet on tosin osuneet aika paljon heikoimpiin ja pienituloisiin eli kyllä tää hallitus pitäs nyt jatkossa etsiä lisää säästökohteita rikkaammasta ja keskiluokan väestöstä että nuo leikkaukset on sitten tasapuolisia mut tietenki kaikkein solidaarisinta olisi leikata enemmän niiltä joilla on enemmän rahaa kukkarossa, mut voi olla että päättäjät ei uskalla tehdä niin. Onhan se harmi jos ne ei uskalla tehdä niin. Se on valhe nimittäin kun joku väitti mulle tässä viikko sitten että ei rikkailta pysty edes leikkaamaan koska ne ei saa mitään tukia niin se oli älyllisesti niin laiska argumentti etten viitsinyt vastata edes hänelle.
Oon mä miettinyt välillä rahaongelmia(koko maapallo) että hankalaksi mennyt monessa maassa nuo rahajutut.
Moni sannoo että kulutusyhteiskunta on huono asia, mut jos immeiset lopettaisi melkeinpä kokonaan kuluttamisen niin kyllä köyhyys iskisi silloin. Toki joku roti pittää olla tossa kuluttamisessakin.
Jotkut ihannoi semmosta poliittista järjestelmää mitä yhdysvallat ja Venäjä käyttävät eli jossa rikkaat, korkeakoulutetut ja yrittäjät pyörittää yhteiskuntaa ja kaikilla muilla on kurjaa, mutta tommonen systeemi on lähinnä propagandasysteemi.
En mä usko että suomalaisista kovin moni kannattaa tuollaista järjestelmää. Putin esim panee rahat rikkaiden oligarkkien taskuihin ja yhdysvalloissa myös rahat valuu rikkaiden taskuihin. Tuloerot Venäjällä ja yhdysvalloissa ovat todella mittavan suuret köyhien ja rikkaitten välillä. Suomalaiset on minusta aina olleet haalaripukukansaa eli täällä porukka on sen verran ärhäkkää ettemme hyväksyisi mitään tommosta äärioikeistosysteemiä. En usko että kovinkaan moni haluaisi semmosta.
Jotkut valittaa että kapitalismi on huono asia, mutta ei se ole minusta niin huono. Suomi on siitä loistava valtio että täällä on yhdistetty kapitalismia ja sosialismia hyvin tuloksin. 100% kapitalismi ei toimi eikä kommunismi myöskään toimi. Eikä toimi nationalismikaan(nationalismi on isänmaallisuuteen ja rahat rikkaille puolue). Kommunismi tappaa lähinnä kokonaan yritysmaailman. Ja vie rahat ihmisiltä. Nationalismi ja muu kova oikeisto ei myöskään toimi. Suomen kokoomus ei ole minusta kova oikeistopuolue.
Äänestän taloustilanteen mukaan. Jos rahaa ei ole niin ääni joko keskustalle tai kokoomukselle mutta jos rahhaa on enempi niin ääni menee sosdemeille.
Rahat on finito/finitto niin minkäs teet ei kukkaan tahallaan kiusaa ihimisiä
5
389
Vastaukset
- Anonyymi
Iso velkaantuminen ei ainoastaan selity edellisen hallityksen velanotolla vaan sen selittää myös korona-aika ja Venäjän hyökkäyssota. Vaikeat ajat myös selittyy usein sillä että rahatilanne menee vaikiaksi. Voi toki pohtia että ottiko demarihallitus kuitenkin liikaa velkaa. Varmaankin otti. Ottaako nykyhallitus liikaa velkaa? Kyllä tietääkseni ottaa enemmän velkaa kuin edellinen hallitus vai onko näin? Nykyhallitus(vaikka onkin oikeistohallitus) joutuu pakon edessä ottamaan paljon velkaa ja sen selittää esim venäjän hyökkäyssota ukrainaan.
- Anonyymi
Muistaakseni luin jostakin että pienpuolue liberaali puolue leikkaisi 9 miljardia euroa yhden kauden aikana ellen väärin muista. 9 miljardin leikkaus olisi liian paljon yhdessä kaudessa, mut voi olla että muistan tuon väärin.
- Anonyymi
Luit ihan aikakausilehdestä ja muistaakseni oli sitä ja tätä, vaikken ole ihan varma muistanko oikein. Siinäpä asiantuntijuutta kerrakseen oliko rahhhhaaa vai ei.
- Anonyymi
No ei varmasti oo rahaa kun sitä lapataan ukrainan pohjattomaan kaivoon ja nato jäsenyyteen ja kehitysapuun. Hymyissä suin valkaistuilla hampailla sitten hymyillään eu kokouksissa juu meolemme hyvinvointivaltio. Ja paskat sanon minä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1135203
- 675014
- 904084
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753590Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603168- 432771
- 152287
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️461868- 381750
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.371608