Onko kellään selkärankareumaa sairastavalla kokemuksia biologisesta reumalääkkeestä nimeltään Humira (adalimumabi)?? Auttaako lääke ja kuinka kauan menee aloituksesta ennen kuin piikit alkaa tehoamaan? Onko kenelläkään tullut jotain sivu- / haittavaikutuksia Humirasta..? Kiitos etukäteen tiedoista!
Humira
pammeli
41115
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
En (luultavasti) sairasta sr-reumaa, jotain hlab27-positiivisuuteen liittyvää juttua kumminkin.
Olen käyttänyt Humiraa n. 6kk:n ajan. Huomattavaa parannusta tapahtui meikäläisen kohdalla jo alle vrk:n sisällä 1.ruiskeen ottamisesta (vaikka yleensä tehon saaminen kuulemma kestää vähän pitempään). Ihottumaa on ollut pistoskohdassa, muuten ei sivuvaikutuksia. Olen nykyään aika flunssaherkkä, mutta syynä voi olla myös Trexan/kortisoni.
humiraa? Pitääkö olla resepti, ja kuka piikittää?
Kiitos vastauksestasi "eräs muuan". Menen ensi viikolla reumalääkärin pakeille, ja hän kirjoittaa minulle sitten Humira-reseptin. Olen jo saanut Kelalta myönteisen päätöksen biologisiin reumalääkkeisiin.
ILOISTA JUHANNUSTA KAIKILLE!
Sain jumalattoman päänsäryn ja migreeni oireet humirasta, ei ennen ole ollut vastaavaa, eikä lääkityksen lopettamisen jälkeenkään.